Proč třídit hliník?

Proč recyklovat hliník

Recyklace snižuje negativní dopad na životní prostředí a šetří energii i suroviny. Při použití recyklovaného hliníku je dosaženo 95% úspory energie oproti použití nového materiálu. Pro životní prostředí má tak obrovský význam každá recyklovaná plechovka.

Co se stane když nebudeme třídit odpad

Tříděním odpadu napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Vytříděním odpadů umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.
Archiv

Co kam patří třídění odpadu

Jak třídit různé druhy odpadu – co kam patříodpad z papíru patří do modrého kontejneru;odpad z plastu patří do žlutého kontejneru;odpad ze skla patří do zeleného kontejneru;odpad z kovů patří do šedého kontejneru;odpad z nápojových kartonů patří do oranžových kontejnerů.

Jak se třídí hliník

Jak třídit hliník

Obalový hliník nebo drobné hliníkové předměty vhazujte do kontejnerů na drobný kovový odpad (ty šedivé). Popřípadě odvážejte do sběrného dvora.
Archiv

Co patří do sběru hliníku

Do kontejnerů patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit, tedy plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky nebo víčka, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.

Kam patří hliníkové plechovky

Nápojové kartonové obaly čili tzv. tetrapacky (od mléka, džusů, apod.) se už dva roky odkládají do žlutých separačních kontejnerů společně s plasty. Kromě nich do těchto žlutých kontejnerů patří také hliníkové plechovky od nápojů.

Proč třídit

Napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.

Proč se recykluje

Mezi hlavní přínosy recyklace patří nižší potřeba těžby některých surovin, eliminace odpadu a ohleduplnost k životnímu prostředí. Recyklace dokáže, v malé míře, nahradit některé chybějící materiálové zdroje. Pomocí recyklace se snažíme vytvořit z odpadního materiálu takový, který by se mohl dále používat.

Co vše lze třídit

Patří sem veškeré chemikálie, barvy, laky, baterie, staré léky (lze odevzdat v lékárnách), zářivky, elektroodpad apod. Nejběžnějším způsobem sběru jsou sběrné dvory, kam občané tyto odpady mohou zdarma odkládat.

Kam vyhodit víčko od jogurtů

Do (nejčastěji) šedé nádoby na třídění kovů rozhodně patří:

kovové uzávěry nebo víčka (třeba od jogurtů);

Kam se vyhazuji plechovky od piva

Hliníkové plechovky a nápojové obaly patří do žlutých kontejnerů na plasty.

Co je z hliníku

Z hliníku se běžně vyrábějí obalové materiály na potraviny, jako jsou plechovky na limonády a pivo, víčka na jogurty nebo kartony na ovocné džusy. Obvykle jsou tyto obaly na vnitřní straně, která přichází do styku s potravinami, vybaveny ochrannou vrstvou, která brání přestupu hliníkových iontů.

Co se stane s tříděným odpadem

Vytříděné odpady z barevných kontejnerů odváží svozové firmy na dotřiďovací linky, kde se dotřiďují a upravují na druhotnou surovinu pro další zpracování. Na těchto dotřiďovacích linkách jsou odpady dále tříděny na různé druhy, podle jejich materiálového složení nebo podle potřeb a technologií konečných zpracovatelů.

Proč třídit plasty

Stejně jako papír patří i plasty k poměrně snadno recyklovatelným odpadům. Na druhou stranu se ale, narozdíl od papíru, velmi dlouho rozkládají a zatěžují tak nejen naše životní prostředí.

Proč je třeba třídit odpad

Napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.

Proč je dobře třídit papír

Papírenský průmysl je energeticky náročné odvětví. Recyklace papíru tuto spotřebu významně snižuje. Druhým významným důvodem, proč třídit papír, je to, že je to významný zdroj suroviny pro papírny. Těžba dřeva ani zdaleka není schopna pokrýt potřeby papíren.

Kam vyhodit pánvičku

HRNCE, KASTROLY A PÁNVE – Sběrný dvůr. Popřípadě směsný odpad. CHROMOVANÉ A POCHROMOVANÉ PŘEDMĚTY – Sběrný dvůr. CHEMIKÁLIE – Nebezpečný odpad, sběrný dvůr.

Kam vyhodit Kovova víčka

Klasická víčka, která jsou zpravidla potažena nějakou gumou, nelze vytřídit nikam a patří do směsného odpadu. Pod gumou je většinou hliník nebo jiný kov, ten třídit lze. Gumu však také nelze nikam vytřídit. Pokud jsou víčka pouze kovová, lze je dát do kovů, které odebírá téměř každý sběrný dvůr.

Kam vyhodit víčka od jogurtů

Do (nejčastěji) šedé nádoby na třídění kovů rozhodně patří:

kovové uzávěry nebo víčka (třeba od jogurtů);

Co způsobuje hliník v těle

Hliník je toxický kov, který do našeho organizmu nepatří. Pokud ho do sebe dostaneme, obvykle se ukládá v tukové a nervové tkáni a může být příčinou některých těžkých chorob. Hliník se považuje za jednu z příčin neurodegenerativních chorob, například Parkinsonovy choroby nebo Alzheimerovy demence.

V čem tavit hliník

Roztopíme tavící pec dřevem a začneme do ní přikládat koks. Zapneme ventilátor, zvyšující teplotu v tavicí peci. Vložíme do pece tavicí nádobu a začneme do ní vkládat hliníkový odpad. Až bude hliník roztavený a bude mít minimálně 700 °C, nalijeme ho do litinové formy na ingoty.

Proč netřídit odpad

Když někdo dlouhodobě a navíc ostentativně netřídí:

Rozhodně víc na poplatcích za popelnici s komunálním odpadem. “ A my, co poctivě třídíme, zaplníme naši popelnici na netříděný komunální odpad pomaleji. Ušetříme a ještě pomáháme přírodě.

Co nepatří do plastového odpadu

Co nepatří do kontejnerů

Linoleum a jiné výrobky z PVC, novodurové potrubí, obaly od nebezpečných látek, molitan, mastné plastové obaly. Do kontejneru na plasty lze vhodit výrobky s tímto označením (číslo je umístěno ve známém trojúhelníčku a pod ním slovní označení).

Proč by jsme měli třídit odpad

Tříděním odpadů se prokazatelně šetří také primární zdroje surovin jako je ropa, uhlí či sklářské písky. Věděli jste například, že tříděním a recyklací odpadů ušetříme ročně 20,3 milionů GJ energie, což je produkce jaderné elektrárny Temelín za téměř 160 dnů Tolik energie spotřebuje v průměru za rok zhruba 300 tis.

Kam se hází krabice od pizzy

Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.