Proč včely útočí?

Co delat kdyz utoci včely

Pokud však včely útočí, a útočí masivně, doporučuje se co nejrychleji utíkat, chránit si oči, mít zavřená ústa a dýchat nosem. Jakmile je člověk v dostatečné vzdálenosti a už nepřilétávají další včely, je dobré jednu po druhé zabíjet, rozzuřené včely totiž útočí tak dlouho, dokud nebodnou a potom umírají.
Archiv

Proč se Vykuřuje včely

Jednoduše řečeno včelařský dýmák slouží k vykuřování, uklidnění, včel, tedy hlavně k ochraně samotného včelaře, pokud potřebuje vykonat na úlech určitou práci, stočit sesbíraný med nebo jen zkontrolovat královnu matku nebo ji označit značící tužkou.

Jak uklidnit včely

Apisol je zvláště užitečný pro uklidnění včel, když je přidána matka, když se slučují roje a když vypukne loupež. Na ochranu před včelím bodnutím se ruce a obličej potírají Apisolem. Složení alkohol, voda, přírodní oleje.

Čím se léčí včely

Léčení

Lze kombinovat ošetření fumigací a ošetření aerosolem přípravkem Varidol 125. Maximálně jedno ošetření je možné nahradit přípravkem VarroMed. Zimní ošetření raději neprovádějte přípravky MP 10 FUM a M-1 AER, vzhledem k nebezpečí rezistence parazitů vůči pyrethroidům.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Co dělají včely v noci

Včela medonosná nespí nikdy, ani v noci a ani v zimě. Celou zimu včely bdí a snaží se o udržení stále teploty pro přežití Proto jsou včely shluklé v tzv. zimním chumáči o tvaru koule.

Co je dymak

Dýmák, nazýván také Kuřák je jedna z nejpoužívanějších včelařských pomůcek. Dýmák slouží k eliminaci včelích bodnutí. Včely zasažené dýmem z dýmáku se drží na rámcích a nebodají.

Jak dlouho se rojí včely

Této nepříjemnost však může každý včelař předejít. Období rojení začíná už před první snůškou a trvá do konce června, kdy se včely již začínají připravovat na zimní období. Hlavním důvodem jejich rojení bývá nedostatek místa úlu při jejich činnostech.

Jak často se rojí včely

Rojeni včel je přirozená vlastnost včely medonosné. Včely se rojí v jarních měsících, a to až do konce června. Rojení je pro včelaře nepříjemné.

Kdy se Fumiguje

Aplikace fumigací se provádí při venkovních teplotách nad 10°C, aby včelstvo bylo rozvolněné a v době kdy včely nelétají (nejlépe navečer nebo ráno).

Kdy léčit včely Formidolem

Formidol je preventivní léčivo, jenž lze použít i bez veterinárního předpisu. Formidol přináší biologicky neškodné léčivo k boji proti Varroáze a Nosematóze. Formidol lze použít od jara do podzimu 3 x až 4 x ročně. Kyselina mravenčí je známý zabiják roztočů.

Co obnáší chov včel

Pro chov včel je stěžejní výběr vhodného stanoviště, kam jejich obydlí umístíte. V okolí by mělo být co největší množství rostlin, které budou moc včely opylovat, a to asi do vzdálenosti 5 kilometrů, zároveň by zde mělo být co nejvíce různých druhů rostlin – květin, keřů i stromů.

Kdy převážet včely

Přemisťuji je o 10 – 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.

Co by nebylo bez včel

Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Jak se chytá roj včel

Odříznout větev, na které roj sedí

Nejspolehlivější metoda! Pokud se včely usadí na větvi ve visícím balíku, vylezte k větvi a pomocí pily nebo nůžek opatrně odřízněte nebo odstřihněte větev i s rojem. Pak uchopte konec větve i s visícím rojem a jednoduše přemístíte roj do rojáčku nebo rovnou do nástavku úlu.

Jak odstranit včelí roj

Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat. Posléze, rychlým a silným úderem do větve, na které je roj přichycen, je včelař sklepne do připravené bedny. Roj, který má v bedně, je možné vrátit zpět do připraveného úlu. Osazování včel zpět do úlu se provádí navečer, kdy už včely nelétají.

Co dělají včely v zimě

„Včely v zimě nespí, ale starají se o matku a teplo v úle. Vytvářejí podmínky, aby přežily. Nehibernují, ale moc se nepohybují. Potom, když teplota stoupne, mohou na chvíli opustit úl,“ říká.

Kdy léčit včely Varidolem

Jak léčit Varidolem (příbalový leták VARIDOLU): Léčení se provádí od 15.10. 3x s odstupem cca 10-14 dní dle počasí. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C a v úlech by nemělo být mnoho zavíčkovaného plodu.

Jak dlouho nechat Formidol v úlu

Při vkládání desky se nesmi regulační obal porušit nebo shrnout, musí přiléhat těsně na desku. Po uplynutí obvykle 48 hodin desku vyjmeme, odstraníme regulační obal a obnaženou desku vrátíme do úlu na stejné místo. Za další dva dny desku z úlu odstraníme, jinak ji včely -již suchou- začnou rozkousávat a vynášet z úlu.

Kde vzít včely

Nejlepší přehled budou mít včelaři v okolí (většinou se navzájem znají), případně z místního včelařského spolku. Včelstvo se dá koupit i čistě "komerčně" – někteří včelaři si přivydělávají tím, že vychovávají včelstva, která pak prodávají. Mívají inzeráty v časopisech i na internetu, takže se dají najít.

Jak přesunout včely

Přemisťuji je o 10 – 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Co sbírají včely

Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.

Co nemají rádi včely

Včely obecně nemají rády výrazné pachy. Je tedy dobré vyvarovat se výrazných parfémů a parfemovaných kosmetických přípravků, dále není doporučeno se v blízkosti úlů pohybovat se zapálenou cigaretou, po požití alkoholu nebo zpocený.