Jaké koření na uzení masa
Lák jde dobře doplnit o koření a bylinky. Zmínit můžeme určitě pepř, jalovec, bobkový list, nové koření, rozmarýn a další. Lák doporučujeme krátce převařit, bylinky a koření tak uvolní více aroma. Maso vkládáme do láku až po vychlazení na teplotu 4 °C.
Jaké je nejlepší maso na uzení
Tady záleží především na vaší chuti, protože udit můžeme takřka jakékoliv maso. Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy.
Kdy vařit uzené maso
Solíme méně, uzené maso bývá dost slané. Po uvedení k varu ztlumíme plamen a vaříme zvolna, dokud není maso měkké. Nejšetrněji a nejrychleji maso uvaříme v tlakovém hrnci.
Co všechno se dá udit
Co lze udit v elektrické udírně Elektrická udírna je ideální pro uzení totožných produktů, které byste udili v klasické udírně. Můžete tak udit nejrůznější druhy masa, jako je vepřové, kuřecí, krůtí, jehněčí, telecí či zvěřina, ryby, párky, klobásy nebo šunku. Pochutnáte si ale i na uzeném sýru nebo houbách.
Proč je maso z udírny tuhé
Špatná doba uzení
Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.
Jak dlouho se udí maso
V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.
Jak připravit maso na uzení
Před uzením je ale potřeba naložené maso, které budeme udit, namočit do teplé vody (40 – 50 ºC) na dobu 30 až 60 minut. Maso se vymáčí, prohřeje a při uzení se pak nebude potit. Před zavěšením do udírny necháme maso okapat. Maso, které je s kůží, dobře oškrábeme od zbytků nečistot.
Co uvařit z uzeného masa
Uzená krkovice na zelí z pomalého hrnce.Uzené maso po horňansku.Hrstková polévka s uzeným masem.Brambory zapečené s uzeným masem a sýrem.Zapečené těstoviny s hermelínem a uzeným.Zapečené těstoviny s uzeným masem a houbami.Bramborová roláda s uzeným masem, červeným zelím a sosíčkem.
Jak udit doma maso
Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.
Jak udit maso bez udírny
Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7-8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během pomalení ještě 2 x potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během pomalení.
Jak osušit maso před uzením
Příprava masa před uzením:
maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.
Kdy je uzené maso hotove
Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů. během uzení ho pravidelně kontrolujte, pokud by syčelo, je v udírně příliš teplo a maso bude tuhé. Dřevo na uzení je třeba pečlivě vybírat. Musí být zcela vyschlé a nejlépe z ovocných stromů.
Jak poznat že už je maso uzené
Že už maso dosáhlo požadovaného stavu poznáte podle barvy, která by měla být sytá a tmavá. Pozor ale na to, aby nebylo maso v udírně příliš dlouho. Správně vyuzené maso má jemnou konzistenci a je měkké. Vyschlé a tvrdé maso určitě není požadovaným výsledkem.
Co znamená když udírna Dehtuje
Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.
Jak Osusit maso před uzením
Příprava masa před uzením:
pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven. v troubě necháme maso ještě prohřát dalších 50 minut na 70 °C při pootevřených dvířkách (v konvektomatu při otevřené klapce)
Jak dlouho vydrží uzené maso ve vakuu
Trvanlivost vakuovaných potravin v mrazáku:
Typ potraviny | Normální balení | Vakuové balení |
---|---|---|
Maso | 6 měsíců | 2 – 3 roky |
Maso mleté | 3 měsíce | 1 rok |
Ryby | 6 měsíců | 2 – 3 roky |
Zelenina | 8 – 10 měsíců | 2 – 3 roky |
Jak správně připravit uzené maso
Maso vložíme do pekáčku vymazaného sádlem, přidáme cibuli rozkrájenou na osminky a posypeme kmínem. Nesolíme, uzené maso je slané dost. Podlijeme vodou a pečeme přikryté asi 30 minut, odkryjeme a ještě 10 minut dopečeme. Vhodnou přílohou je lepenice.
Jak nejlépe připravit uzené ramínko
Vepřové ramínko omyjeme, na kůži nakrojíme "mřížku", vložíme do pekáče. Kolem rozložíme na kolečka nakrájené cibule a vyloupaný česnek nakrájený na plátky. Podlijeme trochou vody a dáme péct na 200°C do změknutí masa. Podle potřeby podléváme.
Jak dlouho udit teplým kouřem
Uzení metodou horkého kouře
Je to nejoblíbenější metoda uzení u nás a také nejbezpečnější. Pro dobrý výsledek stačí maso udit 8 – 12 hodin (v závislosti na velikosti kusů masa). Pokud byste maso nebo uzeniny předem předvařili, můžete zkrátit dobu uzení dokonce na několik málo hodin.
Jak udit maso doma
Uvedeme vám pár příkladů, jak udit maso: Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.
Jak udit s tekutým kouřem
K uzení sýru postačí, když sýr tekutým kouřem potřete nebo ho na něj nastříkáte a necháte působit. Důležité je, aby tekutý kouř na sýru zaschl, pak můžete degustovat. Tekutý kouř také můžete přidat do marinád na grilování. Grilované maso bude mít tak jedinečnou kouřovou chuť, kterou potěšíte nejednoho milovníka uzenin.
Jak často překládat maso na uzení
Maso vkládáme do láku při teplotě v jádru 4 °C. Takto naložené maso necháme odpočívat minimálně dva až tři týdny, avšak minimálně každý druhý den jej překládáme (obracíme v nálevu, aby se lák dostal do každé části masa). Doba naložení i zde záleží na druhu masa a použité soli.
Proč je uzené maso tuhé
Špatná doba uzení
Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.
Jak dlouho vařit maso před uzením
Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.
Čím topit v udírně
V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami
Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci.