Pranie brudnych pieniędzy Bitcoin

Nie ma jednolitego międzynarodowego podejścia do regulacji Bitcoin, a jego legalność będzie zależeć od tego, gdzie na świecie mieszkasz. Ponieważ jednak władze coraz częściej badają, jak włączyć i zidentyfikować ten nowy system monetarny w swoim istniejącym systemie finansowym, prawdopodobne jest, że zostaną wprowadzone przynajmniej niektóre regulacje w tym sektorze w celu ochrony klientów, a także ograniczenia działalności przestępczej . Ogromny wzrost wartości Bitcoin w 2017 roku oznaczał, że regulacja sektora staje się coraz pilniejsza, a wielu globalnych regulatorów ogłasza swoje zamierzone podejście do regulacji regulacji Bitcoin w ostatnich miesiącach.

Jednak chociaż w wielu jurysdykcjach nie podjęto jeszcze w pełni decyzji o legalności Bitcoin, istnieją bardziej bezpośrednie pytania, na które należy odpowiedzieć, w tym, jak regulować osoby, które mają do czynienia z Bitcoinem lub handlują nim oraz czy jest on używany do łamania prawa.

Pranie brudnych pieniędzy Bitcoin

Pranie pieniędzy

Półanonimowy i zdecentralizowany charakter wielu kryptowalut spowodował, że władze obawiają się, że niektóre platformy mogą być wykorzystywane do prania pieniędzy. Na przykład już w kwietniu 2012 roku FBI wskazało, że brak regulacji może oznaczać, że Bitcoin może być używany do nielegalnych działań przestępców, zwłaszcza gdy dostępne są giełdy zagraniczne.

Działalność / transakcje przestępcze

Istnieją również obawy władz, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do przestępczej działalności w Internecie. Niedługo po swoim powstaniu Bitcoin zwrócił na siebie uwagę władz USA i międzynarodowych dzięki swojej popularności wśród handlowców w Dark Web, obszarze internetu, który był pełen nielegalnego handlu przedmiotami, od broni po nielegalne narkotyki. Na przykład niesławny rynek Silk Road akceptował Bitcoiny tylko w celu zapewnienia anonimowości swoim klientom. Hańba Jedwabnego Szlaku i późniejsze zamknięcie rynku przez FBI dla amerykańskiego senatora Charlesa Schumera wyraźnie odnosząc się do Bitcoina jako „waluty zastępczej”, która umożliwiła działalność przestępczą.

Podejście ustawodawcze do rozporządzenia AML / KYC

W wyniku tych zagrożeń wiele rządów wprowadza systemy, które to zapewniają Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (AML) i Poznaj swojego klienta (KYC) istnieją przepisy mające na celu identyfikację osób przeprowadzających transakcje Bitcoin. Przepisy te są często skierowane do giełd lub instytucji finansowych, które ułatwiają transakcje Bitcoin. Przepisy AML mają na celu zapobieżenie zamianie pieniędzy uzyskanych z nielegalnej działalności na legalne aktywa. Przepisy KYC mają na celu zapewnienie, że instytucje finansowe są świadome tożsamości swoich klientów, aby nieupoważnione osoby (takie jak małoletni lub przestępcy) nie miały dostępu do niektórych usług.

USA

Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), agencja Departamentu Skarbu USA, opublikowała wytyczne dotyczące Bitcoin już w 2013 r., Które sugerowały, że chociaż używanie Bitcoin do zakupu legalnych towarów i usług nie jest nielegalne, wydobywanie lub handel Bitcoinem, a także działalność giełd, na których handluje się Bitcoinem, podlegałaby określeniu „firmy świadczące usługi pieniężne” i dlatego podlegałaby tym samym środkom przeciwdziałającym praniu pieniędzy (AML) i poznaj swojego klienta (KYC), co inne instytucje finansowe.

USA

FinCEN podjął również działania przeciwko Ripple w 2013 r. (Które zostało później rozstrzygnięte), argumentując, że Ripple nie wdrożył skutecznego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy i nie zgłosił podejrzanej aktywności związanej z transakcjami finansowymi w swoim systemie, co oznacza, że ​​operatorzy kryptowalut podlegają Przepisy dotyczące usług finansowych (MSB). Należy jednak zauważyć, że Ripple działa na bardziej scentralizowanej platformie niż Bitcoin i wiele innych kryptowalut i dlatego jest bardzo mało prawdopodobne, aby „operator” Bitcoin mógł zostać zidentyfikowany i poddany przepisom MSB. Uprawnienia FinCEN wykraczają również poza terytorialne Stany Zjednoczone, w związku z czym ponownie podejmuje działania na giełdzie BTC-e z siedzibą w Rosji w związku z naruszeniem amerykańskich przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, co było pierwszym działaniem podjętym przeciwko giełdzie spoza USA.

