V čem je zdravá červená řepa?

Na co je zdravá červená řepa

Šťáva z červené řepy obsahuje rozpustnou vlákninu. Ta zpomaluje vyprazdňování žaludku, které napomáhá správnému trávení a tím i zabraňuje přibývání na váze. Rozpustná vláknina také snižuje LDL (špatný) cholesterol a pomáhá upravovat vyměšování (omezuje výskyt průjmů a zácpy).
Archiv

Jaké má vitamíny červená řepa

Živiny, vitaminy a minerály

Červená řepa má vysokou nutriční hodnotu, a díky vysokému obsahu vody (kolem 90 procent) má jen velmi málo kalorií. Tato zelenina je bohatá na minerály (zejména vápník, fosfor, draslík, hořčík a železo), ale i na vitaminy skupiny B, vitamin C a kyselinu listovou.

Kdo by neměl jíst červenou řepu

Lidé s intolerancí na červené ovoce by červenou řepu neměli jíst vůbec. Příznaky alergie na červenou řepu jsou horečka, zduřené lymfatické uzliny a otoky dýchacích cest. Červenou řepu by často neměli jíst ti, kteří trpí onemocněním ledvin, kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou nebo urolitiázou.

Co léčí kvašená červená řepa

Křen posilňuje organismus, odhleňuje, udržuje správnou mikroflóru ve střevech a pomáhá při infekcích ledvin i močových cest. V kombinaci s řepou a zelím v tomto pickles je úžasným lékem pro imunitu a celé naše tělo.

Proč pít šťávu z červené řepy

Šťáva z červené řepy prospívá krvetvorbě. Kromě toho je skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu a očistě orgánů. Červená řepa ale obecně přispívá k lepší přirozené obranyschopnosti organismu.

Jak si udělat šťávu z červené řepy

Červenou řepu, jablko, mrkev i řapíkatý celer dobře omyjte. Všechny ingredience nakrájejte na čtvrtiny a vložte do odšťavňovače. Během chvilky máte připravenou lahodnou domácí ovocnou šťávu! Po nalití do skleničky můžete ještě přimíchat lžičku zelené směsi Blendea.

Jaké koření na červenou řepu

Příprava červené řepy není složitá. Vyžaduje koření jako je tymián, oregano nebo koriandr – chuť krásně zvýrazní a tyto bylinky mám na zahradě nebo doma za oknem po ruce.

Jak se jí červená řepa

Červená řepa je ceněná zelenina, která se může jíst syrová, ale častěji ji před konzumací vaříme. Vaření není složité, při doporučeném postupu si zelenina zachová co nejvíce vitamínů a důležitých látek. Celou řepu můžeme vařit ve vodě, v páře nebo péct v troubě.

Jak vyrobit řepný kvas

Řepu a zázvor oloupeme, nakrájíme na větší kousky a vložíme do nádoby. Přidáme převařenou osolenou vychladlou vodu. Máme-li, přilijeme šťávu z kvašeného zelí nebo čerstvou syrovátku. Zavíčkujeme, necháme stát v pokojové teplotě 2 – 3 dny.

Jak kvasit řepu

Červenou řepu nastrouháme nebo nakrájíme na velmi tenké plátky. Přidáme sůl (na 1000 g zeleniny cca 20 g soli) a dobře promícháme. Pro lepší chuť je možné přidat i koření (bobkový list, pepř, česnek, cibuli, hřebíček aj). Řepu namačkáme do čisté sklenice – dle potřeby můžeme přidat vodu tak, aby byla řepa ponořená.

Jak dlouho je cervena moc po REPE

Pokud jste si pochutnali na červené řepě, ostružinách či rebarboře, můžete je považovat za viníka neobvyklé barvy vaší uriny. Červená nebo růžová moč po konzumaci řepy je dokonce natolik běžná, že dostala své jméno – beeturia (z anglického beet – řepa). Nezvyklá barva by měla vymizet do druhé dne.

Co udělat z červené řepy

Červenou řepu lze připravit i formou salátů, ve kterých se skvěle doplňuje s chutí sýrů. Řepu uvaříme doměkka, nastrouháme a promícháme s jogurtem, česnekem a solí. Na talíři posypeme nakrájenými vlašskými ořechy, Nivou a bylinkami. Podáváme s čerstvým pečivem.

