Proč si pořídit hada?

Co vše potřebuje had

Nesmí chybět miska na vodu, aby se had mohl kdykoliv napít. Důležitý je úkryt, aby se zvíře cítilo bezpečně. Dále pak vhodný substrát a zdroj tepla, které hadi pocházející z tropů potřebují. Můžete použít žárovku nebo topný kámen.

Kteří hadi jsou jedovatí

Jedovatí hadi ročně způsobí dle odhadu WHO mezi 81 000 až 138 000 úmrtí na uštknutí. Z hadů je nejnebezpečnější tzv. velká čtyřka, do které patří kobra indická, bungar modravý, zmije řetízková a zmije paví. Mezi další nebezpečné hady patří mamby, korálovci, vodnáři či taipani.

Jak chovat jedovatého hada

Snažte se míru rizika minimalizovat. Pokud to jde, umístěte terária s jedovatými hady v samostatné uzamykatelné místnosti, do které budete mít přístup pouze vy. Málokdo má ale doma tolik prostoru na svůj koníček. Pokud ho nemáte ani vy, pořiďte si terárium uzamykatelné a dobře zabezpečené proti úniku zvířete.

Jak se chovat k hadovi

Zvířátko na mazlení – had není typickým příkladem mazlíčka, který potřebuje hlazení, mazlení nebo časté chování v náručí. Hadi potřebují svůj klid, i proto je v každém teráriu vždy minimálně jeden úkryt. Pokud tedy toužíte po společenském parťákovi, zvažte raději pejska nebo velmi sociální morče.

Jak správně držet hada

Proto je vhodné hada držet jakoby po celém jeho těle ne jen ho nechat viset tak, že ho chytnete jeh jednou rukou za hlavou. Sami uvidíte, jak je velmi příjemné si nechat hada plazit po ruce, že není slizký a nebezpečný.

Jak držet hada

Usmrcené holátko rozstříháme na menší kousky. Hada držíme za hlavou a malým, ale tupým nástrojem opatrně otevřeme tlamičku. Kousky naporcovaného holete nacpeme hadovi do tlamy (můžeme je před tím namočit, aby šlo lépe do žaludku). V případě, že začne sám polykat chvíli vyčkáme a dáme další kousek.

Jaký had má nejsilnější jed

Nejjedovatějším hadem světa je australský taipan menší – Inland Taipan (Oxyuranus microlepidotus). Jeho index jedovatosti LD50s je 0,025 mg/kg. Jed z jeho uštknutí by dokázal zabít 100 lidí a nebo 250 tisíc myší. Jeho uštknutí by teoreticky mohlo zabít člověka už za 40 sekund.

Kde je nejvice jedovatých hadů

Austrálie není jen nejmenší kontinent a země vačnatců – je to také světadíl hadů, obzvláště těch jedovatých. Žije jich zde dokonce více druhů než nejedovatých, což je celosvětový unikát. V Austrálii se nesetkáme se zmijemi ani jejich příbuznými, a také užovek je zde jen minimum.

Jak loví hadi

Kořist loví obvykle pomocí jedu nebo škrcení. Kromě toho se vyskytují i určití potravní specialisté, jako je například vejcožrout (Dasypeltis), který se specializuje na požírání vajec.

Jak si vybrat hada

Jistě není dobrý nápad pořizovat si jako začátečník jedovatého hada. K jeho chovu navíc musíte mít speciální povolení pro chov nebezpečných zvířat. Pro toho, kdo s hady začíná, jsou nejvhodnější například krajta královská, hroznýš královský, užovka červená nebo některá z korálovek.

Jak si ochočit hada

Žádný had se nedá ochočit !!!

Lze ho jen přivyknout na braní do ruky, ale je potřeba si uvědomit, že zvlášť v počátku, znamená každé vyndávání mláděte z terária pro něj určitý stres. Časem si mládě přivykne a můžeme ho opatrně brát do ruky i častěji.

Jak poznat věk u hada

Určit věk hada je velice obtížné a to už proto, že na nich doba jejich života není až tak znát. Vypadané zuby se jim obnovují a kůže svlékáním také. Všeobecně se dá hovořit o tom, že hadi jsou dlouhověká zvířata. Přesná délka života jednotlivců je známa pouze z odchovu v zajetí, protože z přírody můžeme jen odhadovat.

Co dělat když potkám hada

„Pokud hada potkáte v noci, obejděte ho v bezpečné vzdálenosti. Ve dne se dá čekat, že uteče. Ale pokud ho překročíte a nedotknete se ho, určitě vás nekousne.”

