Proč se loupe a klouzek?

Jak se zbavit slizu z klouzků

Klobouk je pokrytý slizem, loupání nutné není

A pokud je po dešti, jsou slizké všechny klouzky. Sliz však můžeme na místě otřít třeba papírovým ubrouskem nebo zlehka oškrábnout nožem. Určitě je ale vhodné klouzky ukládat zvlášť v košíku mimo ostatní houby, aby nebyly slizem také potřísněny.

Jak se pozná klouzek

Poznat jdou snadno: mají žluté klobouky, zespoda na rourkách někdy zbarvené lehce do okrova. Noha je někdy narůžovělá. S jedovatou houbou si klouzka splést nelze, často jej ale lidé zaměňují s hřibem strakošem. Klouzek nebývá pro svůj hromadný výskyt příliš ceněnou houbou.

Kdy rostou klouzky

Kde a kdy roste

Klouzek obecný roste dosti hojně v létě a na podzim (červenec – listopad) v jehličnatých a smíšených lesích, pouze pod určitými druhy borovic (dvoujehličkových), zejména pod borovicí lesní. Je jedlý. Vzhledem k šťavnaté dužnině je nejlepší tuto houbu rozkrájet a usušit pro použití v zimě.

Jak nejlépe zpracovat klouzek

Klouzek se hodí do klasických smaženic, připravit ho můžete i v trojobalu nebo v omáčce, výborně se doplňuje i s masovými pokrmy. Opravdovým gurmánským zážitkem je klouzek uzený, běžně se také nakládá do octa a jiných sladkokyselých nálevů.

Jak se čistí Klouzci

U klouzků doporučuji stáhnout kluzký povrch klobouku, díky čemuž by byl pokrm více slizký, než obyčejně. U bedly jemně nožíkem seškrábneme šupinky z povrchu klobouku. Očištěné houby následně rozkrájíme podle druhu zpracování buďto na plátky nebo stejně velké kusy a vyřadíme ty, které jsou červivé.

Jak vypadá klouzek sličný

Makroskopický Klobouk má v průměru 3-15 cm. V mládí zpočátku téměř kulovitý, pak polokulovitý až sklenutý, poté polštářovitý a ve stáří někdy až téměř plochý, občas s tupým hrbolem uprostřed. Barevně bývá dost proměnlivý, citronově žlutý, zlatožlutý, zlatohnědý až oranžový.

Jak vypadá klouzek hřib

Je poměrně hojný, roste od června do listopadu, často ve skupinách. Houba má slizký, jasně žlutý až oranžový klobouk, drobné citronově žluté póry, které pomačkáním tmavnou. Třeň má pevnou žlutou dužninu a na horní části výrazný slizký prsten. Houba téměř nečerviví a má široké využití v kuchyni.

Jak sušit klouzky

V troubě nebo sušičce

K sušení můžete využít troubu nebo sušičku ovoce. Pokud se rozhodnete pro troubu, dejte je na plech vyložený pečicím papírem, aby se nelepily. Zpočátku sušte na nejnižší teplotu, ideálně okolo 20 – 30 stupňů Celsia. Ke konci můžete zvýšit maximálně na 70 stupňů Celsia.

Proč se loupou houby

Naopak, povrch klobouku a jeho svrchní vrstva představuje největší koncentraci pro člověka zdravých látek. Za zvyk loupat houby mohou kuchařky legendární Dobromily Rettigové, v nichž se houby považovaly za zeleninu a jako takové je tedy bylo třeba oloupat.

Jak se cisti babky

Pozor na podhoubí!Houbu nejprve jemně vykruťte z půdy, pak ji terve očistěte nožem. Podhoubí opět přikryjte.Kloboučky hub lehce otřete vlhkým hadříkem, nožičky oškrábejte, pak můžete zdravé očištěné houby nakrájet třeba na tenké plátky na sušení a vyložit je na pečicí papír.

Jak dlouho vařit klouzky

Obecně jsou houby těžce stravitelné a musíme je vařit 20 minut až půl hodiny, na smažení stačí trochu kratší doba. Na klasickou smaženici nejprve osmahneme cibulku, na ni přidáme houby a rozklepnutá vejce dáváme až na podušené houby.

Proč Nesusit babky

nekonzumovat staré plodnice. nesušit babky, aby nedohub neinfikoval i další houby.

