Proč se staví jezy?

Jak bezpečně sjet jez na kanoi

Jak bezpečně sjíždět jezy

Až na výjimky je lepší do jezu najíždět v tempu, protože rychlá loď je lépe ovladatelná. Do lodi je lepší si při sjíždění jezu kleknout, máte tak těžiště níž a loď je stabilnější. Nechytejte se bortů (horních okrajů lodi). Tím se náhle zvýší těžiště lodi a vodák si vlastně loď sám zvrhne.

Jaký je rozdíl mezi jezem a splavem

Rozdíl je především v tom, že splav se obvykle buduje na stojaté vodě a slouží k regulaci výšky vodní hladiny, zatímco jez se buduje na tekoucí vodě a slouží ke vzedmutí hladiny vodního toku.

Co dělat pod jezem

A určitá část jezů potopení se pod přepadovou vodu svou stavbou ani neumožní,“ upozorňuje Pavel Šálek. Tonoucí je tak odkázán na pomoc z břehu. „Pokud vidíte někoho topit se pod jezem, rozhodně za ním neskákejte v naději, že ve dvou sílu proudu překonáte a pomůžete si z řeky vzájemně ven.
Archiv

Co je koruna jezu

Koruna jezu

– nejvyšší místo přepadu vody na jezu.

Jak sjíždět vodu

Vybav loď bezpečnostními pomůckami – tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným.

Jak se řídí kánoe

Zadák přidržuje loď za lub nebo límec blíže špičky lodi nebo za přední úchyt. Háček nastupuje do lodi první. Oba dva sedí v kánoi co nejblíže lubu (boku) kánoe na straně, na které pádlují. Sezení v lodi by mělo být pevné, ale nikoli ztrnulé, neboť pohybem celého těla přenášíme pohyb na loď.

Jak poznat nebezpečný jez

Jak poznám nebezpečný jezbřeh lemují pomníčky utonulých nebo výstražné cedule.nebezpečný jez bývá vyznačen v kilometráži řeky.vytváří se válec – voda se vrací zpět pod jez a plynule neodtékávoda tiše přepadáváznačně zpěněná voda.netvoří se žádné vlny.

Co je to Slajsna

Část jezu, která je určená ke sjíždění. Šlajsna má pravou a levou kozu, mezi nimiž je propust, kudy teče proud.

Jak to vypadá pod jezem

Jez ve tvaru S, kde dole nedopadá voda na spodní hladinu shora, ale je směrována dopředu, je při odtékání spodní vody bezpečný. Pozor ale při zvýšení spodní hladiny – to se ocitne spodní ohyb pod vodou a vzniká plochý silný válec. Pokud dole válec není a voda odtéká, skáčeme tyto jezy úplně bokem.

Jaké boty si vzít na vodu

Obuv na vodu – ať už zvolíte neoprenové nebo staré tenisky, obuv by měla mít plnou špičku, musí na noze dobře držet a podrážka by neměla klouzat. Obuv vaše nohy chrání před ostrými předměty ve vodě. Boty by neměly příliš sát vodu. Naprosto nevhodné jsou sandály, crocsy nebo pantofle.

Jakou sjet Řeků

Nejvíce a nejčastěji sjížděnou řekou u nás je bezesporu Vltava, vodáky však vídáme i jinde – na klidné Lužnici, divoké Sázavě, pro začátečníky jednodušší Berounce, neprávem opomíjené Orlici. Každá řeka má něco svého, své kouzlo a tajemství, kterým láká muže i ženy na kánoi, raftu nebo na jiné lodi.

Jak se sedí v kánoi

Jak si do kanoe správně sednout – Opravdu se staly případy, kdy si posádka sedla do kanoe opačně a na konci plavby měl háček otlačené holeně tak, že nemohl chodit a oba lamentovali, jak špatné lodě jsou. Jednoduchá rada je, že v kanoi se sedí tak, aby měli oba vodáci dostatek místa na nohy a zadák seděl opravdu vzadu.

