Jaký trám na Pozednici
Důležitou součástí střechy je pozednice – je to vodorovný trám, který probíhá podélně celým krovem a leží tak na něm celá váha příčných vazeb. Spojuje pevně střechu s nosnou zdí – leží na horní části stěny posledního patra.
Archiv
Jak se Kotvi pozednice
Pozednici můžete usadit na již zabetonované závitové tyče (například 14 milimetrů) s matkou a odstupem 0,5 metru. Pozednici můžete také ukotvit do věnce ukotvit chemicky, a to 12milimetrovou závitovou tyčí. Chemická kotva je navíc dle stavebníků nejlepší volbou, protože udrží mnohem více, než od ní očekáváte.
Archiv
Jak kotvit krokve
Pozednici, na kterou působí vodorovné zatížení z krokví, je nutné kotvit do železobetonového pozedního věnce. Z tohoto věnce je nutné působící sílu přenést do příčných ztužujících stěn. Vzdálenost těchto ztužujících stěn je opět předmětem návrhu projektanta a vychází z možnosti vyztužení železobetonového věnce.
Archiv
Jak obezdít Pozednici
6| Obezdít vnější strany pozednic. Po rychlém vyzdění obvodových a vnitřních štítů Vás čeká druhá stavební práce, kterou je potřeba provést také co nejrychleji a to obezdění vnější strany pozednic. K obezdění vnější ale i vnitřní strany pozednic se používají přesné tvárnice pro obezdívky.
Jak daleko od sebe dát krokve
Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.
Jak spojit trámy
Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).
Jak ukotvit Zavitovou tyč
Chemická kotva je neocenitelným produktem při kotvení závitové tyče, ať už jste profesionál nebo český kutil. Lidé používají pro chemickou kotvu různé názvy – chemická malta, tekutá hmoždinka, tekuté hřebíky nebo chemická hmoždinka.
Co to je pozednice
Pozednice je ve stavitelství a tesařství vodorovný trám, probíhající podélně krovem (nosnou konstrukcí střechy). Pozednice je pevně spojena s nosnou zdí budovy, která, přesahuje-li strop přízemí, nazývá se nadezdívka. Pozednice podpírá krokve.
Jak zpevnit krov
Spoje se zajišťují buďto tradičně tesařsky dřevěnými kolíky a nebo ocelovými spoji. Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky.
Co je to Námětek
Námětek: prvek, který u krovů krokevní soustavy kryje patní oblast krokví, jeho konce tvoří obvykle okapní hranu střechy; je-li ze strany přibitý na krokev, hovoříme o tzv. bočním námětku.
Jak zazdít štít
Topný štít se zazdí pomocí nanýtovaných úchytů ve spodní části tohoto štítu, později je nutné tento štít upevnit také ve vrchní části, zde si můžete pomoct například provrtáním štítu a přišroubováním pomocí kovových hmoždinek. Tyto kovové hmoždinky včetně šroubů si u nás můžete dle potřeby přiobjednat.
Jaký rozměr krokve
Vzdálenost krokví (jalových vazeb) je 0,9 – 1,2 m (rozměr 80/40 mm až 120/160 mm). Přesah krokví může být maximálně 2,5 m. Příčné ztužení zajišťují kleštiny (rozměr 60/80 mm až 120/160 mm), eventuálně ještě vzpěry a rozpěry. Podélné ztužení zajišťují u většiny konstrukčních schémat pásky, tj.
Jak daleko střešní latě
Rozteč střešních latí se pohybuje dle konkrétních výrobců a typů střešní krytiny od 320 do 360 mm. Běžně se průřez 40×60 mm používá do rozpětí do 1,2 m (vzdálenosti dvou krokví).
Jak spojit dvě latě
Pokud potřebujeme vytvořit trvalý lepený spoj na namáhané části dřeva, je nutné vyfrézovat nebo dlátem vyhloubit drážku, do které vložíme druhý díl dřeva. Obě spojované plochy musí být potřeny dostatečnou vrstvou lepidla. Používáme pouze lepidlo k tomu určené.
Čím podložit trám
Pod trám je potřeba umístit vhodnou podložku, která jej bude oddělovat od zdiva. Ta může být buď z impregnovaného tvrdého dřeva, nebo z hydroizolačního pásu. Zhlaví trámu se doporučuje ošetřit vhodným impregnačním prostředkem.
Jak dlouho vydrží chemická kotva
Teplota | 5 ℃ | 20℃ |
---|---|---|
Doba gelovatění a zpracování | 25 min | 6 min |
Plná doba vytvrzení | 120 min | 45 min |
20. 1. 2020
Jak hluboko kotvit závitovou tyč
Např. pro závitovou tyč M10 je určeno sítko s průměrem 16 mm, takže vyvrtáte 16mm díru. Pokud kotvíte do plného materiálu, průměr otvoru se rovná průměru tyče plus 2 mm navíc. U tyče M10 si proto připravíte 12mm vrták.
Jak nahradit vazny trám
Když je krovová soustava řešena tak, že je vazný trám taženou konstrukcí, lze jej nahradit táhlem. Toto táhlo v podobě ocelové výztuže tlusté třeba 15 mm, se ukryje do podlahy. Spojuje oba přerušené konce stávajícího vazného trámu a celý krov zůstává stabilní.
Jaké jsou typy střech
Jaké jsou druhy střechŠikmá střecha. Sedlová střecha je historicky nejběžnějším typem střechy používaným stovky let až dodnes po celém světě.Plochá střecha.Valbová a polovalbová střecha.
Jak vyrovnat krov
Z konstrukčního hlediska samozřejmě není možné jakýkoli prvek starého krovu odstranit bez rovnocenné náhrady. Poškozené prvky tedy opravíme, ty dožilé vyměníme za nové, konstrukce případně zpevníme dodatečnou vazbou a pokud chceme měnit i střešní krytinu, a je to třeba, musíme jednoznačně vyměnit původní latě za nové.
Jak poznat špatný krov
Rozjíždění konstrukce krovu je nejčastěji způsobena špatným nebo úplně chybějícím kotvením v příčném směru a projevuje se u vaznic a pozednic.
Jak opravit stit
Pro opravu štítu vybírejte to nejširší dostupné řezivo. Staršího vzhledu dřeva a souznění nových prken se starými docílíte kartáčováním nebo ručním hoblováním a opalováním. Pokud je to možné, použijte dřevo z původního štítu, zničené konce lze odřezat a využít i zkrácená prkna.
Čím přibít střešní latě
Každá lať se k podpoře připevňuje 1 hřebíkem. Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí.
Jak spravne Latovat strechu
Vzdálenost mezi latěmi musí být stejná a řady vodorovné. Horizontální označení zajišťuje rovnoběžnost laťování – používáme při něm šňůru s barvou. Dobře vyznačené šňůrování znamená poloviční práci s montáží latí. Vzdálenost prvních dvou latí u okapu je zpravidla kratší než vzdálenost latí v poli.
Jak udělat čep a rozpor
Princip spoje je jednoduchý: sířku obou prken (částí spoje) si rozdělíme na třetiny a nařízneme. Na jednom díle se odstraní prostřední třetina, tím vznikne rozpor. Na druhé části se odstraní naopak obě krajní třetiny zatímco prostředek zůstane. Tak vznikne čep určený k zasunutí do rozporu.