V jakých dvou přírodních formách se uhlík vyskytuje
Volný uhlík má 2 přírodní alotropické modifikace – diamant a grafit: diamant se za vysoké teploty mění na saze (téměř čistý uhlík) diamant má kovalentní vazby, nedělá vrstvy.
Archiv
Jak se vyskytuje uhlík v přírodě
Uhlík C je ve standardním stavu pevnou látkou. V přírodě se vyskytuje ve dvou základních modifikacích – jako grafit (tuha) či jako diamant. Některé další jeho modifikace byly připraveny uměle (fullereny, grafeny apod.).
Na co se používá uhlík
Sloučeniny uhlíku jsou jedním ze základů světové energetiky, kde především fosilní paliva jako zemní plyn a uhlí slouží jako energetický zdroj pro výrobu elektřiny a vytápění, produkty zpracování ropy jsou nezbytné pro pohon spalovacích motorů a silniční dopravu.
Jak vznikl uhlík
Tento nerost krystalizuje v šesterečné soustavě. Původ je jako u lonsdaleitu vysvětlován přeměnou grafitu při dopadech meteoritů, v jejichž dopadových kráterech se nachází.
Co rozpouští uhlík
Anorganické sloučeniny
Ve vodě se CO2 rozpouští za vzniku velmi slabé kyseliny uhličité H2CO3. Známy jsou především soli této kyseliny – uhličitany (karbonáty), uhličitan vápenatý CaCO3 – vápenec a uhličitan hořečnatý MgCO3 – magnezit.
Co to je diamant
Diamant je téměř nejtvrdší známý přírodní minerál (nerost) a jedna z nejtvrdších látek vůbec (tvrdší jsou např. fullerit, romboedrická modifikace diamantu či nanokrystalická forma diamantu – ADNR). Jedná se o krystalickou formu uhlíku C.
Jak vyrobit uhlík
Grafit reaguje už při laboratorní teplotě s kyselinami a oxidačními činidly. Grafit je málo odolný chemicky i mechanicky. Průmyslová výroba: Uhlík se získává těžbou jako grafit a diamant, nebo z fosilních paliv.
Co to je uhlík
Uhlík (Carboneum) je kyselinotvorný, nezbytný biogenní prvek, výlučně nekovové povahy. Jeho schopnost vytvářet vazbové řetězce umožňuje vznik velkého množství sloučenin, jejichž počet je nesrovnatelně vyšší než počet sloučenin všech ostatních prvků dohromady.
Co se vyrábí z diamantu
Velmi významné je využití diamantů v průmyslu, kde je spotřeba mnohonásobně vyšší než ve šperkařství. Vyrábějí se z nich řezné, vrtné a brusné nástroje, prášky a pasty. Pro tento účel se využívají diamanty pro šperkařství bezcenné (špatná barva, špatná čistota), diamantový prach a průmyslově vyráběné diamanty.
Co je to tuha
Grafit, jinými slovy tuha, je nejměkčí nerost a současně nejčastější přírodní modifikace uhlíku. Přestože je uhlík typickým zástupcem nekovů, grafit vede velmi dobře elektrický proud. Je to dáno jeho strukturou. Grafit má díky své vodivosti velmi široké využití.
Co je tvrdší než diamant
Američané objevili třetí tuhou formu uhlíku, nazvali ji Q-carbon. Materiál vyrobili při pokojové teplotě a atmosférickém tlaku a je tvrdší než diamant. Při jeho výrobě je potřeba substrátu, amorfního uhlíku a výkonného laseru. Vědcům a výzkumníkům z americké North Carolina State University se podařil významný počin.
Jak se jmenuje modrý diamant
Nejslavnějším barevným diamantem je Hope, 45,52 ct těžký modrý diamant. Z Indie, kde byl nalezen, ho přivezl Jean-Baptiste Tavernier roku 1642. V roce 1668 jej prodal králi Ludvíku XIV.
Jak vyrobit bio úhel
Biouhel je produktem rozkladu biomasy vlivem dostatečně vysoké teploty (tři sta až šest set stupňů) za malého nebo žádného přístupu vzduchu – v posledním případě se proces označuje jako pyrolýza. K zuhelnatění může samozřejmě dojít i za teplot vyšších, zuhelnatět mohou i jiné organické látky umělého původu.
