Proč se transformuje napětí?

Proč transformujeme elektrický proud

Přenos elektrické energie

Střídavý proud je možno transformovat, je proto výhodnější použít vyšší napětí, kdy pro přenesení stejného výkonu postačí úměrně menší proud. Kromě omezení ztrát je pak i realizace dálkových vedení nesrovnatelně jednodušší i levnější.
Archiv

Proč se používá vysoké napětí

Vysoké napětí je proto používáno zejména pro přenos a distribuci elektrické energie z místa výroby (elektrárna) do místa spotřeby (firma, domácnost). Výhodou použití vysokého napětí je snížení ztrát v elektrickém vedení.

Proč se při přenosu elektrické energie používá střídavě napětí

Výhody střídavého proudu

Snížení přenosových ztrát transformací elektrického napětí na vysoké napětí nebo velmi vysoké napětí, tj. výkon se pak přenáší při vyšším napětí ale nižším proudu, čímž se snižují provozní ztráty vzniklé zahříváním elektrického vedení vývinem Jouleova tepla při průchodu proudu.

Jak vznikne napětí

Elektrické napětí vzniká mezi dvěma místy, které mají rozdílný elektrický potenciál, který se značí φ, jednotka je volt [V]. V každém bodě elektrického pole má náboj určitou potenciální energii. Za místo s nulovou hodnotou této energie považujeme povrch Země (a předměty s ním spojené).

Jak funguje transformátor

Transformátor, neboli trafo, je zařízení umožňující přeměnu střídavého napětí. Využívá se k snížení nebo zvýšení napětí na požadovanou výstupní hodnotu. Ke zvyšování napětí dochází za účelem přenosu a distribuce elektřiny – vyšší napětí vyvolá snížení proudu a pokles ztrát na vedení při zachování stejného výkonu.

Jaké napětí jde do domu

V domácí elektrické zásuvce máme střídavé napětí 230 V s tolerancí ±10 % na frekvenci 50 Hz. Dříve to bývávalo 220 V a dlouho tradičních „dvěstědvacet“ dnes ještě ledaskdo říká. Ale to už 25 let neplatí a 230 V je standard i pro většinu evropských zemí.

Co je to napětí

Napětí představuje tlak z napájecího zdroje elektrického obvodu, který tlačí nabité elektrony (proud) skrz vodivou smyčku a umožňuje jim vykonávat práci, například rozsvícení světla. Ve zkratce, napětí = tlak a měří se ve voltech (V).

Kdo vymyslel střídavě napětí

Hlavním objevitelem tohoto vícefázového systému, který využíváme dodnes, byl Nikola Tesla. Nikola Tesla (1856-1943) se narodil v rodině chorvatského kněze. Již za studií na technice ve Štýrském Hradci přišel na myšlenku sestrojit motor na střídavý proud, kterou ale jeho učitelé jednoznačně odmítali.

Proč blesk svítí

Nahromaděná energie se uvolní v podobě oslepujícího záblesku energie a vzniká blesk. Jeden jediný blesk vytvoří dost energie na to, aby obyčejná žárovka mohla nepřetržitě svítit přes tři měsíce. Blesk má navíc teplotu 30 tisíc °C, což je dokonce několikrát víc než je teplota samotného Slunce.

V čem se počítá napětí

V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.

Co transformuje transformátor

Transformátory (z latinského transformare – přeměňovat, přetvářet) mění střídavý proud o určitém napětí na střídavý proud stejné frekvence a jiného napětí.

V čem se používá transformátor

Transformátor je zařízení, které mění hodnotu elektrického napětí na vstupu na požadovanou výstupní hodnotu. Používá se hlavně kvůli bezpečnosti, a proto jej můžete využít například při montáži ventilátoru přímo nad vanu, nebo sprchový kout.

Proč jsou 3 fáze

Rozdělení spotřebičů po fázích

Dalším důvodem pro využití trojfázového vedení může být to, že potřebujeme energii pro více zařízení s běžným příkonem. Pokud bychom je ale všechny připojili jen na jednu fázi, došlo by k jejímu přetížení. Proto potřebujeme rozložit příkon mezi fáze tři.