Proč ne sušit babky

Nejčastěji sušíme, ale…

Zato si pochutnáte na bedlách, kotrčích, křemenáčích, ryzcích či žampionech a samozřejmě na hřibech. Pozor ale na obyčejné babky, při sušení se na nich množí parazit nedohub. "Babka se tak stane zdravotně závadnou.

Proč se musí žampiony loupat

Stačí je jednoduše umýt a odstranit pouze drobné nečistoty. Nezdá se, že by konzumace žampionů včetně slupek, měla mít vliv na jejich horší stravitelnost. Nicméně platí zásada, že houby jsou celkově hůře stravitelné a proto se nedoporučují ke konzumaci krátce před spaním, raději si je dopřejeme třeba k obědu.

Jak sušit babky

Houby nakrájejte na několikamilimetrové plátky a nechte usušit v dobře větrané místnosti. Kdo nemá sušičku na potraviny nebo suchou půdu, vystačí si s plechy na radiátoru. Na pečící papír rozložte houby v dostatečné vzdálenosti, aby se nepřilepily. Díky papíru půjdou pak jednoduše sundat z plechu.

Jak rychle se musí zpracovat houby

U zapařených hub totiž může docházet k tvorbě toxických látek,“ radí iniciativa Zachraň jídlo ve svém prospektu o správném skladování potravin. Pak byste ale už měli zpracovat dle potřeby. Mykologové radí vařit houby minimálně 20 minut až půl hodiny. Na smažení stačí o polovinu kratší doba.

Jaké jsou druhy klouzků

Chráněné druhy

český název vědecký název stupeň ohrožení v Česku
Klouzek douglaskový Landkammerův Suillus lakei var. landkammeri EN
Klouzek sibiřský Suillus sibiricus CR
Klouzek tridentský Suillus tridentinus EN
Klouzek žlutavý Suillus flavidus EN

Jak poznam že jsou houby Ususene

Dobře usušené houby se poznají tak, že při manipulaci chrastí a že jsou tvrdé. V případě, že jsou houby špatně ve sklenici či igelitovém pytlíku utěsněny, může se do nich pustit mol obilný. Jeho přítomnost se pozná dle drobných pavučinek mezi sušenými houbami. Sušené houby lze najemno namlít nebo roztlouct např.

Jak sušit pýchavky

Nehodí se na nakládání, protože jsou příliš měkké a vatovité. Jsou to klasické výborné houby pro smažení a různé řízečky. Lze je ještě rychle sušit, aby nezhnědly a poté rozemlít na prášek, který použijeme na ochucování polévek a omáček.

Jak nejlépe zpracovat babky

Lišky, hřiby i václavky tak vydrží roky. "Stačí je alespoň pět minut tepelně zpracovat, povařit nebo dát do mikrovlnné trouby," radí Baier. Poté jimi naplňte igelitové sáčky a dejte do mrazničky. Nezmrazujte ale pýchavky, které zhořknou.

Které houby Nesušit

K sušení se nehodí především obyčejné babky, ve kterých se při sušení množí paraziti a dále se rozšiřují i na ostatní houby. K sušení se také nehodí choroš, pýchavky, václavky či podzimní čirůvky. Velmi chutnými druhy jsou kromě pravých hřibů ibedly, křemenáče a ryzce.

Kdy loupat žampiony

Někdo tvrdí, že by se před úpravou měly žampiony oloupat. Můžete tak učinit, ale stačí je pouze otřít vlhkým hadříkem. Poté můžete odkrojit nohy (nemusíte) a pokračovat dále dle vašeho receptu. Hlívu oproti tomu není nutné loupat, pouze odříznout třeň.

Jak se čistí žampiony

Do misky vložte žampióny, nalijte trochu vody a přidejte špetku soli a trochu mouky. Vše promíchejte. Po několika vteřinách vylijte z misky vodu a houby opláchněte v tekoucí vodě. Poté je čistou utěrkou osušte.

Co s houbami po sběru

Zpracování přebytků hub

Nebo si houby připravíme na pozdější použití (na zimu atd.) a část jich zamrazíme nebo usušíme. Tak vydrží až do další houbové sezóny (ty sušené, mražené je nutné zpracovat dříve), a my je můžeme použít v průběhu roku kdykoliv – třeba do polévek nebo pod maso.

Jak dlouho vařit houby do mrazáku

Jak tedy houby zamrazit správně

"Stačí trocha vroucí vody na dno kastrolku a pokrájené houby v ní zhruba 5 minut podusit, jako když připravujete smaženici," vysvětluje Baier.