Proč se v povídce Přivedla žebráka na mizinu Žebračce říkalo Baba miliónová?

Jak Přivedla žebráka na mizinu stručný obsah

Obsah filmu Přivedla žebráka na mizinu

Pan Vojtíšek byl oblíbený a všude vítaný malostranský žebrák. Ale jen do chvíle, kdy mu jedna kolegyně žebračka, zvaná "Milionová", úlisná a pomlouvačná ženská nabídla, že se k němu nastěhuje. Vojtíšek se tomu rezolutně brání a tím rozpoutá její nenávist.

Jak Přivedla žebráka na mizinu charakteristika

Pan Vojtíšek je starý žebrák na Malé Straně. Nevypadá ale ani příliš staře, ani moc ošuntěle, i když je mu už přes 80 let. Je vždy spokojený a usměvavý a lidé ho mají rádi, vždy mu něco dají. Jeho osud se dramaticky změní poté, kdy odmítne nabídku staré ošklivé žebračky.

Kdo zakázal paní Rusce chodit na pohřby

O měkkém srdci paní Rusky (1875)

Na pohřeb jednoho z nejzámožnějších malostranských obchodníků přijde i jedna vdova, paní Ruska. Ta stále chodí na pohřby plakat a pomlouvat, až jí to policie zakázala.
Archiv

Jak si pan Vorel nakouřil Pěnovku hlavní myšlenka

Hlavní myšlenka: o pomluvě, povídka ukazuje i necitelnost obyvatel Malé Strany: jediný nekrolog nad mrtvým obchodníkem: „Podívejte se, jak si krásně nakouřil pěnovku. “
Archiv

Kdo byl pan Vojtíšek

Pan Vojtíšek byl žebrák. Čím byl předtím, to nevím. Ale žebrákem musil být dle toho, jak byl po Malé Straně znám, již dlouho, a podlé svého zdraví mohl jím být ještě dlouho, vypadal jako buk.

Kam s ním obsah

Spisovatel vyrábí proto kornouty, ve kterých chce slámu postupně trousit po ulicích. Brzy je však jasné, že takto by bylo potřeba chodit několik měsíců. Situaci zachrání nakonec mlékařka, která si slámu ráda vezme, aby měla na podestýlání v chlévě.

Jak vypadal pan Vojtíšek

Byl to žebrák, ale vůbec tak nevypadal, naopak vypadal velmi čistě. Měl bílé vousy a prořídlé bílé vlasy. Nejvíce byl vídán v šedivém kabátu a občas si na hlavu nasadil čepici, kterou nosil v kapse. Obličej měl kulatý a v něm se rýsovaly modré upřímné oči.

Kam s ním stručný obsah

Spisovatel vyrábí proto kornouty, ve kterých chce slámu postupně trousit po ulicích. Brzy je však jasné, že takto by bylo potřeba chodit několik měsíců. Situaci zachrání nakonec mlékařka, která si slámu ráda vezme, aby měla na podestýlání v chlévě.

Který den se pan Vojtíšek holil

A takhle k sobotě – pan Vojtíšek holil se jen v neděli –‚ když už mu bílé vousy po kulaté bradě zas řádně vyrazily a jako hustá smetana se skvěly, zdál se mně být ještě hezčí. Také vlasy jeho se mi líbily.

Co je to fejeton

Pojem fejeton je žánrovým označením pro „nový literárně publicistický útvar“, který vznikl a rozvinul se jako méně rozsáhlý článek, či spíše krátký komentář typický silným subjektivním nádechem a lehkou stylistickou formou, zaměřený na aktuální společenské nebo kulturní téma, často o několika volně spojených tématech.

Kam s ním zanr

Kam s nímŽánr: komedie.Země: Československo.Rok: 1922.Premiéra v ČR: 4.1.1924.

Kam s ním postavy

HrajíKarel Höger. spisovatel.Jiřina Steimarová hospodyně Anča.Milka Balek-Brodská babka s fajfkou.Gabriela Bártlová-Buddeusová panička.Jiřina Bílá panička.Emil Bolek. kupec.Rudolf Deyl ml. smetařJosef Hlinomaz. strážník.

Co psal Neruda

Jan Neruda psal fejetony, povídky, básně, ale pokoušel se také o drama. Byl hlavním představitelem Májovců. Mimo jiné se věnoval také novinařině a kritizování literárních a dramatických děl. Nejrozsáhlejší činností v jeho životě byla žurnalistika.

Jak začít líčení

Důležité je uvědomit si, že se nejedná o úvahu. Neříkejte v ní, jaká by měla, nebo mohla daná věc vypadat, ale řekněte, jak daná věc vypadá podle vás. Snažte se běžná slova zaobalit tak, aby zněla jako od básníka. Toho docílíte tím, že slova či slovní spojení citově zabarvíte.

Jak má vypadat zpráva

Každá novinová zpráva by měla obsahovat sedm hlavních bodů: kdo, co, kdy, jak, proč a zdroj informací. Květnatých slovních spojení a tzv. vycpávkových slov by se autor zprávy měl spíše vyvarovat, určitě by však neměl vyslovovat svůj osobní názor na věc a už vůbec by neměl nějakým způsobem ovlivňovat úsudek čtenáře.

Kdo je zakladatelem fejetonu

století v listě Vossische Zeitung. Za zakladatele fejetonu je považován Julien Louis Geoffroy, který od roku 1800 v pařížském listě Journal des Débats (Deník debat) otiskoval své divadelní referáty na spodní části stránky.

Kdy zemřel Neruda

22. srpna 1891, PrahaJan Neruda / Úmrtí

Co je to Romaneto

Romaneto je prozaický epický literární žánr. Je nevelké rozsahem, naplněného dramatickým dějem směřující k výrazné pointě. Hlavní myšlenkou romaneta bývá rozpor mezi tajemnými jevy a jejich vědeckým vysvětlením. V české literatuře tento literární útvar zavedl Jakub Arbes, autorem názvu je však Jan Neruda.

Jak se přirozeně nalíčit

„Módní jsou velmi přirozené, ideálně širší obočí, sjednocená pleť a perfektně vykreslené syté rty, oči jen s jemnou řasenkou a béžovými stíny,“ radí vizážistka Simona Bártová, která tvrdí, že i minimalistický makeup vyžaduje svoje. Intenzitu denního líčení doporučuje testovat na mužském okolí.

Co má být v líčení

V líčení je vhodné používat básnických prostředků, jakými jsou např. obrazná vyjádření, metafory, personifikace, kontrasty, dynamická slovesa, básnické přívlastky a figury, jednočlenné věty jmenné, přirovnání… Velmi účinným kompozičním postupem u líčení je střídání pohledů na celek i detail.

Jaký je rozdíl mezi zprávou a oznámení

Co mají a společného a jaký je rozdíl mezi zprávou a oznámením ▫ Obě informují o nějaké události, zpráva podává informaci o tom, co se stalo, oznámení o tom, co se teprve stane, o události, k níž teprve dojde.

Jak ukončit zprávu

Nejvhodnějším způsobem zakončení formálního e-mailu jsou formulky „S pozdravem“, „S úctou“ nebo „S přáním hezkého dne“. Nakonec uveďte své jméno a příjmení, popřípadě další kontakt na vás.

Jak poznat fejeton

Charakteristika fejetonu

Časté jsou nadsázka, humorné postřehy nebo hyperboly. Typický humor obsahuje i užívání komických výrazů, slovních hříček či užití knižních tvarů. Autor se většinou soustřeďuje na jeden fakt, přitom ale využívá sarkastické nadsázky.

Co je to romaneto

Romaneto je prozaický epický literární žánr. Je nevelké rozsahem, naplněného dramatickým dějem směřující k výrazné pointě. Hlavní myšlenkou romaneta bývá rozpor mezi tajemnými jevy a jejich vědeckým vysvětlením. V české literatuře tento literární útvar zavedl Jakub Arbes, autorem názvu je však Jan Neruda.

Kdo vymyslel novelu

Za zakladatele žánru i označení pokládán italský renesanční spisovatel Giovanni Boccaccio, autor sbírky sta novel , nazvané Dekameron.