Proč vznikají poporodní deprese?

Jak se zbavit poporodní deprese

Jak si můžete sama pomoct při poporodní depresibuďte k sobě laskavá a říkejte si o pomoc, a to jak svému okolí, tak i psychologovi či psychiatrovi,dbejte na hygienu a osobní péči – i malé věci, jako je sprcha nebo hezky se obléct, i když zůstáváte doma, vám mohou zlepšit náladu,

Kdy se objevuje poporodní deprese

Poporodní depresi zažívá asi 16 procent rodiček a nejčastěji se projeví v období 6 až 12 týdnů po porodu. Jako hranice, kdy by měla deprese odeznít, se uvádí 14 dnů. Pokud přetrvává, měla by matka vyhledat pomoc odborníka.

Jak se projevuje poporodní deprese

Obvyklé poporodní splíny, které zahrnují plačtivost, podrážděnost, úzkostné pocity, neschopnost radovat se z miminka a výkyvy nálad, trvají několik dní po porodu. Pokud se tyto nepříjemné stavy nezlepší ani do tří týdnů od narození dítěte, může se již jednat o poporodní depresi.
Archiv

Co způsobuje deprese

* Depresi způsobuje nedostatek monoaminů (serotoninu, dopaminu a noradrenalinu), stejně tak endokrinologické poruchy. * Spouštěčem může být prožité trauma, hormonální změny v organismu (např. po porodu), závislost na návykových látkách nebo prodělané psychotické či somatické onemocnění.

Jak dlouho může trvat poporodní deprese

Kromě běžné poporodní plačtivosti se u 13 % žen projeví poporodní deprese. Ta již sama od sebe neodezní, a pokud se neléčí, může trvat i roky. Přestože je poporodní deprese takto rozšířená, dodnes není lékařům jasný přesný mechanismus jejího vzniku. U některých žen se dokonce objeví až při druhém těhotenství.

Na koho se obratit s Poporodni depresi

Nejvíce jsou ohroženy ženy, které se pro depresi léčily již v minulosti. Bohužel se pak také zvyšuje riziko relapsu po dalším porodu (41 % žen s poporodní depresí u prvního porodu vs. 18 % ostatních žen), ale na druhou stranu mají tyto maminky menší pravděpodobnost depresivní fáze mimo poporodní období (32 % vs. 62 %).

Jak dlouho trvá psychóza

Může trvat i řadu let. Nemocný dochází k ambulantnímu lékaři a může také zvládat běžnou činnost doma i v zaměstnání. U větší části pacientů se onemocnění projevuje celoživotním střídáním psychotických krizí s remisí. U zbývajících pacientů neustupují symptomy nemoci ani po delším léčení.

Jak dlouho může trvat deprese

Za šest až dvanáct týdnů je člověk obvykle bez příznaků. Ale i když se cítí zdráv, je nutné brát antidepresiva dalších čtyři až devět měsíců, jinak hrozí návrat nemoci. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace se mají antidepresiva podávat ještě půl roku po odeznění deprese, byť se jedná o první případ.

Co spouští depresí

Může ji způsobit genetická dispozice, hormonální příčiny (především v souvislosti s ženskými hormony), dále poruchy biorytmu, nedostatečná výživa, traumata a stresové zážitky, užívání návykových látek či fyzické zdravotní problémy.

Co zhoršuje deprese

Pokud se budete nutit, brzy vám dojdou síly a budete zklamáni, a to zhorší vaši depresi. Během deprese nedělejte žádná závažná rozhodnutí (jako je rozchod v důležitém vztahu, odchod od rodičů, změna bydliště, finanční investice, změna zaměstnání apod.). Depresí je rozhodování výrazně ovlivněno.

Jak dlouho trvá poporodní blues

U většiny žen odezní tento stav po dvou třech dnech. Podle statistiky je většina žen dva až tři týdny po porodu v labilním tělesném i duševním stavu, u 10 až 12% matek tento stav začíná až po několika týdnech, někdy měsících a často přetrvává dlouho.

Jak se žena cítí po porodu

Žena může cítit poporodní poranění, mít potíže s vyprazdňováním. Zavinuje se jí děloha, což může dost bolet. Odcházejí očistky. Nalévají se prsy a začíná kojení, které na počátku často vyžaduje hodně času a trpělivosti, včetně překonávání bolestivosti bradavek.

