Proč se kroutí listy u orchidejí?

Proč má orchidej žluté listy

Vrásnění a zežloutnutí listů je častým příznakem nesprávného zalévání rostliny. Dalším příznakem, který květina má, je kvůli dehydrataci, často to bývá vysušení kořenů. Bez přístupu vzduchu přestávají kořeny, které dostaly příliš mnoho vody, přijímat živiny.

Proč má orchidej měkké listy

Svraštělé listy znamenají, že orchidej dostává příliš málo vody. Pokud jsou listy naopak jakoby „nacucané“, měkké a nepevné na dotek, je zálivky naopak příliš mnoho. To může vést k hnilobě kořenů. Orchidej zaléváme tak, že ji na 15 až 30 minut ponoříme i se substrátem (listy nejsou ponořené) do vody pokojové teploty.

Jak zachránit umírající orchidej

Listy orchidejí se mohou začít vrásčit kvůli nepravidelnému zavlažování. V takovém případě byste měli květináč ponořit do nádoby s teplou vodou na 40–60 minut, ale tak, aby se voda nedostala do kontaktu s paždím listů. Je důležité zajistit orchideji dobré osvětlení. Zlepšením fotosyntézy můžete rychle obnovit květinu.

Jak poznat že je orchidej přelitá

Pozor na přelití!

Listy uvadají, žloutnou, usychají a rostlina postupně odumírá. Přelití zjistíte, když se podíváte květině na kořeny. Zdravá orchidej má kořeny světle nazelenalé (většinou před zalitím) nebo zelené (po zálivce), pevné, neuhnilé a zakončené špičkou.

Čím čistit listy orchideje

Na čištění listů použijte banánovou slupku

Použít ale můžete také pivo, ale dejte pozor, aby již bylo bez bublinek. Pivo můžete také nalít do rozprašovače, lépe se s ním bude pracovat. Vatový tampon můžete namočit také do obyčejného mléka, což se hodí hlavně pro orchideje.

Jak často se zalévají orchideje

Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících. Zalévat se má vychladlou převařenou vodou nebo dešťovou. Tu můžete získávat i díky vysokovýkonnému čerpadlu do sudu, kterým pohodlně naplníte barely různých objemů.

Jak omladit orchideje

Omlazenou a nově zasazenou orchidej vložte alespoň na osm hodin do odstáté vody. K tomu si vezměte vyšší nádobu a umístěte do ní květináč. Kořeny rostliny absorbují tolik tekutiny, kolik budou potřebovat. Navíc nový substrát je suchý, tudíž by kořeny neměly z čeho brát vláhu.

Jak obnovit orchideje

Jak zachránit orchidej, když začala chřadnoutZkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.

Jak Vzkrisit orchidej

Orchidej položte do vody

Nachystejte si nádobu, do které nalijte vodu v pokojové teplotě. Nechte ji několik hodin odstát. Poté do ní ponořte orchidej i s listy. Když rostlině chybí kořeny, musí nasát vláhu alespoň těmi zbývajícími.

Jak zachránit orchidej bez kořenů

Jednoduchý postup. Je důležité provést důkladné očištění kořenů a odstranit všechny mrtvé části. Poté je třeba kořenový systém důkladně vysušit a připravit průhlednou nádobu, která umožní pozorování. Zasaďte orchidej do této nádoby tak, aby vzdušné kořeny byly uvnitř a poskytovaly stabilní oporu.

Kde se nejlepe daří orchideje

Dáváme ji proto zpravidla k oknu, a to do místnosti, kde je teplota přes den přes 22° Celsia (nikdy ne nižší než 17°C) a v noci okolo 18°C. Orchideji se nejlépe daří na jižních, jihovýchodních a východních oknech. Západní strana je v létě příliš rozpálená a na severu zase v zimě chybí slunce.

Čím zalévat orchidej aby kvetla

Pro správné zdraví vašich orchidejí je důležité dopřát jim měkkou vodu, nejlépe dešťovou. Dobrým zdrojem dešťové vody je i sníh, který můžete jednoduše nechat rozmrznou a následně s touto vodou (pokojové teploty) orchideje zalévat.

Jak dlouho se namáčí orchideje

Nachystejte si větší nádobu, do které dáte květináč s orchidejí. Nalijte do ní vlažnou vodu. Když do nádoby orchidej umístíte, voda by měla sahat až po okraj květináče. Nechte ji tam zhruba dvacet minut.

Jak oživit starou orchidej

Jak zachránit orchidej, když začala chřadnoutZkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.

Čím potírat listy orchidejí

Listy můžete sprchovat vodou, budou pak krásně lesklé. Nepoužívejte syntetické spreje, které orchidejím uškodí a znečistí vzduch v domácnosti. Pro většinu orchidejí je ideální pokojová teplota kolem 22 ° C, proto je důležité, aby nikdy neklesla pod 10 ° C nebo byla nad 30 ° C.

Co se vzdušnými kořeny orchidejí

Orchidej vyjměte z květináče, očistěte od všeho substrátu a ostříhejte jen ty špatné (duté a shnilé) kořeny, jež byly uvnitř květináče. Vzdušné kořeny vypadají velmi zdravě – ponechte je u rostliny. Pak její kořenovou část zhruba na hodinu ponořte do vlažné vody.

Jak se starat o orchideje aby kvetly

Aby vykvetly, zkuste svým orchidejím dopřát i hnojivo – na pokojové rostliny bez vápníku, nebo speciální pro orchideje. Je lepší hnojit častěji a v malých dávkách. Ustřižení stvolu až u báze není žádnou fatální chybou, orchidej může bez problémů vytvořit květní stvol zcela nový.

Na jakou stranu dát orchideje

Ideální místo je co nejblíže u okna s orientací na západ či východ, kde není nadměrné slunce nebo stín. Na okenní parapet orchidej umísťujeme v zimě, ale jen tehdy, pokud jí nehrozí průvan. V létě ji chráníme před přímým sluncem, na které reagují listy tím, že mění barvu do červena.

Jak dlouho vydrží květy orchideje

Květenství a zalévání orchidejí

Doba kvetení obvykle trvá čtyři měsíce. V případě, že rostlina získá potřebné podmínky, může se tato doba prodloužit o několik týdnů. Doba květu u velkých rostlin může dokonce trvat až devět měsíců! Vše záleží jen na velikosti, odrůdě a péči, kterou rostlině poskytnete.

Jak často se má zalévat orchidej

Kdy zalévat orchidej Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících. Zalévat se má vychladlou převařenou vodou nebo dešťovou.

Jak dlouho má být orchidej ve vodě

Orchidej zalévejte zrána. Doporučujeme ji v květináči ponořit do vody, přibližně na 30 minut. Sama nasaje potřebné množství vody, přičemž tím nijak neohrozíte její kořenový systém.

Jak často koupat orchideje

Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C.

Jak dlouho vydrží orchideje

Orchidej při správné péči může zdobit váš domov 4-6 týdnů. Jakmile si orchideje na dlouhých stoncích s mnoha květy přinesete domů, zkraťte jim stonky šikmým řezem o 1, maximálně o 2 cm. Kvůli možnosti lámání stonků doporučujeme vybrat vysokou vázu, do které nalejte teplou vodu.