UE

Unia Europejska podjęła również niedawno kroki w celu zapewnienia, że ​​giełdy podlegają wymogom KYC i AML, a Komisja Europejska przyjęła propozycje zapewniające, że giełdy kryptowalut i dostawcy portfeli będą podlegać unijnym ramom przeciwdziałania praniu pieniędzy, które obowiązują od lipca 2017 r. Jednak wymagania te mają zastosowanie tylko do takich giełd, które umożliwiają wymianę między kryptowalutą a walutą fiducjarną, co skutecznie wykluczałoby wiele z najpopularniejszych giełd działających obecnie. Postanowienia mają również zastosowanie tylko do dostawców portfeli kryptowalut, którzy oferują usługi przechowywania kluczy prywatnych.

Unia Europejska

Przepisy te nakładają na giełdy i dostawców portfeli obowiązek przeprowadzania kontroli KYC i AML klientów i wszelkich beneficjentów rzeczywistych, wymagając od nich gromadzenia, przetwarzania i rejestrowania danych osobowych oraz udostępniania ich organom publicznym..

Azja

Singapur

Singapur jest obecnie w trakcie tworzenia ram regulacyjnych w celu rozwiązania problemów związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu związanych z kryptowalutą, a minister właściwy do spraw monetarnych Singapuru (MAS) stwierdza, że ​​chociaż rząd nie ma uprawnień do regulowania kryptowalut sam w sobie może „ograniczyć działalność, która ich otacza, jeśli te działania mieszczą się w naszym bardziej ogólnym zakresie jako organu nadzoru finansowego”.

Korea Południowa

W styczniu 2018 roku Korea Południowa ogłosiła wprowadzenie systemu, który ma zakazać korzystania z anonimowych kont w transakcjach kryptowalutowych. Do tej pory koreańskie banki pozwalały klientom handlować za pośrednictwem wirtualnych kont wydawanych przez koreańskie banki. Jednak w wyniku opinii władz Korei Południowej, że takie rachunki bankowe. Rząd ogłosił również, że banki będą miały dodatkowe obowiązki w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy w odniesieniu do giełd kryptowalut, w tym zgłaszanie wszelkich podejrzanych transakcji dotyczących giełd kryptowalut.

Regulacja giełd

Ponieważ giełdy są głównymi punktami wejścia, przez które handlowcy kryptowalut i klienci wchodzą w interakcję z blockchain, ich regulacja ma ogromne znaczenie. W rezultacie wiele jurysdykcji koncentruje się na regulacji giełd, zapewniając tym samym, że są zobowiązane do stosowania przepisów KYC wobec swoich klientów w momencie rejestracji lub w momencie transakcji. Obejmuje to wymóg posiadania zweryfikowanych kont lub górny limit, do którego konta mogą pozostać niezweryfikowane. Z punktu widzenia przepisów AML skuteczne stosowanie przepisów dotyczących giełd kryptowalut uzależnione jest od tego, czy giełdy będą musiały zgłaszać organom finansowym podejrzane transakcje.

Poniżej w tej sekcji omówimy podejście stosowane w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.

NAS

Amerykańska Komisja ds. Handlu Terminami Towarowymi (CFTC) wyznaczyła Bitcoin jako towar i chociaż CFTC nie reguluje go bezpośrednio, ma uprawnienia w zakresie kontraktów terminowych na towary, które są bezpośrednio powiązane z Bitcoinem. Na przykład CFTC niedawno zaakceptował propozycję Chicago Mercantile Exchange, aby zezwolić na rozliczanie Bitcoinów i innych kryptowalut w taki sam sposób, jak w przypadku innych produktów, co może mieć duży wpływ na wartość Bitcoin.

Jak wspomniano wcześniej, handel Bitcoinem podlegałby nazwie „Firmy usług finansowych” według FinCEN.

Na szczeblu stanowym poszczególne państwa przyjmowały różne podejścia, szczególnie w odniesieniu do regulacji giełd lub innych podmiotów przekazujących pieniądze. Niektóre stany, takie jak Nowy Jork, podjęły próby wprowadzenia określonych systemów licencyjnych, które mają zastosowanie do giełd kryptowalut, podczas gdy inne stany, takie jak Teksas, nadal stosują istniejące przepisy i regulacje finansowe dotyczące korzystania z kryptowalut. Jednak efekt tej licencji w Nowym Jorku był uważany przez niektórych za tłumienie korzystania z kryptowaluty w tym stanie przez branżę fintech.

