Jaké kytice na pohřeb
Tradičně nosí lidé na pohřeb smuteční kytice z růží, lilií, gerber, karafiátú. V Česku je tradiční smuteční květinou chryzantéma. Pokud se loučíme s pánem, volíme tmavší barvy květin, jestliže se ženou, tak světlejší barvy.
Archiv
Kdy se dává kytice na pohřbu
Po příchodu do obřadní síně přichází na řadu pokládání květin k rakvi, případně přímo na rakev. Po položení květin následuje skladba z hudební produkce. Po hudebním doprovodu přichází na řadu řečník, případně více řečníků.
Archiv
Co se dává na pohřbu
Nechávají se vázat buď věnce nebo kytice se smuteční stuhou. Text na stuhách vyjadřuje úctu k zesnulému a většinou odkazuje na dárce květin. Dále tradičně každý smuteční host přinese na pohřeb květinu v ruce. I jejich počet by měl být vždy sudý.
Archiv
Proč sudý počet květin na pohřeb
SMUTEČNÍ KYTICE
Křesťanská tradice říká, že ani zesnulí by se neměli cítit osaměle. Traduje se, že sudý počet květin je pro zemřelého vzkazem, že nikdy není sám – stejně jako květiny „v párech“. Smuteční kytice tradičně mívá sudý počet květů.
Co napsat na stuhu při pohřbu
Chcete-li se držet tradice, do levého cípu umístěte obecný text, který chcete vzkázat zemřelému. Příkladem může být: Poslední sbohem, Na rozloučenou, Myslíme na Tebe, Se vzpomínkou, S láskou apod. Do pravého cípu je potom nejvhodnější uvést osoby, od koho smuteční květina je.
Co znamená 9 růží
8 růží – Vyjadřuje podporu členovi rodiny příteli, který si prochází složitým obdobím. 9 růží – Bude nás pojit věčná láska. Chci s tebou strávit celý život."
Jak kondolovat na pohřbu
Vyjádření soustrasti. To je úplně nejdůležitější. Nejlepším příkladem je upřímný a pevný stisk ruky doprovázený slovy: „upřímnou soustrast“, „přijměte mou upřímnou soustrast“, „dovolte, abych vám vyjádřil upřímnou soustrast", „přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast, je mi to líto", „přijmi mou upřímnou soustrast".
Jak dlouho může trvat pohřeb
Obvykle obřad trvá 20-30 minut. Na základě vašich přání ale může být i kratší. Pokud byste si naopak přáli větší prostor pro poslední rozloučení, měli speciální přání na průběh obřadu, hovořilo by více smutečních řečníků z lidu (např.
Co znamenají 3 růže
2 růže – Pokud nevěříte na pověry o sudém počtu květin, pak vyjadřuje hlubokou lásku. 3 růže – „Miluji Tě k zbláznění." 4 růže – „Nic nás nerozdělí."
Jaký počet růží se dává na pohřeb
Existuje několik teorií, proč se dává sudý počet květin na pohřeb – nejčastěji se tvrdí, že to vychází z křesťanské tradice, kdy jedna květina je pro zemřelého, druhá pro Boha. Výjimkou jsou pohřby mladých lidí, kterým je možné darovat jednu bílou růži.
Co se dává na věnec na pohřeb
Pietní stuhu můžete použít jak na pohřební věnec (kruh či srdce), tak na smuteční kytici, vypichovanou do držáku, tak i klasickou vázanou. Na pietní věnce se nejčastěji používají stuhy o šíři 8 a 10 centimetrů. Na smuteční kytice stuhy o šíři 6 centimetrů. Text pietní stuhy se ručně píše, nebo tiskne.
Co se píše na pohřební kytici
Text na smuteční stuhu si volí samotní pozůstalí.
Jde o vzkaz osobního charakteru. Sdělení by mělo mít formu vzpomínky na zesnulého. Nemusíme v tomto bodě být přehnaně kreativní. Postačí i pouhé „vzpomínáme“ či „s láskou vzpomínáme“, napsat též můžete „nezapomeneme“ nebo „milému dědečkovi“.