Jak zacina psychóza

Charakteristická je porucha vnímání: halucinace – typicky sluchové, kdy člověk slyší hlasy, které přikazují, pomlouvají či rozmlouvají mezi sebou, zesměšňují a někdy i vyhrožují, dále bludy – typicky paranoidní, kdy má pocit, že je sledován, odposloucháván, pronásledován apod.

Jak vypadá psychóza

Základním projevem psychotického onemocnění je ztráta kontaktu s realitou. Charakteristickými příznaky jsou bludy, halucinace a poruchy nálad. Blud je falešná představa o vlivech či osobách, které nemocný bezmezně věří a nedá se vyvrátit. Pod jejich vlivem nemocný často i jedná, což může způsobit další problémy.

Co neříkat lidem v depresi

Neříkejte: „Z toho se dostaneš. “ To je sice skvělý nápad, ale je tu jeden problém: to už jsme zkoušeli. Neschopnosti „dostat se z toho“ se ostatně říká právě deprese. A je to nemoc, takže je to stejné, jako byste takto radili někomu se zlomenou nohou či rakovinou.

Jak se cítí člověk v depresi

Deprese zbavuje člověka radosti z čehokoliv, především ze života. Smutek, nezájem, bezmoc, nerozhodnost, beznaděj, zpomalená řeč a hlas, v němž je slyšet trvalé trápení, mluvení o odchodu ze života a někdy i pokusy o sebevraždu – to jsou nejnápadnější projevy depresivních lidí.

Jak funguje mozek v depresi

U těžkých forem deprese dochází ke změnám v mozku. Dojde k narušení chemických pochodů v mozku, kdy je množství mediátorů (neurotransmiterů) v nerovnováze. Nejdůležitější roli hraje serotonin, noradrenalin a dopamin. Změny v mozku nejsou trvalé, při zlepšení depresivního stavu změny odezní a nezanechají stopy.

Co nedělat v depresi

Během deprese nedělejte žádná závažná rozhodnutí (jako je rozchod v důležitém vztahu, odchod od rodičů, změna bydliště, finanční investice, změna zaměstnání apod.). Depresí je rozhodování výrazně ovlivněno. Důležitá rozhodnutí nechte na dobu, až bude deprese definitivně za vámi.

Co zpusobuje laktační Psychozu

Laktační psychóza je závažný psychický stav, který doprovází extrémní výkyvy nálad, výpadky paměti i poruchy soustředění. Zpravidla vzniká v reakci na traumatický porod a silné hormonální změny, které ho provázejí. Přesná příčina vzniku ale známá není.

Co je to baby blues

Špatná nálada u čerstvých maminek je biologickou odpovědí na rychlou změnu hormonální hladiny po porodu. Tzv. baby blues, tedy smutek, úzkost nebo podrážděnost či melancholie potkají až 80 % novopečených maminek.

Jak dlouho ležet po porodu

Rané šestinedělí trvá do desátého dne a novopečená matka by měla co nejvíce ležet, aby se zahojilo porodní poranění a stabilizovala se tvorba mateřského mléka. Stahy, které následují po porodu, uzavírají děložní cévy a zabraňují nadměrné ztrátě krve ihned po porodu a v následujících dnech.

Jak dlouho jsem v nemocnici po porodu

Pobyt v porodnici vždy závisí na stavu rodičky a miminka. Pokud je vše v pořádku je obvykle délka pobytu po porodu 3–4 dny, po porodu kleštěmi 3-4 dny a po porodu císařským řezem většinou 4 dny.

Jak jednat s clovekem v Psychoze

Naopak nejúčinnější bývá ten postup, který spoustě lidí nemusí připadat úplně intuitivní: dát druhému volný prostor a pochopení. V praxi to znamená nechat ho mluvit o tom, jak to má on. Naslouchat mu a snažit se ho pochopit i v těch věcech, ve kterých s ním nesouhlasíme.

Jak se chovat k ženě v depresi

Nejdřív nasaďte kyslíkovou masku sobě a teprve pak pomozte druhým. Váš blízký člověk má depresi, ale vy ne. Můžete proto chodit ven, na procházky nebo sportovat a radovat se z toho, co se povedlo. Buďte citliví, naslouchejte, podporujte, nabízejte pomoc, ale nenechte se stáhnout do temnoty.

Jak funguje mozek v depresí

U těžkých forem deprese dochází ke změnám v mozku. Dojde k narušení chemických pochodů v mozku, kdy je množství mediátorů (neurotransmiterů) v nerovnováze. Nejdůležitější roli hraje serotonin, noradrenalin a dopamin. Změny v mozku nejsou trvalé, při zlepšení depresivního stavu změny odezní a nezanechají stopy.