Proč se učit turecký?

Kam patří turečtina

Turečtina patří do skupiny turkických jazyků a je oficiálním jazykem v Turecku, Kypru a Severním Kypru. Ze všech turkických jazyků má však nejvíce mluvčích. Do této skupiny patří dále například ázerbájdžánština a turkmenština, které jsou si s turečtinou vzájemně srozumitelné.

Jak těžká je turečtina

Občas slýchám, že turečtina je těžká, že gramatika je něco úplně jiného, než známe z evropských jazyků (ano, je to totiž aglutinační jazyk) a že slovní zásoba není až na pár výpůjček ničemu podobná, vždyť vezměme si všechny ty bilgisayar, izlemek a okumak.

Jak se jmenuje hlavní město Turecka

AnkaraTurecko / Hlavní městoAnkara je od roku 1923 hlavní město Turecka. Nachází se zhruba uprostřed země v kopcovité krajině severozápádní části Anatolské plošiny. Žije zde přibližně 5,50 milionu obyvatel. Wikipedie

Jak napsat Turecko

Turecko {vlastní jméno}

Turkey {vl. jm.} Evropská unie potřebuje Turecko a Turecko potřebuje EU.

Co znamená v Turecku EFE

Mužské křestní jméno tureckého původu. V překladu jméno znamená statečný bratr.

Jak mluvit v Turecku

Jak se domluvitV Turecku i v turecké části Kypru je úředním jazykem turečtina.V jihovýchodním Turecku se používá neoficiální jazyk kurdština.Angličtina je nejvíce rozšířená v turistických centrech a mezi vzdělanější vrstvou obyvatelstva.

Jak se řekne turecky Ahoj

Základní výrazy

Česky Turecky
Ahoj Merhaba / Selam
Vítejte Hoş geldiniz
Dobré ráno Günaydın
Dobrý den Iyi günler

Co se v Turecku nesmí dělat

Co se nesmí v Turecku

Je zakázán vývoz jakýhkoliv starožitných předmětů (za ty jsou považovány předměty starší 100 let). Je přísně zakázán dovoz drog, obchodování s nimi a i jejich užívání. Tresty jsou velmi přísné. Ve vojenských objektech, nádražích, letištích a u většiny mešit je zakázáno fotografovaní.

Jak se Turci chovají k ženám

Mladým ženám není doporučeno, aby se ve večerních hodinách pohybovaly bez doprovodu. Ženy by se také neměly mimo turistická letoviska oblékat nevhodně, příliš vyzývavé oblečení by mohlo u místních obyvatel vyvolat nežádoucí reakci. Na veřejnosti by měly mít ženy alespoň zahalená ramena a muži dlouhé kalhoty.

Jak se domluvíme v Turecku

Úředním jazykem je turečtina. Na hotelu, v turistických zónách a městech se však domluvíte anglicky, německy a rusky.

Jak se řekne turecký víno

Okolí

víno n
1. ( nápoj ) şarap
2. ( plody vinné révy ) üzüm
phr
bílé víno beyaz şarap červené víno kırmızı şarap růžové víno pembe şarap stolní víno masa şarabı svařené víno sıcak şarap šumivé víno sek suché / sladké víno sek / tatlı şarap

Jak se řekne turecky Dobrý večer

Základní výrazy

Česky Turecky
Vítejte Hoş geldiniz
Dobré ráno Günaydın
Dobrý den Iyi günler
Dobrý večer Iyi akşamlar

Jaké plavky do Turecka

Pokud jedete do Turecka na letní dovolenou, tak rozhodně si nezapomeňte přibalit plavky. Když si vezmete dvoje plavky, nic tím nezkazíte. Jedny se Vám mohou sušit, mezitím co druhé budete mít na sobě a budete se v nich moci opalovat.

Co je zakázané v Turecku

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

Co se nesmí vozit do Turecka

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

Co se vyplatí koupit v Turecku

Co se v Turecku podstatně vyplatí, je nákup vodní dýmky. Pořídíte ji zhruba o třetinu levněji než u nás a výběr dýmek i tabáků různých chutí a vůní je opravdu rozmanitý. Dalším milým dárkem, který se zde vyplatí koupit, je zlato a šperky. Dávejte si však pozor na to, co kupujete.