Proč se podává kontrolní hlášení?

Kdy se nemusí podávat kontrolní hlášení

Nulové kontrolní hlášení

nulovému kontrolního hlášení dochází, pokud jste v daném období neuskutečnili ani nepřijali žádné plnění. Za toto období vám nevzniká povinnost podat kontrolní hlášení. To stejné platí v situaci, kdy jste uskutečnili pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně.
Archiv

Kdo má povinnost podat kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení obecně podávají osoby registrované k DPH v tuzemsku jako plátci daně, přičemž není rozhodné, zda se jedná o tuzemský nebo zahraniční subjekt. Za skupinu spojených osob podává kontrolní hlášení zastupující člen skupiny.
Archiv

Koho se týká kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení podávají plátci DPH, pokud přijali nebo uskutečnili zdanitelné plnění v tuzemsku, nebo uplatňují nárok na odpočet daně. Údaje v kontrolním hlášení musí odpovídat konkrétním řádkům v daňovém přiznání. Pokud je daňové přiznání nulové, nemusíte kontrolní hlášení podávat.
Archiv

Co patří do kontrolního hlášení

Patří sem: přijatá plnění (z řádků 40 a 41 přiznání k DPH) nad 10.000 Kč včetně daně (patří sem i přijaté splátkové kalendáře, platební kalendáře a souhrnné doklady s celkovým součtem plnění nad 10.000 Kč) opravy dle § 74 s ohledem na limit, tj. absolutní hodnotu opravy nad 10.000 Kč včetně daně

Jak často se posílá kontrolní hlášení

Plátce, který je právnickou osobou (nebo zastupující člen skupiny), podává kontrolní hlášení za kalendářní měsíc, a to do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce (bez ohledu na zdaňovací období plátce, tj. plátci s měsíčním i čtvrtletním zdaňovacím obdobím podávají kontrolní hlášení za kalendářní měsíc).

Kdy je povinnost podat Souhrnné hlášení

Jak často a kdy musíte souhrnné hlášení podat

Souhrnné hlášení typicky podáváte za každý kalendářní měsíc do 25 dní po jeho skončení. Pamatujte, že souhrnné hlášení podáváte pouze v případě, že k němu máte důvod – nikdy se tedy nepodává nulové.

Co se stane kdyz zaplatim pozde DPH

Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta daňové ztráty). Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun.

Jak se dělá kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení musí být podáno pouze elektronicky, a to buď prostřednictvím daňové schránky, nebo přes aplikaci EPO na portálu Finanční správy. Pro podání kontrolního hlášení není tedy nutné mít zřízenu datovou schránku.

Co se vykazuje v souhrnném hlášení

V souhrnném hlášení se vykazuje dodání zboží do jiného členského státu, které je skutečně dopraveno do jiného členského státu a dodáno osobě registrované k dani v jiném členském státě. V souhrnném hlášení se dále vykazují služby poskytnuté osobě registrované k dani v jiném členském státě.

Jak se opravuje souhrnné hlášení

Opravy údajů se provádí následujícími způsoby:vložením nového řádku vyplněním všech údajů uvedených v ODDÍLU B.,stornováním řádku z předchozích podání proškrtnutým křížkem ve sloupci označeném „Storno řádek“; do následného souhrnného hlášení se ve stornovaném řádku vyplní všechny údaje vyplněné v původním řádku,

Co hrozí za neplacení dani

Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta ztráty). Maximální postih se může vyšplhat na pět procent z vyměřené daně. Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun.

Co když nebudu danit

Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Ze zmíněné novely daňového řádu z roku 2021 ovšem vyplývá, že reálně Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun.

Kdo je osoba povinná k dani

Směrnice Rady 2006/112/ES v článku 9 definuje osobu povinnou k dani jako osobu, která na jakémkoli místě vykonává samostatně ekonomickou činnost, a to bez ohledu na účel nebo výsledky této činnosti.

Kdy je nutné podat souhrnné hlášení

Plátce DPH podává souhrnné hlášení za každý kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce. Pokud 25. den vychází na víkend, lhůta se posouvá na nejbližší pracovní den.

Jak často se podává souhrnné hlášení

Jak často a kdy musíte souhrnné hlášení podat

Souhrnné hlášení typicky podáváte za každý kalendářní měsíc do 25 dní po jeho skončení. Pamatujte, že souhrnné hlášení podáváte pouze v případě, že k němu máte důvod – nikdy se tedy nepodává nulové.

Kdy se musí podat souhrnné hlášení

Plátce DPH podává souhrnné hlášení za každý kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce. Pokud 25. den vychází na víkend, lhůta se posouvá na nejbližší pracovní den.

Kdy se neplati daň

Váháte, kdy je příjem z prodeje rodinného domu nebo bytu osvobozen od daně Jde například o situaci, kdy prodáváte nemovitost, v níž bydlíte déle než 2 roky. Dalším případem je prodej nemovitosti, kterou vlastníte déle než 10 let (u nemovitostí pořízených před rokem 2020 je to 5 let).

Jaká částka se nemusí danit

Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.

Kdy danit vedlejší příjem

Máte kromě zaměstnání jen příležitostné příjmy (§ 10) do 30 000 korun za rok. Máte výdělky daněné srážkovou daní (dividendy, podíly na zisku, úroky z vkladů, dohody o provedení práce do 10 000 korun, honoráře za příspěvky do médií do 10 000 korun…)

Kdy se obec stane plátcem DPH

Z výše uvedeného plyne, že obce, které budou pronajímat prostory, např. hospodu, obchod a několik bytů, se stanou osobou povinnou k dani, protože pronájem musíme zahrnout pod definici "ekonomických činností". V případě, že obrat překročí za 12 měsíců částku 1 mil. Kč, stane se obec plátcem DPH.

Kdy se stane identifikovanou osobou

Povinnosti identifikované osoby k DPH

Jestliže něco ze seznamu výše využíváte pro podnikatelské účely, musíte se registrovat jako identifikovaná osoba. To se Vás týká, pouze když nejste plátcem DPH. Plátcem se stanete až tehdy, kdy za 12 po sobě jdoucích měsíců přesáhnete obrat 2 000 000 Kč.

Co se uvádí v souhrnném hlášení

Kromě identifikačních údajů plátce a období, za které se podává, obsahuje souhrnné hlášení především identifikační čísla odběratelů zboží a služeb, kód identifikující druh plnění, počty plnění a celkové hodnoty plnění (v Kč zaokrouhlené nahoru).

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně

Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.

Co nepatří do příjmů

Do příjmů se naopak nepočítá rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky …

Jaké příjmy se dani

Daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2022 podává každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč (pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně).