Co říct u svaté zpovědi
Začni třeba takto: „Vyznávám se před Pánem Bohem, že jsem se od minulé zpovědi dopustil/a těchto hříchů“ – a vyznáváš své hříchy. Pokud si s něčím nevíš rady, nevíš, zda se mohlo jednat o hřích, či nikoli, zeptej se kněze – rád Ti odpoví. Po vyznání hříchů řekni asi toto: „Toto jsou mé hříchy.
Jak často se zpovídat
Pro duchovní růst je třeba, aby člověk chodil ke zpovědi pravidelně (církev stanovuje frekvenci 1x za rok jako skutečné minimum) a pokud možná ke stále stejnému zpovědníkovi.
Co se říká u zpovědi
Ve zpovědi jde především o lítost, vyznání hříchů, přijetí pokání a rozhřešení. Kněz potom kajícníkovi uloží pokání neboli zadostiučinění.
Jak začíná zpověď
Samotná svatá zpověď začíná v přítomnosti zpovědníka znamením velkého kříže. Zpovědník pak může kajícníka povzbudit k upřímnému vyznání vin. Kajícník se nejprve stručně představí (stav, věk počet dětí, popř. zaměstnání) a potom začne těmito nebo podobnými slovy: „Naposledy jsem byl u svátosti smíření před …
Co je to těžký hřích
Smrtelný hřích (též nazýván těžký hřích) je v katolické terminologii označení pro takový hřích, který „ničí v srdci člověka lásku těžkým porušením Božího zákona“. Tím se liší od všedního (lehkého) hříchu, který ponechává lásku naživu, ač ji uráží a zraňuje.
Jak zpytovat svědomí
Spočívá v systematickém zkoumání a hodnocení správnosti vlastního života, hledání svých hříchů a cesty k jejich nápravě. Jako osnova se k tomu většinou používá Desatero či sedm hlavních hříchů, často také jakési specializované dotazníky, tzv.
Kdy jít ke svatému přijímání
Církevní právo přikazuje věřícím přistupovat k přijímání nejméně jednou ročně, a to v době velikonoční, a nejvýše jednou denně (případně dvakrát denně, pokud je při druhém přijímání věřící přítomen na celé mši).
Jak často se má chodit ke zpovědi
Každý se snaží vyzpovídat se alespoň jednou do roka. V českých zemích se vyskytuje i tzv. obecná společná zpověď, která je už spíše na ústupu.
Jak na svatost Smireni
Po vyznání hříchů řekni: To jsou mé hříchy. Upřímně jich lituji a s pomocí Boží se chci polepšit. Poslouchej, co ti kněz řekne a jaké ti uloží pokání.
Jaký je největší hřích
„Cokoliv není z víry je hřích“ (Ř 14,24). Proto největší hřích, který je příčinou i sedmi hlavních hříchů je žít a konat bez vztahu víry k Bohu.
Co je největší hřích
1. Pýcha – nejhorší z hlavních hříchů. Ostatní hříchy z ní pocházejí. Jde o touhu po vyšší atraktivitě a důležitosti, než mají ostatní.
Co to znamená zpytovat svědomí
Zpytování svědomí je duchovní praktika, rozšířená v křesťanství, zejména v katolicismu. Spočívá v systematickém zkoumání a hodnocení správnosti vlastního života, hledání svých hříchů a cesty k jejich nápravě.
Kdo může jít ke svatému přijímání
Jak učí církev, přistoupit ke svatému přijímání může ten, kdo věří v přítomnost Kristovu v eucharistii, smířil se s Bohem ve svátosti smíření a žije podle křesťanských zásad, ke kterým patří u těch, kteří spolu žijí jako manželé, církevně uzavřený sňatek.
Co to je první svaté přijímání
K prvnímu svatému přijímání přistupují lidé pokřtění jako děti ještě ve školním věku. U dospělých, kteří byli pokřtěni v dospělosti, se váže první svaté přijímání na den přijetí křtu a biřmování, neboť přijetí eucharistie patří mezi iniciační svátosti.
Jak se připravit na svatou zpověď
Přípravou ke svaté zpovědi je zpytování svědomí. Kajícník může začít modlitbou k Duchu Svatému. Pak se snaží s jeho pomocí uvědomit hříchy, kterých se dopustil od poslední svátosti smíření.
Co to je smrtelný hřích
Smrtelný hřích (též nazýván těžký hřích) je v katolické terminologii označení pro takový hřích, který „ničí v srdci člověka lásku těžkým porušením Božího zákona“. Tím se liší od všedního (lehkého) hříchu, který ponechává lásku naživu, ač ji uráží a zraňuje.
Které jsou smrtelné hříchy
Na 3 DVD uvádíme: Pýcha, Závist, Obžerství, Smilstvo, Hněv, Lakomství, Lenost. Dante Alighieri označil pýchu za nejhorší ze všech hříchů, neboť je hříchem samotného Satana.
Jak se píše zpytovat svědomí
Sloveso zpytovat se používá v jediném spojení, a to "zpytovat svědomí", tj. přemýšlet o tom, co se stalo, hodnotit to a uvědomit si, co bylo dobře a co špatně.
Co je první svaté přijímání
První svaté přijímání je křesťanský obřad, během kterého člověk poprvé přijímá eucharistii. Obvykle probíhá slavnostním způsobem; v pravoslavné a východní pravoslavné církvi, stejně jako ve východních katolických církvích, se první přijímání uděluje v souvislosti se křtem, a to i v případě křtu nemluvňat.
Co si Oblect na Svate prijimani
Stylizace pro obřad prvního svatého přijímání jsou především bílé, béžové a pastelové odstíny růžové, zelené nebo modré, které krásně podtrhují aktuální roční období. Vyhněte se černým outfitům – jsou sice elegantní, ale nehodí se k radostnému charakteru akce.
Jak poznat těžký hřích
Mezi těžké hříchy se zpravidla řadí např. vražda, krádež, cizoložství, smilstvo, zanedbání vlastní vinou sváteční mše svaté či velikonočního svatého přijímání, nevíra v Boha, tvrdošíjné setrvávání v učení odporujícím katolické církvi (hereze) apod.
Co to je klopýtat
Klopýtat. Když někdo klopýtá, tak zakopává, často o něco zavadí nohou. Klopýtá pouští. Klopýtala polní cestou.
Co je to Pýřit se
Slovo PÝR znamená plevel. PÝŘIT SE znamená červenat se. ČEPÝŘIT SE znamená čechrat si peříčka, nebo mohu být rozčepýřený – tedy rozcuchaný.
Kdy se chodi ke svatému přijímání
Církevní právo přikazuje věřícím přistupovat k přijímání nejméně jednou ročně, a to v době velikonoční, a nejvýše jednou denně (případně dvakrát denně, pokud je při druhém přijímání věřící přítomen na celé mši).
Jak probíhá svaté přijímání
Během nedělní slavnostní mše děti sedí v předních lavicích před oltářem, poté jsou do této iniciační svátosti aktivně zapojeny prostřednictvím čtení, zpívání či modliteb. Eucharistie se účastní také jejich rodiče, prarodiče a často i kmotři. Svátost eucharistie končí závěrečným požehnáním.