Proč 3 fáze

Třífázové rozvody sdružuje tři fáze, které jsou zapojeny nezávisle na sobě. Využívají se obvykle v rodinných domech, kde jsou v provozu náročnější elektrické spotřebiče jako varná deska, bojler pro ohřev vody nebo elektrické vytápění. Některé typy elektrospotřebičů nemohou pracovat v jiném než trojfázovém zapojení.

Čím větší napětí

Čím větší bude napětí, tím větší proud bude protékat obvodem. Elektrický proud je nepřímo úměrný odporu.

Co následuje po blesku

Zpětným výbojem může blesk skončit, ale přibližně v 50 % případů po J- a K- procesech v oblaku následuje výboj šípový. To je výboj letící k zemi rychlostí 10 000 000 m/s, zpravidla se nevětví a nejeví známky krokového chování.

Jak velké může být napětí a proud blesku

Výboj atmosférické elektřiny cestuje rychlostí cca 60 tisíc m/s (216 tisíc km/h) s rozptylem až 500 MJ energie a nábojem 1 – 5 coulombů. Proud se pohybuje kolem 40 kA, může ale dosáhnout hodnot násobně vyšších. Napětí se odvíjí od délky blesku a dosahuje až miliardy voltů (od sto megavoltů po jeden gigavolt).

Jaký je rozdíl mezi napětím a proudem

V případě proudu říkáme, že teče z bodu A do bodu B. Například proud I teče ze zdroje do spotřebiče nebo proud tekoucí obvodem má velikost tolik a tolik ampér. Naopak u napětí hovoříme o tom, že se vyskytuje na konkrétním prvku.

Jaká je účinnost transformátoru

Součet ztrát nakrátko a naprázdno dosahuje u moderních energetických transformátorů velkých výkonů (MVA) pouze 0,5 %, účinnost je tedy 99,5 %. U malinkých transformátorů převládají ztráty nakrátko (ve vinutí) řádově 10 %.

Jak funguje transformátoru

Transformátor, neboli trafo, je zařízení umožňující přeměnu střídavého napětí. Využívá se k snížení nebo zvýšení napětí na požadovanou výstupní hodnotu. Ke zvyšování napětí dochází za účelem přenosu a distribuce elektřiny – vyšší napětí vyvolá snížení proudu a pokles ztrát na vedení při zachování stejného výkonu.

Co dělat když nejde jedna fáze

Pokud vypadla jen jedna fáze, tak pozor na motory ( vodárnu, čerpadlo atd. ). Někdy se stane, že vypadne jen jedna fáze. To poznáte tak, že vám v domě nejdou jen některé zásuvky nebo světla, přestože daný okruh jističů je v pořádku. Ihned odpojte všechny třífázové elektromotory ( vodárnu, čerpadlo atd. ).

Jak funguje 400V

Stručně: Napětí 400V (ne 380V) naměříte ve třífázové soustavě mezi jednotlivými fázemi. Napětí 230V pak mezi libovolnou fází a středem (vodičem N nebo PEN). Vektorový součet napětí všech tří fází je 0V, protože jsou vůči sobě posunuty o 1/3 periody. Je to elektrikářská "základní škola".

Co je dřív hrom nebo blesk

Blesk i hromobití probíhají ve stejnou dobu, nejdříve však vidíme blesk, protože světlo se vzduchem šíří rychleji než zvuk. Jak se bouřka přibližuje k místu, kde jsme schovaní, časový úsek mezi bleskem a hromem se zkracuje.

Proč vzniká blesk

Elektrony se při své pouti k povrchu srážejí s molekulami vzduchu a ionizují je. Tím se uvolňují další elektrony. Obvykle se tento proud elektronů cestou rozdělí na dva. Po určité chvíli se i tyto dva proudy rozdělí, až vznikne typická blesková "vidlice".

Proč je hrom

Hrom je akustický třesk doprovázející výboj blesku. Vysoká hustota proudu ve výbojovém kanálu blesku zahřeje vzduch na vysoké teploty. Dochází k ionizaci vzduchu a vzniku plazmatu. Zahřáté plazma se prudce rozpíná, tlačí na okolní vzduch a vyvolává rázovou vlnu, kterou pak slyšíme jako hrom.