V čem zavařovat okurky?

Jak se zavařují okurky

Čerstvě sklizené okurky zbavíme stopek a omyjeme. Skládáme těsně do sklenic a proložíme koprem, cibulí a na kolečka nakrájenou mrkví. Koření, ocet, sůl, cukr a vodu promícháme a nalijeme na okurky. Uzavřeme a sterilujeme 25 minut při 80°C.

Jak zavařit okurky bez teploměru

Stačí mít větší hrnec, na dno položit hadr nebo složenou utěrku (aby sklenice v hrnci neposkakovaly a nezvyšovalo se riziko prasknutí), vyskládat vedle sebe naplněné a pevně uzavřené sklenice s dobrotami a zalít vodou cca do poloviny výšky sklenic. Obvyklá teplota pro zavařování je 85 °C, což už prstem neotestujete.

Jak zavařit okurky aby byly křupavé

Snadno si tak vypočítáte, kolik sklenic a nálevu potřebujete na množství okurek, které potřebujete zavařit. Jak dlouho sterilovat Okurky ve sklenici o objemu 720 ml se zavařují ponořené ve vodě o teplotě 85 °C po dobu 20 minut. Okurky tak budou krásně křupavé a nikoliv blátivé.

Jak zavařovat okurky v hrnci

Zavařování V klasickém zavařovacím hrnci se sklenice o obsahu 0,5 litru sterilují při teplotě 85° Celsia 15 minut, větší o 5 minut déle. Zavařené okurky pak nechte pomalu vychladnout otočené dnem nahoru.
ArchivPodobné

Kdy zavařovat okurky

Okurky zavařujeme v polovině července

Zhruba od poloviny července začínají dozrávat také okurky nakládačky, které je třeba sklízet v požadované velikosti asi každé 2–3 dny. Pokud nechceme zavařovat každé dva dny, můžeme okurky zabalit do navlhčené utěrky a uložit do šuplíku v lednici. Vydrží tak čerstvé.

Jak zavařit okurky hadovky

Do mísy si vložíme nakrájená kolečka okurek, přidáme cibuli, česnek, cukr, sůl a ocet a vše pečlivě promícháme. Okurky v míse poté odložíme na pět hodin do chladnějšího místa. Poté znovu okurky pečlivě promícháme a přeložíme je do vyvařených ale suchých sklenic, které pečlivě zavíčkujeme a osm minut je zavařujeme.

V čem zavařovat

Ovoce a zeleninu zavařujeme obvykle ve vodní lázni v zavařovacím hrnci s poklicí a teploměrem. Zavařovat lze v tlakovém hrnci, v elektrické, plynové, horkovzdušné i mikrovlnné troubě.

Jak uchovat okurky před Zavařením

Skladování Nakladačky bychom měli skladovat v suchém, šerém, odvětrávaném a chladném prostředí. Díky vysokému obsahu vody však není možné tento druh zeleniny skladovat příliš dlouho a proto je nejlepší volbou jejich zavaření.

Jak dlouho nechat uležet okurky

Rychlokvašky. Okurky umyjeme, propícháme vidličkou, naskládáme do větších sklenic, proložíme koprem, zalijeme převařenou horkou vodou se solí (1 l vody + 30 g soli), sklenici převážeme celofánem a necháme v teple. Za 3 až 4 dny ochutnáme.

Jak poznat správně zavařené okurky

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.

Jak zavařit bez Zavařovacího hrnce

Máte hned 4 možnosti – zavařování v myčce, mikrovlnce, troubě, nebo v klasickém hrnci. Je to sice víc práce, ale jde to. Hodí se pro zavařování čalamád nebo přesnídávky. U těchto produktů na rozdíl od okurek nebo kompotů nehraje roli přesná teplota a doba, po kterou musíme tuto teplotu dodržet.

Kde skladovat okurky

Okurky vydrží v lednici několik dní v uzavřené zeleninové poličce (aby nevysychaly) nebo v pytlíku. Pozor ale na přílišnou vlhkost nebo mráz – obojí okurky poškodí.

Jak uchovat okurky na zimu

Okurky pečlivě omyjeme, nastrouháme na hrubé "slzičky", cibuli na jemno a veškeré ingredience promícháme. Na 24 hodin uložíme do chladu a během té doby průběžně promícháváme. Poté naplníme do sklenic a skladujeme v suchu, chladu a temnu. Zaručeně vydrží až dva roky.

Jak uchovat okurky před Zavarenim

Okurky nechte ve vodě déle, aby získaly správnou vlhkost. Jen díky tomu pak budou dokonale křupavé. Celé namáčení by mělo probíhat až několik hodin. Doporučuje se sedm, ale pokud máte pocit, že jsou málo nasáklé, nechte je klidně o hodinu déle.

Jak poznam že mi chytlo vicko

První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.

Jak utahovat víčka při zavařování

Šroubovací víčka nedotahujte!

Víčka utáhněte až po zavaření. Pokud nemáte zavařovací hrnec, postačí Vám větší hrnec s pokličkou. Na dno dáte starší utěrku nebo hadrovou plenu. Na ně naskládejte dobře zavíčkované sklenice (nesmí se navzájem dotýkat) a zalijte vodou (sklenice musí být ponořeny).