Jaké má vlastnosti uhlík
Charakteristickou vlastností uhlíku je schopnost řetězení daná vysokou pevností jednoduché (C–C 154,2 pm, 356,0 kJ. mol-1) i násobných (C=C 132,6 pm, 611,7 kJ. mol-1; trojná C≡C 120,4 pm, 804,3 kJ. mol-1) vazeb mezi uhlíkovými atomy.
Kde se nachází grafit
V roce 2018 se nejvíce grafitu těžilo v Číně (630 000 t, tzn. 68 % světové těžby), dále v Brazílii (95 000 t), Kanadě (40 000 t), Indii (35 000 t), Mosambiku (20 000 t) a na Ukrajině (20 000 t). Naleziště v Česku: Český Krumlov, Bližná, Černá v Pošumaví, Koloděje nad Lužnicí, Staré Město pod Sněžníkem, Velké Tresné
Jak se vyrábí grafit
Syntetické grafity se vyrábějí grafitizací uhlíkatých materiálů (koks, uhlí, smola) při vysokých teplotách a obvykle slouží pro výrobu grafitových elektrod. Zpracováváme pouze materiál, který není z použitých elektrod, tedy pouze materiál vznikající při výrobě elektrod.
Který kámen je nejtvrdší
Největší popularitě mezi drahými kameny se bezesporu těší diamant, oprávněně nazývaný králem mezi nerosty. Je nejtvrdší ze všech nerostů (10. stupeň podle MOHSE).
Co je nejtvrdší kámen
Diamant je téměř nejtvrdší známý přírodní minerál (nerost) a jedna z nejtvrdších látek vůbec (tvrdší jsou např. fullerit, romboedrická modifikace diamantu či nanokrystalická forma diamantu – ADNR).
Co je černý diamant
Černé diamanty jsou typicky o velikosti hrášku nebo větší porézní agregáty mnoha malých černých krystalů. Nejcharakterističtější carbonado se těží ve Středoafrické republice a v Brazílii, ani v jednom místě spojeném s kimberlitem, zdrojem typických drahých diamantů.
Jaká barva diamantu je nejvzácnější
Nejrozšířenější jsou však ty bezbarvé až světle žluté, které se nacházejí na mezinárodní klasifikační stupnici D až Z. Mimo tuto škálu se vyskytují žluté a hnědé diamanty a pak samozřejmě i ty nejvzácnější, které zahrnují celé barevné spektrum: modré, zelené, růžové a červené.
Jak si vyrobit uhlí
Vyrobit dřevěné uhlí ve větším množství můžete i pomocí dvou barelů. Jednoho menšího, do něhož vložíte dřevo a většího, do kterého umístíte menší barel dnem vzhůru. Mezi stěny barelů pak umístíte a zapálíte topivo a necháte vyhořet. V menším barelu vám pak vznikne prý velmi kvalitní dřevěné uhlí.
Jak vytvořit uhlí
Postup výroby. Do nádoby naskládáme hranolky dřeva, uzavřeme ji a vložíme do rozpáleného topeniště. Uvnitř nádoby nastane takzvaná suchá destilace, dřevoplyn začne unikat otvory ven, což signalizují modravé plamínky. Většinou stačí v kamnech zatopit, dřevo nebo uhlí nechat prohořet a pak na žhavé uhlí položit nádobu.
Jak se vyrábí uhlík
Grafit reaguje už při laboratorní teplotě s kyselinami a oxidačními činidly. Grafit je málo odolný chemicky i mechanicky. Průmyslová výroba: Uhlík se získává těžbou jako grafit a diamant, nebo z fosilních paliv.
Kde se tezi tuha v ČR
Naleziště v Česku: Český Krumlov, Bližná, Černá v Pošumaví, Koloděje nad Lužnicí, Staré Město pod Sněžníkem, Velké Tresné
Kde se těží tuha
Bohatá ložiska tuhy byla v Černé v Pošumaví, Bližné, Milné a v Českém Krumlově. Méně významná ložiska byla a jsou i dnes na Táborsku a Písecku. Těžba tohoto nerostu byla riskantní investicí, která však poskytovala obživu horníkům, ale i spekulantům, lačnícím po rychlém zbohatnutí.