Z jaké suroviny se hliník vyrábí?

V čem se vyrábí hliník

Zdroje a způsob získání hliníku

Jsou to hlavně podvojné křemičitany a hydroxidy. Nejdůležitější surovinou pro výrobu hliníku je hornina zvaná bauxit, obsahující kolem 60 % Al. Z výrobního hlediska je třeba ještě uvést kryolit – Na3Al Fe6.
Archiv

Z které rudy se získává hliník

Největší koncentrace oxidu hlinitého, ze kterého se extrakcí získává čistý hliník, se nachází v bauxitu (ruda).
Archiv

Jak se získává hliník

Hliník se vyrábí elektrolýzou taveniny bauxitu a kryolitu při teplotě asi 950 °C. Bauxit se však v naší republice netěží. Při zpracování 4 tun bauxitu vzniknou až 3 tuny odpadu, částečně i toxického a pouze 1 tuna čistého hliníku.

Jak vznikl hliník

Hliník byl poprvé izolován v roce 1825 (dánský fyzik Hans Christian Oersted) pomocí redukce chloridu hlinitého (AlCl3) draslíkovým amalgamem. Technicky byl hliník dlouho nevyužitelný vzhledem k problému s průmyslovou výrobou. Sainte-Clair v roce 1854 odzkoušel metodu využívající redukci chloridu hlinitého sodíkem.
Archiv

Odkud se dováží hliník

Hliník se získává poměrně komplikovaně z bauxitu: rudy bohaté na oxid hlinitý sloučený s vodou. Největším světovým producentem bauxitu je Austrálie, která se na globální těžbě podílí asi jednou třetinou. Mezi klíčové dodavatele patří i Brazílie, Jamajka, západoafrická Guinea, Indie a Čína.

Kde se nachází hliník

Výskyt v přírodě

Podle posledních dostupných údajů tvoří hliník 7,5–8,3 % zemské kůry. V mořské vodě je jeho koncentrace velmi nízká, pouze 0,01 mg Al/l a ve vesmíru připadá na jeden atom hliníku přibližně půl milionu atomů vodíku. Nejběžnější horninou na bázi hliníku je bauxit, Al2O3 · 2 H2O.

Jak se vyrábí hliníkové profily

Hliníkové profily jsou produkty vyrobené z hliníku nebo jeho slitin. Existuje celá řada technologií tváření, základem všech je však plastická deformace, při které se mění tvar, rozměry a fyzikální vlastnosti produktu. K nejrozšířenějším metodám patří průtlačné lisování, válcování, kování a tažení.

Na co se používá hliník

Hliník nalézá uplatnění především díky své poměrně značné chemické odolnosti a nízké hmotnosti. Proto se z jeho slitin vyrábějí například některé drobné mince, ale i běžné kuchyňské nádobí a příbory.