Proč se podřezává májka?

Proč se staví májky

Májka je oslavována jako symbol lásky, plodnosti a mládí – ale také jako strážce obce. Tradičně se muži vydávají poslední dubnový den do lesa (v dnešní době kdykoli v týdnu před čarodějnicemi), aby uřízli co nejvyšší strom. Muži z budoucí májky oloupou kůru, oklestí ji a děvčata ozdobí její vršek stuhami a krepáky.

Proč se kácí máj

Vztyčená májka má být živá a proto se pak slavnostně kácí, aby vstoje nezemřela. Ale kupříkladu v jižních Čechách je zvyk nechávat stát rezavé, opadané májky až do dalšího máje, kdy se májka pouze vymění.

Jak dlouho má být májka

Také v Peci pod Čerchovem už mají májku připravenou. „Asi deset dní už je zbavená kůry a připravená na čepení. Stát bude jen jeden měsíc a porazíme ji. Májka má stát jen v máji,“ řekl starosta Miloslav Schweiner a přiznal: „Už se nám ale také stalo, že jsme ji neporazili včas.

Jak se krade májka

Neznámý pachatel májku podřízl 1. května v době od 1.30 do 8.40 hodin. „Pachatel májku podřízl a jejím pádem došlo k poškození dřevěného stolu, dvou lavic a na vjezdové bráně u domu části krytiny a oplechování,“ uvedla mluvčí policie Dana Landmanová. Škoda byla vyčíslena na 29 tisíc korun.
Archiv

Co znamená májka před domem

Májky byly symbolem náklonnosti a lásky. Podobně jako v obcích moravských se však postavené stromky musely ještě uhlídat, aby je nezcizil některý ze soků nebo aby je jiný chlapec neodnesl a nepostavil před dům své vyvolené. Děvčata, která první májové ráno uviděla před domem májku, měla pochopitelně velkou radost.

Jak probihaji máje

Každý vzpomíná, vznáší připomínky a dle svých možností přiloží ruku k dílu. Samotné brigády, kde je každá ruka dobrá, probíhají v týdnu před májovou sobotou. Dobrovolníci se scházejí po své pracovní době, někdo si dokonce bere z práce i dovolenou. V tu dobu už musí být vše zařízené a objednané.

Kdy se kácí Mája

Máji lze uzmout pouze týden před 31. květnem, kdy se máje kácí a to od 6 večer do 6 ráno. Ukradenou máji je pak povinností vykoupit. Kácení máje se nese také v duchu tradic.