Co znamená 3 růže
2 růže – Pokud nevěříte na pověry o sudém počtu květin, pak vyjadřuje hlubokou lásku. 3 růže – „Miluji Tě k zbláznění." 4 růže – „Nic nás nerozdělí."
Kdy se dává jedna růže
Za pravidlo, jaký počet použít v kytici smutku nebo soucitu odpovídá historicky tradice. Tato tradice vychází z náboženství, z křesťanství, kde se říká „1 růže je pro zemřelého a druhá je pro Boha“, které tímto určuje, že sudý počet květin náleží pro smuteční květinu.
Kdo sedí v první řadě na pohřbu
Opět platí, že nejbližší rodina sedí v prvních lavicích před oltářem, ostatní usednou do lavic podle vlastního výběru. Pokud neznáte průběh a zvyklosti mše svaté, nevadí – kněz je připraven, že všichni účastníci pohřbu nemusí běžně chodit do kostela.
Co říct pozůstalým
Kondolujte běžným, společensky vhodným způsobem. Podání ruky a slova „Upřímnou soustrast“ nebo „Je mi to líto“ smutného člověka neurazí a nepohorší. Dáváme mu tak najevo, že jsme jeho ztrátu zaznamenali, že jej vnímáme jako pozůstalého a že s ním soucítíme.
Co se dává do urny
Obsahem urny jsou vlastně rozemleté kosti a popel z těla, které po nebožtíkovi zbudou po zpopelnění a mezi nimi se objeví i malé černé části, zbytky dřevěné rakve. Ani zlaté zuby, pokud je nebožtík má, nevydrží žár, kterému je tělo během kremace vystaveno.
Co se děje s tělem při kremaci
Spalovací pece
Rakev s tělem se zpopelňuje při teplotě 1150 °C (1423 K, 2102 °F). Během kremace shoří velká část těla (obzvláště orgány a jiná měkká tkáň). Pozůstatky žehu tvoří asi pět procent původní hmotnosti těla a popel rakve.
Co znamenají 1 růže
1 růže – Láska na první pohled. „Líbíš se mi a mám o tebe zájem." 2 růže – Pokud nevěříte na pověry o sudém počtu květin, pak vyjadřuje hlubokou lásku. 3 růže – „Miluji Tě k zbláznění."
Jak vydržet pohřeb
Pokud vycítíte, že je to vhodné, sdílejte s nimi vzpomínky na zesnulého. V této těžké době může sdílení radosti ze života zesnulého pomoci vnést do nelehké situace uvolněnější atmosféru. Například: „Bylo mi to tak líto, když jsem slyšel o Michalově úmrtí. Vždy byl pro mě skvělým přítelem.
Jak se chovat na pohřbu
Věnce a květiny jsou nedílnou součástí každého smutečního obřadu a také velmi hezkým gestem a rozloučením se zesnulým. A samozřejmě, na každém pohřbu byste se měli chovat podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Je společensky nepřípustné mluvit o zesnulém špatně, řešit drby nebo politiku.
Co znamenaji 4 růže
4 růže – „Nic nás nerozdělí."
Jak psychicky zvládnout pohřeb
Začněte určitě tím, že vyjádříte pozůstalým svoji soustrast. Pokud vycítíte, že je to vhodné, sdílejte s nimi vzpomínky na zesnulého. V této těžké době může sdílení radosti ze života zesnulého pomoci vnést do nelehké situace uvolněnější atmosféru. Například: „Bylo mi to tak líto, když jsem slyšel o Michalově úmrtí.
Jak dlouho se čeká na urnu
Vyzvednutí urny
Urna bude k vyzvednutí v provozovně, kde byl pohřeb sjednán, za cca 14 pracovních dnů po konání obřadu nebo zpopelnění. K jejímu vyzvednutí nebudete vyzváni.
Co se děje s tělem po pohřbu
V tuto chvíli o život dotyčného nebojují jen lékaři, ale i samo tělo umírajícího. Podle výsledků studie zveřejněných v magazínu Open Biology se buňky ze všech sil snaží regenerovat a obnovit činnost. Svůj marný boj prohrávají postupně, nikoli naráz, což proces smrti prodlužuje. Postupně odumírají i buňky mozkové.