V čem je germanium?

Kde se vyskytuje germanium

Germanium je v zemské kůře značně vzácným prvkem. V horninách se vyskytuje vždy pouze jako příměs v rudách zinku a stříbra, ale bývá obsaženo jako stopová příměs v mnoha ložiscích uhlí. Po vyredukování kovu s čistotou přibližně 99 % se germanium o vysoké čistotě připravuje metodou zonálního tavení (viz křemík).

Co se vyrábí z germania

Germanium se používá pro své polovodivé vlastnosti při výrobě různých polovodičů, diod a tranzistorů. Dále se využívá při výrobě čoček pro práci v infračervené oblasti spektra.

Kdy byl objeven prvek germanium

doba objevu: prvek germanium předpověděl v roce 1871 Mendělejev. V roce 1885 objevil Clemens Winkler tento prvek v minerálu z dolu Freiberg v Sasku, o rok později jej izoloval.
Archiv

Co je to křemík

Křemík (chemická značka Si, latinsky silicium) je polokovový prvek, hojně se vyskytující v zemské kůře. Slouží jako základní materiál pro výrobu polovodičových součástek, ale i jako základní surovina pro výrobu skla a významná součást keramických a stavebních materiálů.

Co je prvek Sb

Antimon (chemická značka Sb, latinsky stibium) je polokovový prvek, lidstvu je znám již od starověku. Slouží jako součást různých slitin, používá se ve výrobě elektronických prvků, barviv a keramických materiálů.

Jak získat křemík

Zdroje křemíkuovesné vločky.přeslička rolníkopřiva dvoudomáfazole.špenát.celozrnná rýže.banán.ječmen.

Jak doplnit křemík

Z potravy získáváme křemík v podobě solí křemíku (křemičitanů). Bohatým zdrojem křemíku je pitná voda, hovězí a kuřecí maso, kořenová zelenina, ovoce i obilniny. Doplnit tento důležitý stopový prvek lze rovněž z výživových doplňků. Zkuste křemík tablety nebo křemelinu.

Co je to bismut

Bismut (v obecném použití bizmut či vizmut; chemická značka Bi, latinsky Bismuthum nebo Bisemutum) patří mezi těžké kovy, které jsou známy lidstvu již od starověku. Slouží jako součást různých slitin, používá se při výrobě barviv a keramických materiálů. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Co je to Astat

Astat je prvek s protonovým číslem 85, který formálně patří do 17. (VII. A) skupiny periodické soustavy, tedy mezi halogeny. Značka astatu je At z latiského Astatinum.

Co způsobuje nedostatek křemíku

Nutričně vyčerpaná půda a průmyslové zpracování plodin vedou k neustálému snižování obsahu zdraví prospěšných látek v potravinách, tedy i křemíku. Při nedostatku křemíku může mít organismus problém s růstem tkání a tvorbou kolagenu, který je velice důležitý pro zdravé fungování našich kloubů.

Na co je dobrý křemík

Křemík je nezbytný pro správné fungování buněk a tkání a syntézu vitamínu B1 v lidském organismu. Kontroluje přenos nervových impulsů. Přispívá k posilnění kostí. Je též nezbytný pro růst vlasů, nehtů a zubů.

Kde se nachází křemík

Výskyt v přírodě

V čisté podobě se křemík v přírodě nevyskytuje, setkáváme se pouze s jeho sloučeninami. Je po kyslíku druhým nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře. Podle posledních dostupných údajů tvoří 26 – 28 % zemské kůry.

Kde se nachází bismut

Obvykle se vyskytuje jako příměs v rudách stříbra, zlata, cínu, mědi a olova. V Česku se rudy bismutu nalézají v Českosaském rudohoří. Nejvíce bismutu těží Čína, Mexiko, Peru a Bolívie.

Kdo objevil bismut

Claude Geoffroy le JeuneBismut / Objevitel

Jaký je nejtěžší kov na světě

Osmium bývá někdy označováno jako prvek s největší hustotou neboli nejtěžší prvek (těsně před iridiem), protože podle přesných teoretických výpočtů z krystalové mřížky by dokonale čisté osmium mělo dosahovat hustoty 22,587 ± 0,009 g/cm³, zatímco iridium 22,562 ± 0,009 g/cm³.

Kde se vyskytuje astat

V přírodě se astat vyskytuje pouze jako součást přírodních rozpadových řad. Odhaduje se, že v celé zemské kůře je přibližně pouze 28 g At, což z něj podle Guinnessovy knihy rekordů dělá nejvzácnější prvek vyskytující se na Zemi. Konkrétně se v rozpadových řadách (r. ř.)

Jak dostat do těla křemík

Křemík získáváme z potravy ve formě křemičitanů (solí křemíku). Ty jsou obsaženy především v minerálních vodách, v pivu, kuřecí kůži, celozrnných potravinách a kořenové zelenině.

Na co se používá bismut

V chemickém průmyslu je bismut součástí katalyzátorů na výrobu akrylátů a dalších látek. Při výrobě keramiky slouží bismut jako náhrada olova při přípravě glazur, barviv pro keramické materiály a výrobě optických vláken s vysokým indexem lomu.

Co je cennější než zlato

Platina je jedním z nejvzácnějších drahých kovů na světě. Svou hodnotou převyšuje nejen stříbro, ale dokonce i zlato. I přes to byla dlouhá léta opomíjena a stála ve stínu ostatních drahých kovů.

Jaký je nejlehčí kov

Lithium je nejlehčí kov. Najdeme ho ve varném skle nebo v keramice. Díky jeho pevnosti a nízké hmotnosti našlo využití ve slitinách používaných v letectví. Lithium se používá hlavně v bateriích.

Co je to Wolfram

Wolfram (chemická značka W, latinsky Wolframium) je šedý až stříbřitě bílý, velmi těžký a mimořádně obtížně tavitelný kov (jeho teplota tání je nejvyšší ze všech kovů a po uhlíku druhá nejvyšší z prvků).

Jakou značku má křemík

SiKřemík / Značka

Kdy užívat křemík

Proto se doporučuje jej užívat především v případě, kdy jsou naše vlasy oslabené, mají zvýšenou lámavost, vypadávají a celkově nevypadají příliš zdravě. Křemík, tedy jeden z dalších důležitých minerálů je klíčovým stavebním kamenem keratinu, který tvoří velkou většinu našich vlasů.

Co to je bismut

Bismut je vzácný těžký kov bílé až načervenalé barvy používaný k výrobě řady slitin. Sloučeniny bismutu se dále uplatňují ve sklářství, k výrobě glazur a pigmentů i ve farmacii a kosmetice.

Co je nejdražší kov

Z postavení nejdražšího kovu světa se totiž těší Rhodium, jedná se o prvek, který v roce 1803 objevil a popsal anglický chemik William Hyde Wolaston. Rhodium, jinak drahý kov stříbřitě bílé barvy, je vedlejším produktem rafinace platiny a paladia, v přírodě se vyskytuje vždy s jinými drahými kovy.