V čem Řízkovat?

Které rostliny lze Řízkovat

Typy řízkováníŘízky ze stonku: fíkusy, monstery, maranty, sukulenty.Listové řízky: africká fialka, tchýnin jazyk nebo oblíbená tlustice vejčitá.Kořenové řízky: oblíbená pilea a některé trvalky, zejména ty s dužnatými kořeny.
Archiv

Jak se provádí řízkování

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.
Archiv

Jak urychlit zakořenění

Pokud bychom chtěli jejich růst podpořit a i urychlit, můžeme sáhnout třeba po lignohumátu (výživa a podpora kořenového systému), který zředíme s vodou dle návodu. Další možností je použít stimulátor kořenů (bílý prášek), který opatrně nasypeme na řízek v místech, kde má vzdušné kořeny.

Jak Korenit v perlitu

Zvlášť dobře se v něm množí kaktusy a cykasy. Velkou výhodou používání samotného perlitu je sterilní prostředí. Před výsevem perlit dostatečně navlhčíme, pak už vodu doplňujeme spodem (podmokem). Když rostliny povyrostou (přibližně za 14 dní), přesadíme je do vhodného substrátu pro další předpěstování.

Kdy dělat řízky

Řízkování je prováděno v srpnu a v září, kdy jsou letorosty poněkud vyzrálejší. K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem.

Kdy přesazovat řízky

Jakmile kořínky prorostou sadbovacím médiem, jsou řízky připravené k přesazení. S tím byste neměli otálet, protože pokud kořenům neumožníte se vitálně rozvíjet, rostliny to stresuje a jejich růst se může výrazně zpomalit.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak zakořenit dřeviny

Dřeviny množíme polodřevitými řízky získanými z mladých (letošních) větviček, které již začínají dřevnatět. Optimální doba je červenec až začátek srpna. Řízky upravujeme řezem stejně jako v případě drobného ovoce, do sadbovačů je vysazujeme mírně šikmo až po horní očko a opět je zakryjeme fólií.

Jak řízkovat dřeviny

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Jak Řízkovat dřeviny

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Kdy množit keře

Ideální doba pro řízkování vašich okrasných keřů nastává s příchodem pozdního léta. Dobré je nastudovat, které typy okrasných keřů jsou vůbec pro tento typ množení vhodné. Za nejlepší okrasné keře považujeme například ptačí zob, vrba, růže, svída nebo tavolník.

Kdy množit Vajgélie

Nejvhodnějším obdobím na řízkování následujících dřevin je právě přelom července a srpna: Cornus florida, Cytisus, Buddleja, břečťan, skimie japonská, lískový ořech a lýkovec.

Kdy množit skalník

Ani množení skalníků není nijak obtížné, obzvláště druhů poléhavých. Uříznuté větvičky snadno zakoření, čili skalníky se výborně množí řízkováním. Letorosty je nejlepší odebrat po půlce června.

Jak Namnozit hloh

Zatímco ve volné přírodě se hlohy rozmnožují semenem, v zahradnictví jsou očkovány nebo roubovány na vlastní semenáče anebo na semenáče hrušní. Dalším způsobem využití hlohu na zahradě je jejich výsadba za účelem poskytnutí stínu.

Co lze Rizkovat

Pro začátek bude vhodné zkusit snadno množitelné druhy, jako jsou například ptačí zob, tavolník, skalník, vrba, svída, růže a podobně. Dřeviny množíme polodřevitými řízky získanými z mladých (letošních) větviček, které již začínají dřevnatět. Optimální doba je červenec až začátek srpna.

Jak Zakorenit jasmín

Jasmín lze množit pomocí řízkování. Řízky zapouštějí kořeny obzvláště ve vlhké půdě. Zakořeňování probíhá poměrně dlouho, déle než měsíc, proto lze pro jeho urychlení použít růstové hormony. Mezi hlavní škůdce, které mohou růst jasmínu ve vaší zahradě ohrožovat, patří především svilušky a mšice.

Čím hnojit Vajgelii

Při sázení můžete přidat i hnojivo, vhodné je například NPK, stačí u mladých rostlin, čerstvě zasázených. Starší rostliny není potřeba přihnojovat. Starší rostliny, které mají neuspořádaný růst, je vhodné seříznout. Když provedete radikální řez, většinou se provádí na jaře, tak nemusí následující sezónu kvést .

Jak daleko od sebe sázet Skalník

Pokud chcete, aby svah hezky kvetl, můžete na něj použít levandule, perovskie, mochyně nebo tavolníky japonské či vajgélie. Doporučuji sázet rostliny ve skupinách po 10 kusech ve vzdálenosti podle velikosti rostlin cca 30–50 cm od sebe tak, aby rostliny do 3–5 let srostly do sebe.

Jak daleko od sebe sázet skalník

Hodí se i nenáročné skalníky. Pokud chcete, aby svah hezky kvetl, můžete na něj použít levandule, perovskie, mochyně nebo tavolníky japonské či vajgélie. Doporučuji sázet rostliny ve skupinách po 10 kusech ve vzdálenosti podle velikosti rostlin cca 30–50 cm od sebe tak, aby rostliny do 3–5 let srostly do sebe.

Jak pečovat o skalník

Skalníky jsou velmi nenáročné, bujně rostoucí rostliny, kterým postačí pouze základní péče. Preferují slunná až polostinná stanoviště, prospívají ve všech typech půdy, které jsou dobře propustné. Při jeho výsadbě je tedy vhodné keříčku vytvořit drenážní vrstvu například za pomoci štěrku.

Jak Řízkovat keře

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Proč mi nekvete jasmín

Pokud váš jasmín nekvete, může být právě po odkvětu nebo má špatné podmínky. Zejména se za měřte na dostatek vláhy a světla. Oschlé lístky a květy značí nedostatečnou zálivku. Hnědé fleky na listech a květech způsobuje přelití.

Kdy přesazovat jasmín

Pro optimální růst je dobré rostliny jasmínu pravidelně přesazovat. Mladé jasmíny přesaďte každý rok v březnu, starší rostliny stačí přesazovat v intervalu dvou až tří let. Škůdci, kteří se na jasmínu nejčastěji vyskytují jsou mšice a svilušky.

Jak vypadá vajgélie

Vajgélie jsou nižší opadavé keře, které jsou velmi zajímavé svými listy. Ty mohou být tmavě vínové až světle zelené, zdobí je květy zvonkovitého tvaru. Květy jsou zbarveny většinou do růžové barvy, ale najdou se i kultivary s červenými, purpurovými či bílými květy. Určitě Vás potěší, že vajgélie kvetou dvakrát ročně.

Kdy Mnozit Vajgelii

Právě kolekci keřů si můžeme rozšířit dřevnatými řízky, které získáváme prakticky kdykoli, počínaje opadem listů na podzim do konce zimy, vždy v době, kdy nepanují třeskuté mrazy. Vajgélie se množí velice snadno. Ohromuje množstvím květů v růžové, lososové nebo karmínově červené barvě.