Cena Bitcoin 150 tys

Pomimo faktu, że Bitwise Asset Management uważa, że ​​rynki Bitcoin (BTC) są wydajne, regulowane i wysoce płynne, nie wydaje się, aby tak było. W zeszłym tygodniu para Bitcoinów na Kraken, jednej z bardziej szanowanych platform handlowych w kosmosie, doświadczyła błyskawicznego załamania, podczas którego BTC straciło większość swojej wartości, a inwestorzy próbowali odebrać to, co pozostało ze zrujnowanego rynku.

Jednak według nowej analizy mogła to nie być wina wadliwego algorytmu lub animatora rynku, ale hakera próbującego wyprowadzić fundusze z Krakena.

Cena Bitcoin 150 tys

Bitcoin spada do 100 CAD na Kraken

W piątek para Bitcoin-dolar kanadyjski (CAD) na Kraken przeżyła piekielny dzień. W ciągu kilku sekund BTC spadł do nieco ponad 101 dolarów kanadyjskich z 11200 dolarów – oszałamiający spadek o ponad 99%. Ale w następnych minutach cena ustabilizowała się, a gwałtowny spadek nie miał istotnego wpływu na szerszy rynek bitcoinów. Początkowo wielu nie myślało o tym, stwierdzając, że to nic innego jak dziwna usterka wizualna lub błąd grubych palców, przynoszący kilku szczęśliwym traderom zlecenia kupna poniżej ceny rynkowej, co daje spory zysk.

#bitcoin flash rozbił się do 100 USD @krakenfx wczoraj.

Właśnie to widziałem.

Wyobraź sobie, że wypełniasz to. pic.twitter.com/cV5nW07uYE

– Nick Cote (@mBTCPizpie) 2 czerwca 2019 r

Jednak w miarę upływu czasu od tego nagłego zdarzenia analitycy wymyślili teorie wyjaśniające katastrofę. Trader Beetcoin przedstawił swoją teorię na Twitterze (patrz poniżej), który w rzeczywistości ma swoją moc. Po pierwsze, należy zauważyć, że para BTC / CAD na Kraken jest bardzo mało płynna w porównaniu na przykład z parą BTC / USD.

W rzeczywistości, w momencie pisania tego, nie było więcej niż 75 BTC zamówień powyżej 5000 USD. Na każdej innej renomowanej giełdzie lub parze zlecenia kupna powyżej 5000 USD prawdopodobnie wyniosłyby setki, jeśli nie tysiące BTC. Oznacza to, że pojedyncze zlecenie na 100 BTC może całkowicie zniszczyć parę BTC / CAD.

Beetcoin pisze, że haker wykorzystał skąpą książkę zamówień na swoją korzyść. Sugeruje, że wspomniany podmiot skompromitował konto wieloryba z 1200 BTC, utworzył zamówienia na zakup BTC za CAD po niskich cenach, a następnie porzucił hack BTC na otwartym rynku, aby uruchomić swoje zlecenia kupna na swoim innym koncie.

Robiąc to, rzekomy haker stał się „w pełni prawowitym właścicielem” 1200 BTC po faktycznie zerowych kosztach w porównaniu z cenami rynkowymi.

1. Haker uzyskuje dostęp do zhakowanego konta z 1200BTC, ale nie może się wycofać

2. Haker nakłada własny limit zleceń kupna na 100 $ na niepłynną parę BTC / CAD

3. Wracając na przejęte konto, zrzuca do siebie 1200BTC na BTC / CAD

4. Haker jest w pełni prawowitym właścicielem 1200BTC@krakenfx wstyd https://t.co/yRzPjgtg1P

– Beetcoin [LNP / BP] (@Beetcoin) 2 czerwca 2019 r

Jeśli ta teoria jest prawdziwa, nie jest jasne, w jaki sposób hakerowi udało się ominąć KYC i czeki na wypłatę Krakena, ale ma to trochę sensu.

Awarie Flash są powtarzającym się problemem

Niezależnie od tych zawiłości i niuansów tego ostatniego flash crashu, wskazuje to na powtarzający się problem nie tylko w kryptowalutach, ale w ogóle na rynkach aktywów. Od czasu wprowadzenia handlu o wysokiej częstotliwości i algorytmicznego tworzenia rynków rynki były podatne na pewne zdarzenia.

W maju 2010 r. Doszło do tzw. Flash Crash, kiedy giełda spadła o 10% w ciągu kilku minut, by w nadchodzącej godzinie powrócić do stanu sprzed krachu. To, co brzmi jak coś, co można zobaczyć tylko na rodzącym się rynku, gdy kryptowaluta pojawiła się na rynku światowym, Dow Jones i Nasdaq.

Sekcja zwłok przeprowadzona przez Commodities Futures Trading Commission (CFTC) ujawniła, że ​​handlowcy algorytmiczni o wysokiej częstotliwości doprowadzili do załamania, ponieważ rzekomo wystąpił brak płynności, co prowadzi do efektu domina w zleceniach sprzedaży.

W świecie kryptowalut widzieliśmy, jak Ethereum spadł do 0,1 USD w czerwcu 2017 r. Z 319 USD na GDAX Coinbase (obecnie Coinbase Pro) w wyniku transakcji „wielomilionowej”. Oznacza to stratę ponad 99,9% w ciągu kilku sekund, gorszą niż wspomniana wyżej awaria Bitcoina.

Rynki, nawet jedne z największych na świecie, wciąż są podatne na manipulacje i usterki technologiczne. Nie wiadomo jednak, czy można je naprawić za pomocą nowych technologii.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me