Proč se pěstuje svazenka?

Jak dlouho roste svazenka

Svazenka vratičolistá pochází z Arizony a Kalifornie. Je to jednoletá rostlina, která se rychle vyvíjí a vyznačuje se poměrně krátkým vegetačním obdobím (cca 100 dní). Je to poměrně vzrůstný druh, který dosahuje výšky okolo 80 cm a za příznivých podmínek však může dorůstat i více než 1 m.

Jak se sazi svazenka

Svazenku vyséváme na jaře (po zasetí obilovin) nejpozději začátkem května. Snáší krátkodobé mrazíky až – 9°C. Seje se bez krycí plodiny do hloubky 1,5 a 2 cm. Vzdálenost řádků 45 cm, výsevek se pohybuje mezi 6 – 10 kg osiva/ha.

Co je to svazenka

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) je nenáročná, jednoletá, středně vysoká, modrofialově kvetoucí bylina, druh ze širokého rodu svazenka. V české přírodě příležitostně vyrůstá několik druhů svazenek, tento neofyt zjištěný již v roce 1891 je nejběžnějším.

Kdy kvete svazenka vratičolistá

Svazenka je jednoletá bylina, která kvete od května do září modrými až fialovými zvonkovitými květy. Má poměrně krátkou vegetační dobu (50–60 dní), takže jí můžete vysévat opakovaně.

Kdy dát zelené hnojení

Kdy vysévat

Rostliny spadající do kategorie zeleného hnojení můžete vysévat od jara až do podzimu. Zelené hnojení se zpravidla vysévá po sklizni. Do pozdního podzimu jsou tak záhony pokryté a plevel nemá šanci. V době podzimního rytí můžete zelené části rostlin i jejich kořeny jednoduše do půdy zarýt.

Kdy sekat zelené hnojení

Zelené hnojení vyséváme ihned po sklizni zeleniny, a jiných úrodných rostlin. Záhon nenecháváme jen tak, aby nestihli působení eroze půdy začít. Zelené hnojení na záhonu můžeme průběžně sekat a vždy nechat ležet jako mulč. Zelené hnojení sečeme v době květu, kdy je jejich obsah nejhodnotnější.

Na co se používá svazenka

Svazenka vratičolistá se využívá zejména jako meziplodina na zelené hnojení nebo jako pícnina. Poskytuje vysoké výnosy zelené hmoty. Krmná hodnota je dobrá. Lze ji zkrmovat v zeleném stavu.

Co je to meziplodin

Meziplodiny jsou rostliny pěstované na pozemku mezi dvěma hlavními plodinami. Pěstování meziplodin nemá přímý finanční efekt pro pěstitele.

Kdy zaorat hořčici

Ideální termín je nejpozději do konce srpna, ale i při výsevu v těchto dnech stihne hořčice ještě nějakou hmotu vytvořit (záleží v jakých podmínkách hospodaříte). Pokud nejste někde na horách, tak ještě nic není ztraceno. Hmotu bude hořčice tvořit hlavně během října, takže se jejím zaoráním nespěchejte.

Kdy sít hořčici

Optimální doba setí je ve druhé polovině března, kdy už nehrozí silnější ranní mrazíky (pod -3 až -5 °C). Silnější mrazy mohou mladé rostlinky hořčice vážně poškodit.

Kdy se vysévá svazenka

Na píci ji lze vysévat v kteroukoliv dobu během vegetačního období až do konce srpna. Jako meziplodinu na zelené hnojení ji lze vysévat do poloviny září. Pokud svazenky vyséváme jako meziplodinu, pak je důležité setí v co nejkratším termínu po sklizni hlavní plodiny.

Jak zapravit zelené hnojení

Zelné hnojení v létě

Po sklizni raných zelenin a brambor vyséváme například slunečnici (potřebuje k růstu alespoň 9 týdnů), svazenku, pohanku, hořčici, řepku, měsíček atd. Můžeme zvolit i různé kombinace a přebytky osiva zeleniny a vysít na zelené hnojení třeba salát, špenát, fazole, košťáloviny apod.

Jak zarýt zelené hnojení

Zelené hnojení se zpravidla vysévá po sklizni. Do pozdního podzimu jsou tak záhony pokryté a plevel nemá šanci. V době podzimního rytí můžete zelené části rostlin i jejich kořeny jednoduše do půdy zarýt. Rozloží se a zeminu obohatí o živiny.

Jak zasít hořčici

Zásev je vhodné provést do středně širokých řádků 15 až 18 cm. U širších řádků se zvyšuje riziko silnějšího zaplevelení v meziřádcích. Při setí hořčice na zelené hnojení je možno zásev provést i do mělké podmítky. Výsevek při setí na zelené hnojení zvýšíme asi na 20 až 25 kg semene na 1 ha.

Jak zaorat hořčici

Nízké druhy, například hořčici, lze do záhonu zarýt přímo. Vysoké, mezi něž se řadí peluška, travní a obilné směsi, je vhodné nejprve přejet sekačkou. Nejenže se tak bude hnojivo lépe zapracovávat, ale zelená hmota se také lépe rozloží.

Kdy zarýt zelené hnojení

Zelené hnojení se zpravidla vysévá po sklizni. Do pozdního podzimu jsou tak záhony pokryté a plevel nemá šanci. V době podzimního rytí můžete zelené části rostlin i jejich kořeny jednoduše do půdy zarýt.