Proč vzniká rakovina děložního čípku?

Co způsobuje rakovinu děložního čípku

Jednoznačně nejvýznamnější příčinou vzniku rakoviny děložního čípku je dlouhodobá infekce lidským papilomavirem (HPV). Existuje velké množství různých typů HPV, avšak jen některé jsou rizikovým faktorem pro vznik zhoubného nádoru.
Archiv

Co předchází rakovině děložního čípku

Lidský papilomavirus (HPV)

Očkování je jedinou racionální a účinnou primární prevencí infekce HPV.
Archiv

Jak predejit rakovině Delozniho čípku

Účinná prevence rakoviny děložního čípku spočívá předevšímv pravidelných gynekologických prohlídkách. Preventivní stěr děložního čípku jednou ročně navíc pojišťovna hradí, takže zde opravdu není prostor na výmluvy. Jako další preventivní opatření do budoucna se jeví očkování.

Jak dlouho se vyvíjí rakovina děložního čípku

Od infekce po vznik rakoviny uběhne obvykle minimálně deset let. Většina populace se s virem potká v době, kdy začne pohlavně žít, jde o pohlavně přenosnou nákazu. Většina populace se díky vlastní – dobře fungující – imunitě tohoto viru zcela a bez problémů zbaví.
Archiv

Jak si nahmatat děložní čípek

Cervikální poloha "pravidlo kloubu"

Dobře si umyjte ruce a vložte ukazováček do vagíny k lokalizaci děložního čípku. Ten poznáte tak, že prstem narazíte na jeho konec jako když se třeba dotknete špičky nosu. Po provedení této zkoušky důkladně umyjte ruce.

Jak poznat rakovinu děložního čípku

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY RAKOVINY DĚLOŽNÍHO ČÍPKUKrvácení, špinění mimo menstruační fázi cyklu.Krvácení po pohlavním styku.Krvácení v přechodu (menopauze)Poševní výtok.Bolest v pánvi, bolest zad.Bolest při pohlavním styku.

Jak se projevuje rakovina děložního čípku

Projevy rakoviny děložního čípku

Nejčastěji vaginálním krvácením, po pohlavním styku nebo po menopauze, dále vaginálním dyskomfortem (svědění či pálení), zapáchajícím či krvavým výtokem, či bolestmi při močení, v podbřišku nebo při styku.

Jak si sama zkontrolovat čípek

Dejte si do vagíny dva prsty a nasměřujte je směrem k zadku. Čípek těhotné ženy je jak vyšpulené rty do polibku. U netěhotné ženy je to jak špička nosu. Pokud se čípek začne rozšiřovat, tak jeden prst snadno sklouzne do středu děložního čípku (stejně prst sklouzne do pusy, když dáte rty do polibku).

Kam metastazuje rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je snadno léčitelná, je-li odhalena v časném stadiu. Pokud však zhoubný nádor není včas odhalen a léčen, může se rozšířit do okolních tkání a orgánů: může například prorůstat do lymfatických uzlin, dělohy, pochvy, pojivové tkáně v oblasti pánve, a také do střeva nebo močového měchýře.

Jak bolí rakovina děložního čípku

Bolest v podbřišku. Krvácení po pohlavním styku. Vodnatý až krvavý poševní výtok. Nepravidelná menstruace.

Jak se pozná rakovina děložního čípku

Nebo jak odhalit včas prekancerózní stav, který vzniku zhoubného nádoru předchází. K tomu slouží klasické cytologické testy, které vyhodnocují stěr z děložního čípku. Šance, že zachytí podezřelé buňky, se u nich obvykle pohybuje mezi 60 až 70 procenty. Objevil se ovšem nový test, jehož efektivita je přes 90 procent.

Co znamená špatná cytologie

Abnormální cytologický nález jednoduše znamená, že ve Vašem stěru z děložního čípku bylo nalezeno několik změněných buněk. Obvykle nejsou tyto změny závažné a neznamenají, že máte rakovinu. Jsou však určitým varováním, a proto je třeba při jejich nálezu provádět pečlivé sledování.

Co zjistí gynekolog že Steru

K odhalování časných stadií rakoviny děložního hrdla slouží vyšetření vzorku tkáně z děložního čípku (to je ta část děložního hrdla, která vyčnívá do pochvy).

Co se zjistí že Steru na gynekologii

Cytologický stěr je účinným prostředkem k vyhledávání a léčení prekancerozních změn, aby se včas zabránilo vzniku a růstu rakoviny děložního hrdla. Umožňuje též odhalit různé druhy bakteriálních, plísňových a virových infekcí.

Kdy se provádí biopsie děložního čípku

Biopsie děložního hrdla je vyšetření, které se provádí při podezření na karcinom děložního hrdla. Zákrok se provádí ve stejné poloze, jako při běžném gynekologickém vyšetření, obvykle bez nutnosti anestezie. Lékař získá přístup k děložnímu hrdlu pomocí vaginálního zrcátka.

Jak dlouho se hoji Cipek po biopsii

Po konizaci se děložní čípek hojí zhruba 5–6 týdnů, během této doby se může objevit různě intenzivní špinění až krvácení nebo zvýšený výtok. K definitivnímu zhojení dochází asi za 3 měsíce. Na kontrolní vyšetření byste se měla ke svému ošetřujícímu gynekologovi dostavit po půl roce od zákroku.

Jak se připravit na biopsii

Na vlastní vyšetření se nemusíte nijak připravovat. Normálně se najezte a napijte! Pokud užíváte léky na tzv. „ředění krve“ (Pelentan, Warfarin, Acylpyrin), přestaňte je po poradě s vaším ošetřujícím lékařem dočasně užívat, a to nejméně 3 dny před výkonem.

Co nedělat po biopsii

Pacient standardně po biopsii odchází domů, pokud nenastanou jakékoliv komplikace. Doporučujeme obvykle cca dva až tři dny klidový režim, tedy nezvedat těžká břemena a nesportovat, vyhnout se horkým koupelím či sauně.