Proč zateplovat?

Proč zateplovat základy

Každý dům potřebuje zateplit takříkajíc od podlahy. Proto je potřeba zajistit kvalitní izolaci základů, aby do domu nepronikala zemní vlhkost. Správné zateplení váš dům ochrání nejen před úniky tepla, plísněmi nebo vlhkými zdmi.

Co je lepší vata nebo polystyren

Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.

Kdy dělat zateplení domu

Ideálním obdobím pro zateplování domu je jaro a podzim, kdy teploty nejsou příliš vysoké ani nízké. Počasí ovlivňuje hlavně realizaci vnějšího zateplení a fasády. Venkovní zateplení se provádí na vnější straně obvodových stěn domu a zateplovací systémy se na zdivo aplikují pomocí lepících hmot.
Archiv

Proč není polystyren

Klasickým izolantem je polystyren, se kterým se snadno pracuje a který je zároveň jednou z nejlevnějších variant. Seženete jej v různých tloušťkách. Nevýhodou může být instalace příliš tenké vrstvy a nízká propustnost materiálu pro vodní páru – může pak docházet k její kondenzaci ve stěně.

Jak hluboko zateplit základy

Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji.

Jak správně zateplit sokl

Optimální řešení soklu domu v praxi

Sokl domu je obložen extrudovaným polystyrenem (XPS) do výšky až 1,2 v případě domu bytového a 0,6 m u domu rodinného. Extrudovaný polystyren není nasákavý, ukládá se do země (cca do 0,5 metru pod úroveň terénu, použije se nopová izolace) či do soklových lišt.

Jak silnou vatu na zateplení

* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu. * Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty. * Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.

Čím zateplit fasádu domu

Izolantem je v tomto případě minerální vata anebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.

Jak dlouho trvá zateplení domu

Zateplení trvá podle složitosti zakázky cca 2-3 týdny, resp. 10 pracovních dní v závislosti na klimatických podmínkách.

Jak spravne zateplovat

Lepení fasádního polystyrenu

Lepení polystyrenu vždy začíná od zakládací lišty směrem nahoru. Vždy se začíná od nároží stěny, kde je nutné dodržet dostatečný přesah (min. jako je použitá tloušťka izolace) pro správné provázání s další stranou domu. Desky na zeď lepíme vždy naležato.

Jak dlouho trva zateplení fasády

Zateplení polystyrenem trvá podle složitosti zakázky a v závislosti na klimatických podmínkách asi 2–3 týdny. Je však třeba počítat s přípravnými pracemi (vytvoření projektové dokumentace, výběr a oslovení stavební firmy, nákup izolantu apod.).

Jak dlouho trva zateplení

Zateplení trvá podle složitosti zakázky cca 2-3 týdny, resp. 10 pracovních dní v závislosti na klimatických podmínkách.

Proč se dělá sokl

Sokl má ochrannou a izolační funkci a chrání spodní část domu, zejména proti průnikům vody do budovy, stříkání vody, únikům tepla z budovy, proti kyselosti půdy či mechanickým tlakům. Jde o nejvíce mechanicky a fyzicky namáhaný bod vnější stěny.

Jak vyřešit sokl domu

Vhodným řešením tepelné izolace soklu domu a spodní stavby vůbec jsou soklové desky Rigips a desky drenážní. Doplňují je Desky PERIMETR, ovšem všechny uvedené materiály jsou vlastně PERIMETR. Jednotlivé druhy desek však pro lepší orientaci dostaly jména podle hlavní funkce, respektive typického umístění na stavbě.

Proč zateplit střechu

Správné provedení zateplení střechy je jedním z důležitých faktorů pro zabezpečení objektu, a to nejen kvůli tepelným ztrátám, ale také kvůli zajištění ideální teploty v letním i zimním období. Tedy, aby v zimních měsících nedocházelo k únikům tepla a v letních měsících k přehřívání.

Jakou tloušťku zateplení

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Jak zvolit tloušťku izolace

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Jak nejlevněji zateplit půdu

Jako parotěsnící materiály je možné použít URSA SECO SD 2 či URSA SECO SD 100. Jestliže bude půda nevyužívaná, může se izolace položit pouze na parotěsnou zábranu bez dřevěného roštu a horního prkenného záklopu. Stačí pouze překrytí geotextilií (difuzně otevřeným materiálem) proti prachu.

Jak silné zateplení

S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce 14–16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20 cm zateplovací izolace.

Jaké jsou tloušťky polystyrenu

Zatímco tehdy se běžně používal polystyren o síle 5 cm, v současnosti se volí nejčastěji izolace silné 15 až 20 cm. Náklady na izolační materiál tvoří zhruba pouze desetinu celkových nákladů na kompletní fasádu, uvažovat o síle izolace menší než 10 cm tedy podle odborníků nemá ani smysl.

Co je potřeba na zateplení fasády

1., Podklad pro zateplování je třeba řádně očistit, zbavit mastnot, výkvětů a puchýřů. Podklad pro vnější fasádní zateplovací systém (ETICS) musí být vyzrálý, bez prachu, mastnot, výkvětů, puchýřů a odlupujících se míst, biotického napadení a aktivních trhlin. Doporučuje se například omytí tlakovou vodou.

Jak hluboko zateplit sokl

pokud je to možné, zatahujeme izolaci soklu až pod terén. V případě suterénních prostor, které slouží k běžnému užívání, izolaci provedeme až k patě základu suterénní stěny. Pokud nemáme využívaný suterén, zpravidla stačí izolaci zatáhnout do nezámrzné hloubky, která je cca 800 mm.

Čím nejlépe zateplit střechu

Materiály skelných izolací jsou oproti kamenným měkčí, díky tomu ideálně kopírují nerovnosti a minimalizují tak tepelné mosty vlivem netěsností mezi izolací a krokví. Jako další vrstvu izolace pod krokve můžeme použít opět materiály Isover (Orsik, Orset, Uni). Modul zde volíme dle rozměru materiálu, a to 600 či 625 mm.

Jak nejlépe zateplit půdu

V případě izolace z EPS na stávající strop například asfaltový pás, spoje přelepit, utěsnit po obvodu u zdí. V případě vaty to není nutné, skladba je difúzně otevřená. Lze zvolit samozřejmě i jinak kombinaci tlouštěk izolace. Nebo použít i jinou technologii – foukanou izolaci, nebo systém step cross a jiné.

Jak tlustou tepelnou izolaci

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.