V čem je užitečný čmelák?

Kde si staví hnízdo čmelák

Čmeláci si v přírodě staví hnízda na různých místech. Buďto v zemi v dutinách po hlodavcích, v dutinách skal/zdí, v hromadě kamení, v dutinách stromů, nebo v hromádce staré suché trávy.

Kam umístit Cmelin

Čmeláci potřebují ve svém hnízdě co nejstálejší teplotu, ohrožují je jak mrazíky, tak vysoké letní teploty. Optimální místo pro čmelín je ve stínu pod listnatými stromy (na jaře je strom bez listí a čmelín ohřívá jarní slunce, v létě strom stíní). Ideálně v klidné části zahrady maximálně s ranním sluncem.

Na co je čmelák

Čmeláci patří podobně jako ostatní druhy včel mezi opylující hmyz. Bez jejich činnosti by celá řada rostlin netvořila plody ani semena. Opylovací schopnost čmeláků není radno podceňovat – jedna čmeláčí dělnice je schopna denně navštívit i 2000 květů!
ArchivPodobné

Jak je užitečný čmelák

Čmeláci jsou pro naši přírodu velmi důležití, opylují květy i při nižších teplotách, při kterých včelky ještě nelétají, a navíc mají i zvláštní techniky, jakými květiny opylují. Jednou z nich je opylování pomocí vibrací, čmelák se prostě na květu rozvibruje, dokud se neuvolní dost pylu.

Jak se množí čmelák

Po zabydlení nového hnízda královna naklade první vajíčka (5-10) do misky z vosku a tu pak uzavře. Pak poletuje po okolí a sbírá pyl. Za 3-5 dnů se vylíhnou z vajíček larvy, které matka zahřívá na 30°C a krmí pylem (vlhkost v hnízdě je přibližně 65%). Čmeláci patří mezi hmyz s proměnou dokonalou, tzn.

Jak vidí čmelák

Včely a čmeláci si totiž oranžových, ohnivě rudých ani zlatavě žlutých květů vůbec nevšimnou. Jediné, co vidí, jsou odstíny modré, fialové a ultrafialové.

Jak přilákat čmeláka

Brzy na jaře je potěší cibuloviny, tedy narcisy, ladoňky a krokusy, pak tulipány, milují aromatické bylinky, jako je rozmarýn, levandule, tymián, šalvěj. Mají v oblibě i trvalky jako orlíčky, vlčí bob, kakosty, ostrožky i floxy nebo letničky jako cínie, hrachory, slunečnice či na podzim astry.

Kdy chytit čmeláka

Královnu chytáme pouze ve chvíli, kdy je zjevně vedena hledacím, hnízdícím pudem.

Proč čmelák bzučí

Pokud nebezpečí stále trvá a už nemají nohu, kterou by mohli zvednout, a zároveň stát, přichází varování druhé: čmelák leží na zádech, dělá jogínskou svíčku, bzučí a ukazuje své žihadlo. Ne vždy je ale na varování čas. Je-li v ohrožení čmeláčí potomstvo, nebudou váhat napadnout bez varování.

Jak hnízdí čmelák

Čmeláci ve střední a severní Evropě žijí v jednoletých společenstvích. Hnízda si budují buď na povrchu (v suchém listí, suché trávě nebo nahromaděném mechu), ale také v kouskách teplo držícího materiálu v senících, v úžlabích trámů nebo pod zemí. Milují opuštěné díry myší a dalších drobných savců.

Kdy hnízdí čmelák

Když hnízdo na vybraném místě vadí

Ano jedná se jen o několik měsíců, protože čmeláci začínají hnízdit nejdříve koncem března, často i později a obvykle nejpozději koncem srpna (po vylétnutí nových královen) stará královna, dělnice i trubci hynou a hnízdo je poté prázdné a opuštěné.

Jakou činnosti může člověk ohrozit život čmeláků

Intenzivní zemědělství s převahou monokultur na velkých plochách. V první řadě je to změna v obhospodařování půdy – přechod od mozaikovité krajiny k obhospodařování velkých ploch a monokulturám je jednou z hlavních příčin úbytku čmeláků, popisovaný již od 50. let minulého století.

Jak nalákat čmeláky do Čmelína

Po polapení zvedneme cíp síťky do vzduchu a matka automaticky letí za světlem a vyletí do vrcholu cípu, v něm potom rukou matku uzavřeme. Do síťky pak zasuneme zavaděč (injekční stříkačku min 20 ml s uříznutou špičkou) a matku do něj opatrně přesuneme. Do síťky vložíme zavaděč a do toho postupně čmeláka nasuneme.