Ve kterém měsíci se vrací daně?

Kdy se vrací daně 2023 diskuze

Termíny pro podání daňového přiznání a vrácení přeplatků

Forma podání Termín podání daňového přiznání Termín vrácení přeplatku
Papírové podání 3. duben 2023 2. květen 2023
Elektronické daňové přiznání 2. květen 2023 1. červen 2023
S daňovým poradcem 3. červenec 2023 2. srpen 2023

3. 3. 2023

Kdy se vrací daně 2023

Vracení přeplatku na dani z příjmů

Nejpozději 3. května 2023 musí Finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz.

Kdy se vrací daně

Obecně platí, že správce daně začíná vyplácet peníze až od 3. dubna 2023. Pro vrácení přeplatku na dani je totiž stanovena třicetidenní lhůta, která se počítá od okamžiku, kdy uplyne deadline pro podání daňového přiznání.
Archiv

Kdy se vrací daně za děti

Kdy chodí daně u zaměstnanců

Daňový bonus na děti dostává zaměstnanec vyplácen v každé měsíční mzdě, pokud mu vznikl a pokud dodal veškeré náležitosti na začátku roku do mzdové účtárny. Podání daňového přiznání: termín vrácení přeplatku je 1. května.
Archiv

Kdy se vrací srážková daň

Při nižším ročním daňovém základu je potom možné dostat zaplacenou srážkovou daň zpět. Podmínkou je však podání daňového přiznání za rok 2019. Daňové záležitosti nemůže v takovém případě za zaměstnance vyřídit zaměstnavatel. Sražená daň by se tak dostala od finančního úřadu zpět až během měsíce července 2020.

Jak dlouho trvá vrácení daně

Pro vrácení vratitelného přeplatku na dani je stanovena 30denní lhůta. Tato lhůta sice běží ode dne podání žádosti o vrácení vratitelného přeplatku (žádost může být podána spolu s daňovým přiznáním), avšak proto, aby mohl být přeplatek na dani vrácen, musí nejprve právně vzniknout.

Kdy je splatná daň z příjmu

dne šestého měsíce zdaňovacího období, třetí záloha je splatná do 15. dne devátého měsíce zdaňovacího období a čtvrtá záloha je splatná do 15. dne dvanáctého měsíce zdaňovacího období.

Jak se vrací daně

Daňový přeplatek vám finanční správa nevyplatí automaticky, je nutno o něj zažádat. Žádost o přeplatek můžete najít na konci formuláře daňového přiznání. Můžete zažádat o převod na účet nebo o zaslání složenky. Vrací se pouze přeplatky, které jsou vyšší než 100 Kč.

Za co všechno se vrací daně

Při ročním zúčtování daně může vzniknout daňový přeplatek a poplatník má následně nárok na vyplacení peněz. Dochází k tomu v případě, že je reálně zaplacená daň z příjmu (v průběhu předchozího roku) vyšší než částka, kterou vám mzdoví účetní vypočítají při zúčtování.

Jak zjistím že mám přeplatek na dani

Informaci o existenci přeplatku je možné zjistit přihlášením se do Online finančního úřadu, např. prostřednictvím bankovní identity nebo datové schránky, popřípadě u svého místně příslušného správce daně. Pokud vám takový přeplatek vznikl, doporučujeme požádat o jeho převedení na jinou daň, nebo o jeho vrácení.

Kdo má nárok na vrácení daně

Nárok na daňovou vratku vzniká pouze v některých případech. Vždy buď po provedeném ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem za zaměstnance, nebo v daňovém přiznání, a to za předpokladu, že roční daňová povinnost je nižší než zaplacená částka na dani z příjmu během roku.

Kdy jsou daně

papírových daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob letos připadá na pondělí 3. dubna 2023. Lhůta pro daňové přiznání podané elektronicky je o měsíc delší a posledním dnem pro elektronické podání je úterý 2. května 2023.

Jak často se platí daně

V případě zdaňovacího období, kterým je kalendářní rok, je tato lhůta do 1. 5. následujícího kalendářního roku. Jestliže za vás podává daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob daňový poradce nebo advokát, platí lhůta 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.

Kdy podat přehled

OSVČ musejí přehled o příjmech a výdajích odevzdat správě sociálního zabezpečení i své zdravotní pojišťovně do jednoho měsíce od podání daňového přiznání (DAP) respektive tři měsíce od ukončení zdaňovacího období.

Kdy OSVČ platí daň

Zálohy na daň z příjmu OSVČ

Podáním daňového přiznání a úhradou daně povinnosti pro živnostníky ještě nekončí. „Pokud vám na základě daňového přiznání vychází daň z příjmů fyzických osob vyšší než 30 tisíc korun, potom vám vznikne povinnost platit zálohy na daň z příjmů.

Co když nezaplatím zálohu na daň z příjmů

Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Stejný postih vás čeká, pokud nezaplatíte včas daň. Z předloňské novely daňového řádu nicméně vyplývá, že bude Finanční správa ČR vymáhat jen pokuty vyšší než 1000 korun.

Kdy poslat přehledy OSVČ

Při přiznání elektronickou cestou, které už se letos týká všech OSVČ s aktivními datovými schránkami, platí nejzazší termín 2. května 2023, přehled proto musíte odevzdat nejpozději do 2. června. Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, je nejpozdější lhůtou pro jeho odevzdání 3.

Kdy chodí přehled OSVČ

OSVČ je povinna nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání, předložit zdravotní pojišťovně přehled o výši daňového základu a v něm si vypočítat doplatek pojistného za daný rok a také výši záloh pro příští období.

Jak casto platit daně

Frekvence platby záloh se určuje podle následujícího klíče: pokud byla poslední daň vyšší než 30 000 Kč a nižší než 150 000 Kč, budete platit zálohy 2× ročně, pokud byla poslední daň vyšší než 150 000 Kč, budete platit zálohy 4× ročně.

Kdo neplatí daně z příjmů

Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.

Proč mám nedoplatek na dani

K nejčastějším důvodům, proč v praxi dochází ke vzniku daňových nedoplatků, patří opomenutí a nedbalost na straně daňového subjektu, špatné řízení cash-flow či úmyslné neuhrazení své daňové povinnosti.

Kdy se podávají přehledy

Přehledy je nutné podat do jednoho měsíce ode dne, kdy OSVČ měla povinnost odevzdat daňové přiznání. Případný nedoplatek je nutné uhradit do 8 dnů od podání přehledu. Pokud máte na pojištění přeplatek, můžete zažádat o jeho vrácení.

Co když jsem nepodal daňové přiznání

Co se stane, když přiznání nepodáte

Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.

Co když nezaplatím zálohu na daň z příjmu

Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Stejný postih vás čeká, pokud nezaplatíte včas daň. Z předloňské novely daňového řádu nicméně vyplývá, že bude Finanční správa ČR vymáhat jen pokuty vyšší než 1000 korun.

Co se stane když nebudu platit daně

Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Ze zmíněné novely daňového řádu z roku 2021 ovšem vyplývá, že reálně Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun. Podobný postih vás čeká, pokud nezaplatíte včas daň.