Proč se pěstuje řepka olejka?

Kdy se sklízí řepka olejka

Řepka se sklízí v druhé polovině července. Ke sklizni se používají běžné obilní sklízecí mlátičky, které se však upravují.

Na co se pěstuje řepka

A nejstarší pěstování řepky olejky (Brassica napus) bylo doloženo v Číně a dále v jihozápadní Evropě od roku cca 1200 našeho letopočtu. Kromě hospodářského užitku, kterými jsou hlavně olej (jak pro potravinářské, tak i technické účely) a pokrutiny, biomasa (hnojení i zelené hnojení), je i medonosnou rostlinou.
Archiv

Jak se pěstuje řepka olejka

Pro pěstování řepky olejky jsou vhodné hluboké půdy neutrální až slabě bazické reakce s vysokou vodní kapacitou na stanovišti s ročními průměrnými teplotami nejlépe 7–9 °C a srážkami 450–700 mm v nadmořské výšce do 650 m. Dostupnost vláhy je důležitá zejména v období po zasetí a při tvorbě semen.

Jak se projevuje alergie na řepku

Nejčastějším projevem je alergická rýma a zánět spojivek. Řada pacientů může mít i astmatické projevy, což znamená dušnost a suchý dráždivý kašel.

Jak dlouho kvete řepka olejka

Kvete v dubnu až květnu. Kvetoucí řepka poskytuje výborný zdroj pylu a nektaru pro včely. Období květu je poměrně dlouhé, 3–4 týdny. Plodem je šešule obsahující 15–20 semen.

Jak se sklízí řepka olejka

Optimální pícninářská zralost ozimé řepky je před začátkem květu (nejvyšší výnos živin z jednotky plochy). Jarní řepku sklízíme za 70 – 80 dnů po výsevu. Sklizená píce musí být zkrmena přímo, bez meziskladování. Při skladování řepky dochází k redukci nitrátů na toxické nitrity.

Kdy Odkvétá řepka

Konec května je obdobím, kdy odkvétá jedna z nejvýraznějších zemědělských plodin, a zároveň naše nejrozšířenější olejnina, zlatokvětá řepka olejka. Řepková pole v Česku zabírají asi 400 tisíc hektarů z celkových téměř tří milionů hektarů orné půdy. Pěstování řepky má tedy nejen na Táborsku velkou tradici.

Kdy kvete řepka olejka

Rostlina kvete obvykle v dubnu a květnu. Pro pěstování řepky olejky jsou vhodné hluboké půdy neutrální až slabě bazické reakce s vysokou vodní kapacitou na stanovišti s ročními průměrnými teplotami nejlépe 7–9 °C a srážkami 450–700 mm v nadmořské výšce do 650 m.

Co je plodem řepky olejky

Spodní listy řepky olejky jsou řapíkaté a porostlé chloupky. Svrchní listy jsou kopinaté, přisedlé a lysé. Žluté květy se skládají ze čtyř srdčitých kvítků a jsou uskupeny v hroznu. Plodem je šešule, která obsahuje až čtyřicet semen palčivé chuti.

Kde se pěstuje řepka olejka

V roce 2017 se řepka v Česku podle Eurostatu pěstovala na bezmála 16 procentech orné půdy. Tomu se žádný další stát nepřiblížil, následovala až trojice Slovensko, Německo, Estonsko, kde se řepka pěstovala na přibližně 11 procentech orné půdy.

Čím se stříká řepka

Na postřiky řepky se používají tzv. širokospektrální insekticidy. Analogie se širokospektrálními antibiotiky není náhodná.

Kdy Odkvétá Řepka

Konec května je obdobím, kdy odkvétá jedna z nejvýraznějších zemědělských plodin, a zároveň naše nejrozšířenější olejnina, zlatokvětá řepka olejka. Řepková pole v Česku zabírají asi 400 tisíc hektarů z celkových téměř tří milionů hektarů orné půdy. Pěstování řepky má tedy nejen na Táborsku velkou tradici.

Jak hluboko se seje Řepka

Ve vyšších polohách začínáme se setím od začátku srpna a v nížinách končíme v prvním zářijovém týdnu. Výsevek v agrotechnické lhůtě činí 40–60 semen/m2 (bujné odrůdy řidčeji naopak subtilní odrůdy hustěji), řádky nejlépe od 12,5 do 25 cm a hloubka 1–2 cm. V suchých oblastech asi o 10 semen na m2 zvýšit výsevky.

Kdy zaorat řepku

Termín setí pro řepku

Pro setí řepky a její následný optimální růst a vývoj je obecně vhodný termín setí od poloviny srpna do začátku září.

Kdy sít hořčici

Optimální doba setí je ve druhé polovině března, kdy už nehrozí silnější ranní mrazíky (pod -3 až -5 °C). Silnější mrazy mohou mladé rostlinky hořčice vážně poškodit.

Kdy se sází řepka olejná

Pro setí řepky a její následný optimální růst a vývoj je obecně vhodný termín setí od poloviny srpna do začátku září. Optimální termín setí může být regionálně velmi odlišný podle místních klimatických a stanovištních podmínek. k drobnému semeni řepky je množství vody potřebné ke zbytnění osiva při klíčení malé.

Jak oživit půdu

Používejte organická hnojiva – na jaře i v podzimu využijte kompost, na podzim zarývejte trávu s listím, hnůj a další organický materiál. Pravidelně a každoročně střídejte plodiny na záhonech. Pokud je to realizovatelné, nasaďte smíšené kultury, které omezují únavu půdy.

Kdy se hnojí pole

Organickými hnojivy, jako je hnůj nebo kompost, hnojíme zpravidla na podzim. Močůvkou se hnojí v zimě. Granulovaná organická hnojiva je možné používat celé vegetační období. Nejznámějším organickým hnojivem je chlévský hnůj.

Jak vypadá řepka olejka

Botanická charakteristika: Jednoletá, 60–120 cm vysoká bylina se silným hlavním kořenem. Dolní lodyžní listy lyrovitě peřenosečné, řapíkaté, horní jednoduché, přisedlé, všechny sivozelené, silně ojíněné. Květy v řídkých hroznech, kališní lístky úzce eliptické až kopinaté, koruna je světle žlutá.

Jak zlepšit půdu

Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.

Jak vysušit půdu

Jedná-li se o pozemek svažitý, mnohdy postačí odvést vodu třeba i nezpevněným kanálkem do blízkého vodního toku, řeky, potoka nebo mokřadu. Je možné rovněž zkusit změnit výsadbovou technologii. Další variantou je realizace odvodňovacích a drenážních systémů. Je možné pěstovat také rostlinstvo na vyvýšených záhonech.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Jak hluboko zarýt hnůj

Jak správně zarýt hnůj

Připravte si rýč, případně i rycí vidle a hrábě pro finální úpravu záhonů. Zryjte první řádek záhonu zhruba do hloubky třiceti centimetrů. Do rýhy vpravte rozumné množství hnoje, které odměříte na metr čtvereční. Pak ryjte další řádku – a půdou z ní zakryjte první rýhu s hnojem.

Co dělat s jílovitou půdou

Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.

Čím Prokypřit půdu

Prokypření půdy

Zemině v záhonech prospěje dobré prokypření, které se pak projeví zejména na pěkném tvaru mrkve, petržele a další kořenové zeleniny. Na to jsou nejpohodlnějším ručním nářadím rycí vidle, případně různé jedno- či vícehroté kypřiče a kultivátory.