V jakých oborech se uděluje Nobelova cena?

Odkdy a v jakých oborech se uděluje Nobelova cena

Tak tedy roku 1895 vznikla Nobelova cena, udělovaná za chemii, fyziku, fyziologii a medicínu, literaturu a mír, a od roku 1969 také za ekonomii. Uděluje se, až na vyjímky způsobené první a druhou světovou válkou každým rokem již od roku 1901.
Archiv

Kteří Češi dostali Nobelovu cenu

Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert.
Archiv

Za co se udeluje Nobelova cena

Každoročně již od roku 1901 se 10. prosince slavnostně udílejí Nobelovy ceny v pěti oblastech lidské činnosti. Ve švédském Stockholmu se oceňují významné počiny v chemii, fyzice, lékařství a v literatuře, zatímco v norském Oslu se předává Nobelova cena za mír.

Jak získat Nobelovu cenu

Získat ji člověk může v oboru fyziky, chemie, ekonomiky, literatury, lékařství a za mír. Spousta slavných držitelů této prestižní ceny jíž poumírala a jejich vnuci a pravnuci, kteří se například dostali do svízelné finanční situace, tyto ceny prodávají ve dražbách.

Co obsahuje Nobelova cena

Nobelova cena je udělována na základě závěti Alfreda Nobela od roku 1901. Cena se skládá z medaile, osobního diplomu a peněžité prémie, která je vyplácena z úroků z částky, kterou věnoval Alfred Nobel.

Kdo obdržel Nobelovu cenu v roce 1901

Je také jedinou Nobelovou cenou udělovanou v Oslu. Prvními laureáty Nobelovy ceny za mír byli v roce 1901 zakladatel Červeného kříže Henry Dunant a tehdejší přední světový pacifista Frédéric Passy. Mezinárodní komise Červeného kříže byla také nejoceňovanější organizací, cenu získala celkem třikrát.

Který český vědec obdržel Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) byl český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959.

Kdo má nejvice Nobelovych cen

V absolutních číslech (do nichž jsou započítáni vědci podle jejich občanství v době ocenění, nikoli podle rodiště) vedou Spojené státy (269) s velkým náskokem před Velkou Británií (89), Německem (69) a Francií (31).

Kdo získal Nobelovu cenu za chemii v roce 2007

Držitelé Nobelovy ceny za chemii

Rok Jméno
2004 Aaron Ciechanover, Avram Herško a Irwin Rose
2005 Robert Grubbs, Richard Schrock a Yves Chauvin
2006 Roger D. Kornberg
2007 Gerhard Ertl

Za co dostal Heyrovsky Nobelovu cenu

Celých 37 let po vynálezu polarografie 10. prosince 1959 převzal Jaroslav Heyrovský z rukou švédského krále Gustava Adolfa VI. ve Stockholmu Nobelovu cenu za chemii za vynález a využití polarografie.

Kdo získal první Nobelovu cenu za literaturu

První neevropský a nebělošský spisovatel

Rabindranath Tagore se stal prvním mimoevropským a nebělošským laureátem Nobelovy ceny, a to ve všech kategoriích. Stalo se tak roku 1913, kdy získal Nobelovu cenu za literaturu.

Co vymyslel Nobel

DynamitGelignitRozbuška
Alfred Nobel/Vynálezy

Čím se proslavil Nobel

Alfred Bernhard Nobel,

října 1833 Stockholm – 10. prosince 1896 Sanremo) byl švédský chemik a vynálezce dynamitu. Na základě jeho závěti jsou každoročně udělovány Nobelovy ceny.

Čím se proslavil Alfred Nobel

Alfred Nobel získal patent na dynamit v roce 1867. Vynález dynamitu omlouval Alfred Nobel celkem právem jako dobrodiní, jímž chtěl lidstvu poskytnou spolehlivou a bezpečnou důlní třaskavinu.

Co to je dynamit

Dynamit je výbušnina založená na explozivním potenciálu nitroglycerinu, který se v ní vyskytuje absorbován v křemelině. Oproti klasickému tekutému nitroglycerinu se vyznačuje mnohonásobně vyšší stabilitou oproti tlaku nebo nárazu. Dynamit vynalezl švédský chemik Alfréd Nobel v roce 1866, patent získal v roce 1867.

Kdo vynalezl nitroglycerin

Objevil ho italský chemik Ascanio Sobrero v roce 1847. Jako základní složka dynamitu představuje jednu z klíčových sloučenin ve výrobě trhavin v 19. a 20. století a i v současné době je častou surovinou pro výrobu různých plastických trhavin.

Co objevil a Nobel

DynamitGelignitRozbuška
Alfred Nobel/Vynálezy

Co je to Nitrak

Glyceroltrinitrát (nitroglycerin), přesněji (tri)nitrát glycerolu, je po chemické stránce trojnásobný ester alkoholu glycerolu s kyselinou dusičnou. Je to olejovitá bezbarvá až nažloutlá kapalina, která se velmi snadno explozivně rozkládá za uvolnění značného množství energie.

Co se dává pod jazyk při infarktu

Krátkodobě působící nitráty se vyrábí ve formě tablet či ústního spreje. Tabletku si buď pacient umístí pod jazyk, nebo se dává mezi tvář a dáseň. Při užívání nitroglycerinu je vhodné sedět či ležet, protože může dojít k prudkému poklesu krevního tlaku a ke ztrátě rovnováhy, či dokonce vědomí.

Na co se používá glycerin

Glycerol se používá mj. v kosmetických výrobcích, zejména jako přísada v hydratačních krémech a mýdlech, jako zvlhčovadlo v zubních pastách, při výrobě plastických hmot zejména jako změkčovadlo, léčiv, žvýkaček, past, barviv a výbušnin (nitroglycerin).

Kdy si vzít nitroglycerin

Právě ty se užívají, pokud se objeví příznaky anginy pectoris, jako třeba zmiňovaná svíravá bolest na hrudi. Brát se také mohou před činnostmi, při kterých pacient očekává, že bolest vznikne – třeba před chůzí do kopce či před pohlavím stykem.

Proč se podávají léky pod jazyk

Ačkoli mohou vypadat podobně jako perorální tablety, jsou umísťovány pod jazyk, kde se velmi rychle vstřebávají. Pokud je lék spolknut, jeho absorpce a působení se zpomalí.

Co se deje se srdcem při infarktu

Při rozsáhlém infarktu dojde k selhávání přečerpávací schopnosti srdce a objeví se akutní dušnost, u starších nemocných i zmatenost (při postižení více než 20 % srdeční svaloviny).

Jak poznám že jsem měl infarkt

Nejčastěji se projeví tupým tlakem nebo pálením za hrudní kostí, bolestí, která se šíří do levé paže a krku. U osob, které postihl infarkt, nechybí i další důležité příznaky způsobené drážděním takzvaného „bloudivého nervu“: silné pocení, schvácenost, nevolnost a případně i dušnost.

Jak si vyrobit glycerin

Rostlinný glycerin byl prý objeven už před dvěma staletími a pozornost k sobě přitáhl na konci 19. století, kdy se začal používat při tvorbě dynamitu. Vyrábí se zahřátím rostlinných tuků bohatých na triglyceridy, což může být třeba sójový, palmový nebo kokosový olej, společně se silnou zásadou, jako je například louh.