Proč spíme Grada?

Proč spíme Alza

Kniha Proč spíme od britského vědce, profesora neurovědy a psychologie Matthew Walkera vás zasvětí do tajů spánku, osvětlí jeho důležitost a dopady na zdraví při spánkové deprivaci. Kniha Proč spíme s podtitulem Odhalte sílu spánku a snění odhaluje, nakolik je důležité spát denně minimálně osm hodin.
Archiv

Proč spíme koupit

Proč spíme – Matthew Walker od 279 Kč – Heureka.cz.

Proč spíme obsah

Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že nedostatek spánku nás může mnoha různými způsoby zabít.
Archiv

Proč spíme podobné knihy

Podobné knihy (10)Zdravá střevaJustin Sonnenburg.Spánková revoluce – Transformujte svůj život noc po nociArianna Huffington.Spánek je uměníShawn Stevenson.Kdy – Věda a umění dokonalého načasováníDaniel H.SpánekChris Winter.Proč snímeSpánekNick Littlehales.Cirkadiánní kódSatchin Panda.

Proč spíme anglicky

Matthew Walker: Why We Sleep [Proč spíme]

Proč spíme Odhalte sílu spánku a snění nové vydání

Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku. Poprvé v historii dnes věda dokáže zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má spánková deprivace tak ničivé následky.

Jak funguje spánek

Spánek je útlumově-relaxační fáze organismu, při níž dochází ke změně činnosti mozku doprovázené ztrátou vědomí a podstatně sníženou citlivostí na vnější podněty, dále mimo jiné dochází k uvolnění svalstva, po většinu doby jeho trvání je snížena tělesná teplota, dýchání se zpomaluje a krevní tlak se snižuje.

Proč spí

Když usínáme, zpomalují se všechny činnosti našeho těla, prohlubuje se dýchání a uvolňují se svaly. Lidské tělo jednoduše není stavěno na nepřetržitou fyzickou zátěž, proto musí část dne odpočívat. Mezi biology panuje shoda na tom, že spánek reguluje náš metabolismus, hormonální i imunitní systém.

Proč spíme ke stažení

Díky převratnému rozvoji a dostupnosti zobrazovacích metod dokáže věda poprvé v historii zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má neřešená dlouhodobá spánková deprivace tak ničivé následky pro naše zdraví.

Co se děje s tělem při spánku

Během spánku se zároveň zvyšuje aktivita lymfatického systému, který z těla odvádí škodlivé látky. Celkově mají všechny buňky v těle čas na regeneraci a obnovu. Do krve se vyplavuje růstový hormon, který pomáhá obnovovat starou tkáň a vytvářet novou. To se mimo jiné projevuje i na kvalitě pleti.

Kdy je spánek nejsilnější

NREM 4 (30 minut): Hluboký spánek je nejhlubší, nejsilnější a nejdelší ze všech fází.

Co když spím až moc

Nadměrný spánek může ovlivnit náš životní styl a zvýšit náchylnost ke zdravotním problémům, jako je cukrovka, obezita, srdeční onemocnění a mrtvice. Riziko předčasného úmrtí se potom zvyšuje o 20 až 30 %.

Co kdyz clovek hodně SPI

Lidé, kteří denně spí víc než osm hodin, můžou být více ohroženi onemocněním srdce a cév a předčasným úmrtím. Poukázala na to nová studie, kterou publikoval European Heart Journal. V některých případech může podle vědců dané riziko zvyšovat i to, pokud si jde člověk během dne zdřímnout.

Proč tak dlouho spím

Nevysvětlitelný a dlouhodobý pocit únavy totiž může být projevem chronického stresu či deprese, cukrovky, spánkové apnoe, porušené funkce štítné žlázy nebo třeba také počínající roztroušené sklerózy či chronického únavového syndromu.

Co se stane když nebudu spát 2 dny

2 dny v přepočtu h: 48 bez spánku

Organismus vyhodnocuje situaci jako ohrožení života, čímž brání spánku. Po 42 hodinách se začíná objevovat apatie a zhoršená koordinace oko – ruka. Celé dva dny bez spánku pak už doprovází extrémní spánková deprivace. Stále častěji se objevují až půlminutové výpadky, tzv.

Kdy má člověk nejhlubší spánek

Mozek vysílá pomalé delta vlny, proto někdy hovoříme o tzv. delta spánku. NREM 4 (30 minut): Hluboký spánek je nejhlubší, nejsilnější a nejdelší ze všech fází.

Co se děje s tělem ve spánku

Od ulehnutí do postele se vytrácí reakce na smyslové podněty, svaly se postupně uvolňují, zpomaluje se dýchání a srdeční činnost, klesá spotřeba energie. Po celá staletí byl spánek mylně považován za pasivní a jednolitý tělesný stav.

Jak dlouho spát podle věku

Doporučená délka spánku dle věku:

Kategorie Věk Doporučená délka spánku
děti ve školním věku 6-13 let 9-11 hodin
teenageři 14-17 let 8-10 hodin
mladší dospělí 18-25 let 7-9 hodin
dospělí 26-64 let 7-9 hodin

Co se stane kdyz budu spát jen 6 hodin

Výsledky potvrdili, že lidé, kteří spali 6,5 – 7 hodin měli nižší úmrtnost jako ti, kteří spali 8 a více hodin. Nemusí to ale platit u každého. Někdo se cítí svěže po 6 hodinovém spánku, jiný bude unavený i po 10 hodinách. Nejlepší je ale poslouchat svoje tělo a vyspat se tolik, kolik potřebujete.

Proč jsem tak unavený

Nevysvětlitelný a dlouhodobý pocit únavy totiž může být projevem chronického stresu či deprese, cukrovky, spánkové apnoe, porušené funkce štítné žlázy nebo třeba také počínající roztroušené sklerózy či chronického únavového syndromu.

Jak nespat přes den

Vyzkoušet můžete bifázový spánek. Pokud spíte osm hodin, zkuste místo toho spát v noci přibližně jen šest hodin a zbylé dvě hodiny nahradit spánkem přes den v délce přibližně 20–30 minut. Nezbytnou podmínkou je samozřejmě maximální disciplína a zdřímnutí po obědě by mělo přicházet ve stejný čas.

Jak prezit noc bez spánku

24 hodin bez spánkuTrénink. Nejjednodušší způsob, jak zůstat vzhůru celou noc, je resetování interních hodin.Kofein.Vyhněte se energetickým nápojům.Zacvičte si.Najděte některá jasná světla.Používejte elektroniku.Osprchujte se.

Co se vyplavuje při spánku

Hormon Melatonin

Zatímco serotonin se vyplavuje pomocí světla, k produkci melatoninu dochází v noci ve tmě. Melatonin řídí váš spánkový rytmus, čímž přispívá ke kvalitě spánku.

Co se děje v mozku při spánku

Během spánku se regeneruje nervový systém, ale mozek přitom neusíná. Jen se mění jeho aktivity. Tým neuroložky Laury Lexisové z Boston University nedávno zjistil, že během hlubokého spánku dochází k očistě mozku. Doslova se „vypere“.

Kdy je nejlepší jít spát

Pro kvalitu spánku je důležité nejen, kolik hodin spíme a jak je spánek hluboký, ale také, kdy jdeme spát. Pro tělo jsou nejdůležitější a nejprospěšnější zhruba dvě hodiny před půlnocí.