Co s vodou z červené řepy

Šťáva z červené řepy a její účinky na zdraví 4.83/5 (48)Šťáva z červené řepy pomáhá snižovat krevní tlak.Zlepšuje výdrž při cvičeníMůže zlepšit svalovou sílu u lidí se srdečním selháním.Šťáva z červené řepy může také zpomalit postup demence.Pomáhá udržovat zdravou váhu.Může být i prevencí rakoviny.Dobrý zdroj draslíku.

Jak dlouho sterilizovat červenou řepu

Řepu zalijeme nálevem, sklenice dobře uzavřeme a sterilujeme buď 20 minut při 85 stupních nebo 8-10 minut od bodu varu v hrnci s vodou vyloženým utěrkou nebo ručníkem. RADA: Domácí zavařování je zase in – a ještě nikdy nebylo tak snadné!

Jak dlouho vydrží vařená červená řepa

V lednici vařená řepa vydrží skoro týden.

Proč vařit červenou řepu

Červená řepapodporuje peristaltiku střeva, čímž odstraňuje zácpu.podporuje činnost žaludku a žlučníku.odstraňuje z těla jedovaté látky.vytváří vazivové tkánězesiluje stěny cév.zlepšuje využití bílkovin.zajišťuje duševní pohodu.zpevňuje pokožku.

Co se dá uvařit z červené řepy

Též má blahodárný vliv na krevní oběh a krvetvorbu.Gratinovaná červená řepa.Pomazánka z lučiny a červené řepy.Salát z červené řepy s Nivou a ořechy.Carpaccio z pečené červené řepy.Klasický ruský borščPalačinky z červené řepy.Čokoládový dort s červenou řepou.

Jak fermentovat červenou řepu

Postup:Oloupejte a omyjte řepu.Nakrájejte si řepu na libovolné kousky – kolečka, půl kolečka, hranolky.Připravte si v misce nebo větší sklenici slaný nálev.Připravenou řepu ve sklenici zalijte nálevem cca 1 cm pod okraj.Sklenici uzavřete a nechte ji fermentovat na tmavším a lehce chladnějším místě.

Jak kvasit červenou řepu

Červenou ředkev oloupám a nastrouhám na hrubém struhadle. Osolím a důkladně promíchám a rukama prohnětu. Napěchuji do nádoby a zatížím – vhodný je talířek, na který dám vydrhnutý kámen nebo sklenici s vodou. Nechám 3-5 dní kvasit při pokojové teplotě.

Jak získat šťávu z červené řepy

Červenu řepu oloupeme, omyjeme a jemně nastrouháme na robotu. Omyté citrony nakrájíme na plátky, kdo se bojí slupek z citronů může vymačkat jen šťávu, promícháme s nastrouhanou řepou, přidáme cukr a zalijeme vodou (obyčejnou studenou z vodovodu). Promícháme a necháme 24 hodin odstát.

Jaké koření do červené řepy

Příprava červené řepy není složitá. Vyžaduje koření jako je tymián, oregano nebo koriandr – chuť krásně zvýrazní a tyto bylinky mám na zahradě nebo doma za oknem po ruce.

Jak se vaří červená řepa

Řepu vložte do studené vody, osolte špetkou soli, přiveďte k varu a zakryté vařte zvolna podle velikosti 1-2 hodiny, dokud nezměkne. Řepu slijte a propláchněte studenou vodou, lépe se pak oloupe. Po oloupání ji nakrájejte na čtvrtky a ty pak ještě na půl centimetru silné plátky, anebo ji nastrouhejte nahrubo.

Jak dlouho se má vařit červená řepa

Vaření řepy vcelku

Vodu po přivedení k varu obohatím o koření jako je bobkový list, celý kmín, fenykl a anýz, a pak řepu vařím pomalým varem dle její velikosti minimálně hodinu až hodinu a půl.

Jak fermentovat cervenou řepu

Připravenou řepu ve sklenici zalijte nálevem cca 1 cm pod okraj. Snažte se, ať je řepa zcela ponořená, ať vám na povrchu během fermentace nic neplesniví. Sklenici uzavřete a nechte ji fermentovat na tmavším a lehce chladnějším místě. Případně ji můžete překrýt utěrkou, tak to dělám nejčastěji já.

Jak sušit červenou řepu v sušičce

Řepu očistíme, nakrájíme na menší tenké plátky a dáme do misky. Přidáme olej, citrónovou šťávu, vodu, sůl, pepř, dobře promícháme a necháme chvíli macerovat (min. 20 minut) a opět několikrát promícháme. Takto připravené plátky červené řepy sušíme na plátech v sušičce přibližně 24 hodin do křupava.