Co dělá zadák

Zadák (kormidelník, kotrč), oproti tomu, sedí vždy vzadu a je zodpovědný za správný směr plavby i za bezpečnost lodi a posádky. Proto by se vždy mělo jednat o zkušenějšího vodáka z dvojice, který již má s jízdou na kánoi nějaké zkušenosti.

Co je propust

Propust (propusť) je část jezu nebo hráze (žlab nebo koryto) umožňující volné protékání vody. Její přelivná hrana je umístěna níž než přelivná hrana zbylé části jezu a zpravidla má propust výrazně menší spád než samotný jez.

Jak se zachránit z jezu

Dovolí-li to místo na břehu jezu, pak zcela nejrychlejší a nejjistější metodou vytažení plaváčka je pevné uchopení házečky a běh s ní šikmo dolů od jezu. Zachránce neriskuje vyklouznutí lana z rukou, jelikož ho stále drží, a navíc běh je rychlejší než postupné přitahování lana.

Jaké jídlo si vzít s sebou na vodu

Jedete na vodu 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalitKuskus. Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo.Ovesná kaše. Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti.Sušené maso.Špek.Tuňák.Rýže.Polenta a kaše z pytlíku.

Kam poprvé na vodu

Obecně je těžké někomu radit, nicméně bezpečnost by měla být na prvním místě. Takže pokud jedete na vodu poprvé, nebo jedete s malými dětmi, volil bych rafty. Pokud jste zkušenější vodáci a již jste nějakou řeku sjeli, nebo jste začátečníci a nebojíte se občasného nedobrovolného vykoupání ve Vltavě, půjčte si kánoe.

Kdo řídí loď

Kapitán (kapitán lodi, kapitán plavidla) je tradiční a zároveň oficiální označení funkce kvalifikovaného vůdce některých typů plavidel, například lodí nebo ponorek.

Co na sebe na vodu

Proto doporučujeme pořídit si vodáckou bundu, kalhoty, savé funkční prádlo a nepromokavé vodácké boty. Najdete u nás ale také neoprenové ponožky, neopreny, čepice, rukavice i další speciální oblečení na vodu, jako jsou šprickobundy nebo suché obleky.

Kdo je háček

Kdo je vpředu a vidí na cestu, ten je šéf. O tom si mohou háčkové nechat pouze zdát. Háček je totiž označení jednoho z dvou členů posádky kánoe – toho, který sedí vpředu.

Co je to mezní frekvence

Mezní kmitočet – je to frekvence, při kterém dojde ke zmenšení zisku o -3 dB. Značí se většinou fM, jinak též fD, f0 fC . To znamená, že v tomto okamžiku na výstupu propusti je napětí (1/√2)x menší, než vstupní. Nebo jinak, klesne na 0,707 napětí vstupního ( UOUT = 0,707 .

Co dělat když spadnu do jezu

Vypozorujte okamžik, kdy má hlavu nad vodou a je schopen se házečky ihned chytnout. Plovoucí lano ve válci bez předchozího kontaktu bude jen těžko hledat a navíc hrozí nebezpečí „zasmyčkování“. Co nejrychleji do bezpečí. Jestliže se toto podaří a plaváček se lana zachytí, je nutno ho co nejrychleji z válce vytáhnout.

Jaké boty na vodu

Správné boty na vodu – ideální jsou boty s plnou špičkou (staré tenisky, neoprenky…), nevhodné jsou sandále, žabky, pantofle, crocsy. V botách se zavřenou špičkou jsou chráněné i vaše prsty, nikdy nevíte, co všechno v řece může být, např. rozbité sklo nebo ostrý kámen.

Co si vzít k jídlu pod stan

Několik tipů na jídlo sebou:sušené ovoce.dehydratovaná jídla.kompoty.ovesné vločky, müsli.konzervy.čokoláda.proteinové tyčinky.sušené maso.

V čem jet na vodu

oblečení na vodu do teplého počasí – plavky, kraťasy/sukne/šaty, triko, kšiltovka/klobouk, oblečení na vodu do chladného počasí – tříčtvrteční kalhoty, nebo funkční dlouhé podvlíkačky a kraťasy, tričko, mikinu.