Proč Uhnívají mládě cukety?

Proč mi Uhnívají cukety

Dejte cuketám prostor. Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají …

Kdy může být cuketa jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Proč žloutnou plody cukety

Problém, které zmiňujete je způsoben obecně neopylením nebo špatným – nedokonalým opylením, v letošním roce navíc extrémně vysokými teplotami. Plody tykví zasychají, protože nedošlo k jejich opylení. Příčiny jsou dvojí a obě souvisí se současným počasím.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet cukety

Cukety budou nejrychleji růst a nejlépe plodit na teplém a zároveň chráněném stanovišti. Aby se půda dostatečně prohřála, můžeme ji 1- 3 týdny před výsevem přikrýt černou fólií. Cukety se sázejí do pohnojené půdy do dolíků vzdálených od sebe minimálně 80 cm, přičemž do každého důlku zasejeme 2 – 3 semínka.

Jak často zalévat cukety

Cukety zalévejte každý druhý den

Za suchého počasí odpařují cukety značné množství vody, zalévejte je proto důkladně každé dva až tři dny, nejlépe ráno. Povrch záhonu by měl do večera vždy oschnout, aby se předešlo rozvoji houbových chorob, které mají rády vlhko.

Jak dlouho plodí cukety

Na mohutné rostliny s pěkně tvarovanými listy a rovněž velikými, zářivě žlutými květy je radost pohledět. Přitom pilně plodí po celé léto až do podzimu.

Jak se projevuje Otrava z cukety

Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí. Někdy je tak nutná bezprostřední hospitalizace v nemocnici. Byly zaznamenány dokonce poměrně výjimečné případy smrtelných otrav.

Jak poznat zkaženou cuketu

Jedovaté cukety se totiž vyznačují výrazně hořkou chutí.

Pokud má hořkou chuť, kousek ihned vyplivněte a cuketu vyhoďte, i když vám to bude líto. Jedovaté látky se totiž tepelnou úpravou nezničí a hořká cuketa, stejně jako okurka nebo dýně, může opravdu způsobit závažné zdravotní potíže.

Kdy Predpestovat cukety

A kdy začít s předpěstováním Vhodná doba je během celého dubna. Ven se vysazují vzrostlé rostlinky s několika pravými listy až v druhé polovině května, výsadbě by mělo předcházet postupné otužování. Sazeničky v květináčích držte klidně na zahradě.

Jak Strihat listy cukety

Listy se ustřihnou nebo seříznou těsně nad samotným stonkem.

Odstranit je třeba listy, které jsou nejstarší. Končit byste měli u samotných plodů, kde několik listů vždy musí zůstat.

Co nesnáší cuketa

I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.

Jak poznat dýně od cukety

U cuket je plod zralý k semenaření, až když je slupka tak tvrdá, že nelze propíchnout nehtem. U dýní lze zralost poznat ještě tak, že stopka musí být viditelně zaschlá. Plody sklizené na osivo je dobré ještě nechat dozrát v suchém chladném místě.

Jak správně zalévat cukety

Cukety zalévejte každý druhý den

Za suchého počasí odpařují cukety značné množství vody, zalévejte je proto důkladně každé dva až tři dny, nejlépe ráno. Povrch záhonu by měl do večera vždy oschnout, aby se předešlo rozvoji houbových chorob, které mají rády vlhko.

Jak jíst cuketu

Mladá cuketa je jedlá celá (včetně tužší stopky) a nemusí se loupat. Prakticky ji stačí jen dobře umýt a nakrájet podle zamýšlené úpravy. Nakrájet ji můžete na kostičky nebo na kolečka. Pokud se chcete připravit tenké podélné plátky, prožeňte cuketu na mandolíně.

Kdy se sklízí cukety

Řiďte se podle délky cuket

Všeobecně platí, že cukety by se měly sbírat ve chvíli, kdy se jejich délka pohybuje přibližně mezi 7 až 15 centimetry. Tehdy jsou totiž plody nejkřehčí a jako bonus i skvěle chutnají a obsahují řadu prospěšných látek. Mají poměrně jemnou slupku a bez potíží vydrží i několik týdnů v lednici.

Co potřebuje cuketa

Cukety mají rády lehký substrát, který není jílovitý, promočený, ale také umí udržet částečně vláhu, aby zbytečně rychle neprosychal. Cukety totiž rostou jako z vody, a proto i hodně vody potřebují. Oceňují substrát obohacený o chlévskou mrvu, dobře vám poslouží ale i hnojení na listy běžným hnojivem na zeleninu.

Jak se starat o cukety

Cukety se stejně jako dýně dají pěstovat přímo na hromadě kompostu, potřebují však slunné stanoviště. Dorůstají výšky asi 30–70 cm. Zásadní je hnojení a zalévání. Pokud ale před vysetím půdu vyživíte kompostem nebo hnojem a dostatečně prší, nemusíte se o cukety takřka vůbec starat.

Kdy zasadit dýně a cukety

Výsev a výsadba tykví

Pokud jste si dýně a cukety sami předpěstovali a rostlinky se mají k světu, odolejte pokušení vysadit je na záhon dříve, než pominou venkovní mrazíky. To bývá většinou v polovině května. Letos je ale lepší počkat déle, takže je klidně dejte do země až koncem měsíce.

Jaké jsou druhy cuket

Zelené cukety

Odrůda Barva Charakteristika
Elite Zelená se světlými skvrnami Nejpěstovanější v Evropě.
Turecká cuketa Světle zelená Protáhlé plody s lahodnou chutí.
Stargreen F1 Zelená Větší, protáhlé plody.
Ambassador F1 Zelená Větší, protáhlé plody.

Na co je dobrá cuketa

Cuketa obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, díky čemuž blahodárně působí na náš zrak, posiluje svaly a srdce, odbourává stres, zlepšuje činnost mozku a pomáhá při dně a cukrovce.

Jaké vitamíny má cuketa

Cuketa je obzvláště ceněna pro svůj obsah vápníku, hořčíku, železa, vitaminů skupiny B, vitaminu A (provitamin A) a vitaminu C. S přibližně 19 kcal na 100 g je cuketa velmi nízkokalorickou a lehce stravitelnou zeleninou. Díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů se stala důležitou součástí zeleninových jídel.

Jak Zaštipovat cukety

Nemáte-li dostatek prostoru pro pěstování cuket, obtáčejte stonky kolem tyček nebo laťkové mříže. Jakmile cukety začnou oporu přerůstat, zaštipujte vrcholové výhonky. Cukety potřebují hodně místa, které se dá alespoň částečně ušetřit tím, že je vysázíte na společný záhon se saláty či špenátem.

Proč jíst cuketu

Cuketa je vynikajícím zdrojem manganu, vitaminu C a vlákniny, které udrží vaše tělo ve skvělé formě na dlouhou dobu. Dále obsahuje vitamin A, hořčík, foláty, draslík, měď a fosfor. Její dužina je také zdrojem omega-3 mastných kyselin, zinku, proteinů, vitaminů ze skupiny B (B1, B2 a B6) a vápníku.

Co má cuketa za vitamín

Cuketa je obzvláště ceněna pro svůj obsah vápníku, hořčíku, železa, vitaminů skupiny B, vitaminu A (provitamin A) a vitaminu C. S přibližně 19 kcal na 100 g je cuketa velmi nízkokalorickou a lehce stravitelnou zeleninou. Díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů se stala důležitou součástí zeleninových jídel.