V jaké podobě je skladován glykogen?

Jak je skladován glykogen

Jedna molekula glykogenu se skládá z mnoha molekul glukózy (až 120 000 molekul glukózy), které jsou spojené navzájem α(1,4)–glykosidovými vazbami. Vždy po 8–12 jednotkách se však ještě nachází větvení pomocí vazby α(1,6)–glykosidické. Výsledkem je bohaté větvení molekul glykogenu.

Kde se syntetizuje glykogen

Glykogen – záložní palivo

Glykogen (živočišný škrob) je z chemického hlediska polysacharid, který si buňky vytvářejí jako zásobárnu energie – sacharidů. Glykogen se syntetizuje, ukládá i odbourává ve svalech a játrech (1/3 v játrech, 2/3 ve svalech).

Kde najdu glykogen

Je to vlastně zásobní polysacharid, který je složený z glukózových jednotek (molekul glukózy) a v našem těle jej nalezneme zejména ve svalové tkáni a v játrech. Svalová tkáň obsahuje za ideálních podmínek 14 – 18 g glykogenu na kilogram suché svaloviny (bez vody).

Jak se tvoří glykogen

Syntéza glykogenu vychází z molekul glukózy a vyžaduje navíc tzv. primer – tj. molekulu, která obsahuje řetězec několika glukóz spojených glykosidovými vazbami (nejčastěji jím je zbytek glykogenu přítomný v buňce, případně protein glykogenin).

Jak vypadá glykogen

Glykogen je polysacharid se strukturou větvené levotočivé šroubovice, sestavené z monomeru D-glukózy. Monomery jsou propojeny vazbou α1,4 na každé větvi, tyto větve jsou k dalším větvím připojeny přes vazbu α1,6. Celá struktura drží pomocí speciálního kotvícího proteinu glykogeninu.

V čem je glukóza

Hlavním zdrojem glukózy v přijímané potravě jsou škroby. Volná glukóza je obsažena především ve zralém ovoci případně zelenině, ale ani zde není obsah příliš vysoký. Naproti tomu je škrob zásobní látkou pro rostliny, které škroby ukládají především v semenech. Semena jsou pak hlavním zdrojem škrobů pro živočichy.

Jak funguje glykogen

Jaterní glykogen stabilizuje hladinu krevního cukru a v případě potřeby ho tělo rozkládá zpět na mnohem jednodušší molekuly glukózy. Svalový glykogen se štěpí jen pro potřeby daného svalu jako okamžitý zdroj energie. Pokud tělo zásobu glykogenu vyčerpá, začne jako zdroj energie využívat bílkoviny a zásobní tuk.

Co znamená glykogen

Glykogen je u živočichů zásobním polysacharidem. Je překlenovací energetickou složkou organismu v době mezi jídly – syntetizuje se po jídle a přísunu živin do těla, degraduje se při hladovění a výdeji energie.

Kde se uklada glukóza

Podstata ukládání energie v buňce

Cukry, glukosa, se přivádí do jater, kde se asi polovina přemění na glykogen a zbytek projde játry do krve. Bez účasti insulinu vstupuje glukosa do erytrocytů a CNS. Zde se dále metabolizuje za produkce energie. Za spoluúčasti insulinu dále glukosa vstupuje do buněk kosterního svalu.

Kde se vyuziva glukóza

Použití glukózy při budovaní svalové hmoty

Glukóza se používá zejména jako rychlý zdroj energie během tréninku nebo těsně po jeho skončení. Využívají ji nejen siloví cvičenci, ale i vytrvalostní sportovci.

Jak se vyrábí glukóza

Výroba. D-Glukóza se může připravit krystalizací z rostlinných šťáv, zejména z hroznů vinné révy, ale hlavní metodou její výroby je kyselá nebo enzymatická hydrolýza rostlinného škrobu, v Česku především bramborového.

Jak v přírodě vzniká glukóza

Výskyt v přírodě

Čistá D-glukóza se nachází v rostlinách jako jeden z produktů fotosyntézy a představuje pro rostliny zásobu energie. Hromadí se především v plodech. Kromě toho je podjednotkou řady přírodních oligosacharidů, např. maltózy, sacharózy, laktózy aj.