Co dělat když najdete hada

„Hadi jako užovky nebo zmije se vypouštějí zpátky do přírody. V případě výskytu neznámého hada k němu musí hasiči přistupovat tak, jako by byl jedovatý. V případě potřeby by byl odchyt hada neznámého druhu konzultován s odborníkem na hady a následně by bylo rozhodnuto o jeho umístění," upřesnil Horský.

Proč Nevysávat jed z rány

Dnes jsou na trhu speciální sady pro první pomoc při uštknutí. Obsahují pumpičky, které odsávají jed z rány bezpečně, a to i bez naříznutí. Existuje i další dobrý důvod, proč jed nevysávat ústy. Můžeme totiž ránu infikovat některými patogeny, které máme běžně v ústech, a vyvolat dodatečný zánět.

Jak dlouho se dožívá had

Chřestýši se v zajetí dožívají průměrně 10–15 let, užovka červená (Pantherophis guttatus) se dožila 21 let. Nejstarším hadem ve volné přírodě je také užovka, druh Pantherophis obsoletus (užovka černá), dožívající se až 30 let. Velcí hadi se v zajetí, kde mají ideální podmínky, dožívají až několika desítek let.

Kde žije největší had na světě

Podle ověřeného měření je nejdelším hadem světa krajta mřížkovaná ((Broghammerus reticulatus) s délkou 9,75 metru. Největší zdokumentovaná délka u anakondy je okolo 9 metrů. Krajta mřížkovaná žije v Jihovýchodní Asii.

Co nesnáší hadi

Jedním z pachů, které hadi nejvíce nesnášejí, je vůně bazalky. Stejně jako všechny bazalky, i bazalka vytrvalá má silnou vůni, ale s charakteristickým hřebíčkovým zápachem, který ji řadí mezi nejlepší rostliny odpuzující hady.

Proč se hadi vyhřívají

V zimním období upadají na dlouhé měsíce do stavu klidu (zimního "spánku") a většinou také rodí živá mláďata, protože při vyhřívání zahřívají současně vajíčka v těle, čímž jim aktivně zajišťují teplo nutné k vývoji zárodku. Mezi nejotužilejší hady světa patří i naše zmije obecná (Vipera berus).

Jaké jsou druhy hadů

U nás můžeme nalézt pět druhů hadů, kteří patří do dvou čeledí. První čeledí jsou užovkovití (Columbridae), kam patří čtyři nejedovaté druhy: užovka obojková, užovka hladká, užovka podplamatá, užovka stromová. Druhá čeleď jsou zmijovití (Viperidae) s jedním druhem a to zmijí obecnou. Je to náš jediný jedovatý had.

Jak vychovat hada

Jak jsem řekl, obecně hada nelze v pravém smyslu slova ochočit, nelze ho jako psa naučit vědomě nějakých úkonů, lze ale využít jejich naprogramovaných, geneticky daných vlastností a maximálně jejich chování přizpůsobit k obrazu svému. Svoje užovky, hroznýše a krajtu jsem "naučil" výše zmíněné.

Jak se pozná pohlaví u hada

Samice mají ocas kratší (měřeno od kloaky-řitní otvor) a u kloaky je silnější než u samce. Naopak u samců lze nahmatat za kloakou oba hemipenisy. Tato metoda k určování pohlaví by měla být prováděna buď zkušeným teraristou nebo alespoň za jeho asistence.

Jak se správně starat o hada

Chov hadů není krom počátečních investic nákladný a na rozdíl od jiných domácích mazlíčků se jim v zásadě nemusíte zvlášť věnovat. Je to jedno z mála zvířat, které lze nechat v poklidném teráriu a odcestovat si na dovolenou. V dospělosti hadi žerou často dokonce jen jednou měsíčně, snažte se je proto nepřekrmovat.

Jak poznat že má had hlad

Sleduje, co se děje i mimo jeho terárium Tohle bývají první náznaky, že šupináč má hlad. Jen co uvidí vhodnou kořist, kterou by mohl ulovit, bez zaváhání se na ni vrhne. I když často běžně chovaní hadi připomínají tkaničky, lehce si poradí s potravou, která je o něco širší než jejich tělo.

Jak dlouho svítit hadovi

Had potřebuje mít v teráriu zdroj tepla a světla. Žárovku nebo nějakou speciální lampu. Ta musí svítit 12 hodin denně. Jejich nároky oproti třeba denním pouštním ještěrům nejsou nijak veliké.