Co znamená čočka na Nový rok
Na Nový rok by se měla jíst čočka, aby se nás držely peníze. Navíc má i blahodárné účinky na naše zdraví. Připravit ji můžete klasicky s uzeným, nebo si z ní třeba uvařit polévku.
Proč se nesmí prát na Nový rok
Stejně jako na Štědrý den, Boží hod či na Štěpána platí i na Nový rok řada tradic a pověr. Rozhodně byste se měli vyvarovat praní a věšení prádla, neboť tyto činnosti mohou přinést neštěstí či dokonce smrt do rodiny. Nedoporučuje se také nic vynášet z domu či bytu – daná věc by vám mohla celý příští rok chybět.
Archiv
Co by se nemělo jíst na Nový rok
Na Nový rok bychom neměli jíst drůbež, ryby ani zajíce. To proto, aby nám štěstí neuletělo, neuplavalo nebo neuteklo. Naopak bychom tento den měli servírovat čočku, aby se nám doma po celý rok držely peníze.
Proč se slaví Nový rok
Oslavy nového roku se konaly již v pravěku, kdy se bohům poskytovaly oběti za to, aby znovu přinesli teplo a úrodu. Křesťané se k této slavnosti původně neměli, jelikož se v tu dobu tradičně odehrávali pohanské oslavy, například Saturnálie. Křesťané v této době slavili vlastní svátek – obřezání Krista.
Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo
Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.
Co se nesmí 11
* Na Nový rok by se rozhodně neměla pojídat drůbež, ani jiní opeřenci jako například slepice, kachna apod. Prý by štěstí uletělo z domu. Rovněž není vhodné konzumovat ani zajíce nebo králíky, aby Vám štěstí pro změnu neuteklo! * Na Nový rok se doporučuje pojídat čočka, ta totiž věští do následujícího roku peníze.
Proč nemá viset prádlo na Štědrý den
Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.
Který den nesmí viset prádlo
Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.
Proč nesmí viset prádlo
Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu
Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.
Kdy se nesmí prát prádlo
Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání.
Proč je rok od 1 ledna
V roce 45 př. n. l., kdy Julius Caesar zavedl juliánský kalendář, byl vypuštěn měsíc Intercalaris; 1. leden však byl nadále prvním dnem nového roku. Tento den pak jako první den roku uznávali i raní křesťané.
Kdo jako poslední slaví Nový rok
Samoa ještě v roce 2010 patřila mezi poslední místa na Zemi, která oslavovala Nový rok. O rok později vyškrtli ze svého kalendáře jeden den a tím se posunuli do jiného časového pásma. Dnes tak na Samoi vítají Nový rok mezi prvními na světě.
Co se stalo 25 prosince
Křesťanský svět si na Boží hod připomíná narození Ježíše Krista a 25. prosinec je zároveň dnem, kdy fakticky začínají Vánoce. Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu pojí také lidové tradice. Všechny vesměs říkají, že se v tento den nesmí pracovat.
Kdy se nesmí vynášet smetí
Na Štědrý den se nesmí zametat, ani vynášet smetí, aby se z domu nevyneslo štěstí.
Co se nesmí na Velký pátek
Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.
Co se nesmí jíst na Velký pátek
Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.
Co se stalo 61
1929 – Král Alexandr I. Karađorđević zrušil ve svém království současné státní zřízení a nastolil diktaturu. 1940 – Masová poprava Poláků Němci ve městě Poznaň. 1943 – Heinrich Himmler vydal směrnici o provádění poprav v koncentračních táborech.
Co se stalo 51
1500 – Vojska Ludovica Sforzy dobyla zpátky Milán. 1554 – Město Eindhoven v Holandsku lehlo z větší části popelem. 1904 – Japonsko přerušilo diplomatické styky s Ruskem a stáhlo své diplomaty ze země. 1914 – Ford Motor Company v USA zavedl osmihodinovou pracovní dobu.
Kde zacina Nový rok 2023
Kdy je Čínský Nový rok 2023 Oslavy Čínského Nového roku 2023 tentokrát připadnou na termín od 22. ledna 2023 do 5. února 2023.
Co se dělá na Boží hod
První svátek vánoční nebo také Slavnost Narození Páně či Boží hod připadá na 25. prosince. V tento den by nikdo neměl pracovat, všichni by měli jen odpočívat a rozjímat. Dnes se tento slavnostní den nese v duchu rodinných návštěv a hodování.
Co se děje na Bílou sobotu
Podle tradice by se na Bílou sobotu měly péct mazance a beránci, barvit velikonoční vajíčka a rovněž plést pomlázky. Když je pomlázka hotová, měla by se na ni uvázat jedna bílá stuha. V tento den se lidé též oblékali do nového či slavnostního oblečení a převlékaly se peřiny.
Kdy se nesmí uklízet
Dáváte si záležet na slavnostním nedělním obědě nebo se soustředíte až na Velikonoční pondělí A věděli jste, že byste neměli na Boží hod uklízet Podobně jako všechny dny Svatého týdne je i Velikonoční neděle plná zvyků a pověr.
Co je 3.10 za den
1960 – Niger získal nezávislost na Francii. 1985 – Z Kennedyho vesmírného střediska odstartoval v rámci mise STS-51-J ke svému prvnímu letu raketoplán Atlantis. 1990 – Sjednocení Německa: Německá demokratická republika přestala existovat a stala se součástí Spolkové republiky Německo a tím i Evropského společenství.
Co se stalo 143
313 – Japonský císař Jin Huaidi je popraven Liu Congem, vládcem státu Xiongnu (Han Zhao). 1381 – Italské město Chioggia ukončila spojenectví se Zadarem a Trogirem proti Benátkám. 1420 – Legát papeže Martina V. vyhlásil ve Vratislavi první křížovou výpravu proti husitům.
Co se děje 1 ledna
leden neslaví jen jako Nový rok, ale také jako státní svátek – Den obnovy samostatného českého státu. K rozdělení ČSFR došlo 1. 1. 1993 na základě usnesení Federálního shromáždění o rozdělení federativní republiky (ČSFR) na dva samostané státy – Českou republiku a Slovneskou republiku.