Europa

Europejski Bank Centralny zaklasyfikował Bitcoin jako „wymienialną zdecentralizowaną walutę wirtualną”. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) doradził europejskim bankom, aby nie handlowały żadnymi kryptowalutami do czasu wprowadzenia systemu regulacyjnego. W 2016 r. Parlament Europejski zgodził się powołać grupę zadaniową do monitorowania kryptowalut w celu zwalczania prania pieniędzy i terroryzmu. Komisja Europejska zaproponowała ponadto, aby giełdy kryptowalut i portfele cyfrowe podlegały regulacji w celu zapobiegania oszustwom podatkowym.

Azja

Singapur

Chociaż MAS nie reguluje samych kryptowalut, ogranicza działania, które je otaczają, takie jak giełdy.

Shanmugaratnam wyjaśnił, że MAS, który działa zarówno jako bank centralny Singapuru, jak i finansowy organ regulacyjny, nie ma uprawnień do narzucania zasad dotyczących samych kryptowalut. Może jednak ograniczyć „działalność, która ich otacza, jeśli te działania mieszczą się w naszym bardziej ogólnym zakresie jako organu nadzoru finansowego”. Oprócz prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, działania te obejmują również oferowanie tokenów, które emitują monety podwajające się jako papiery wartościowe. W przypadku takiej oferty, opracował: „Będą miały zastosowanie wymogi rejestracji prospektu emisyjnego, uzyskania licencji pośrednika lub operatora giełdowego”, a także „przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”. Obiecał, że MAS będzie nadal badać potrzebę „bardziej ukierunkowanych przepisów” dotyczących ofert tokenów, oprócz przepisów dotyczących papierów wartościowych, które są już w księgach.

Korea Południowa

Południowokoreańskie organy regulacyjne aktywnie badały szereg giełd w ostatnich miesiącach, zwłaszcza po głośnych włamaniach i późniejszym zamknięciu giełdy Youbit.  

Aby działać legalnie, organy regulacyjne oświadczyły, że giełdy muszą zapewnić przestrzeganie następujących procedur:

  • upewnić się, że fundusze klientów muszą być przechowywane oddzielnie.
  • zapewnić użytkownikom dokładne wyjaśnienia dotyczące ryzyka inwestycyjnego.
  • potwierdzać prawdziwe nazwiska użytkowników.
  • ustanowić odpowiedni system przeciwdziałania praniu pieniędzy.
  • mieć system ochrony aktywów, taki jak rozproszenie kluczy kryptograficznych.
  • zwiększyć przejrzystość, ujawniając publicznie szczegóły transakcji.

Ponadto Korea Południowa ograniczyła również prawa instytucji finansowych do oferowania wirtualnych, anonimowych rachunków bankowych, a także nakładając na giełdy obowiązek zgłaszania wszelkich dużych transakcji kryptowalutowych. Nowe przepisy ograniczają również cudzoziemcom i nieletnim dokonywanie jakichkolwiek transakcji kryptowalutowych.

Wniosek

W tym artykule pokazano, że na całym świecie przyjmuje się różne podejścia i opinie w odniesieniu do regulacji Bitcoin i innych kryptowalut. Dla niektórych regulacja kryptowalut dodałaby tej branży legitymizacji. Jednak w innych jurysdykcjach regulacja Bitcoin znajduje się nisko na liście priorytetów legislacyjnych, ponieważ nie jest uważana za pilną kwestię, a wśród regulatorów istnieje również niepewność co do tego, jak regulować sektor. Dopasowanie branży kryptowalut do istniejących struktur prawdopodobnie zdusi branżę. Jednak stworzenie nowej struktury regulacyjnej i podatkowej wyłącznie dla kryptowaluty może skutkować znacznymi kosztami dla podatnika. Sama branża kryptowalut sprzeciwia się regulacjom na dużą skalę, które negatywnie wpłynęłyby na zdecentralizowany charakter branży i podważałyby filozofię technologii.

W roku 2017 kryptowaluty oderwały się od bycia niszową branżą wykorzystywaną przez branżę technologiczną, aby stać się czymś o wiele bardziej głównym nurtem. Ten przełom spowodował, że Bitcoin stał się modnym hasłem w biurze i domu. W rezultacie stało się prawie nieuniknione, że regulacja w takiej czy innej formie jest w drodze. Pozostają jednak ważne pytania, jaką formę przybiorą takie regulacje i jaki wpływ będą miały na branżę.

Chociaż argument, że regulacja na dużą skalę może negatywnie wpłynąć na decentralizację kryptowaluty, ma pewną wartość, sugeruje się, że konieczne są pewne regulacje, aby legitymizować technologię i rynek. Podejmowanie kroków, takich jak egzekwowanie standardów KYC / AML, ma dwojaki cel: chronić państwo, ale także chronić jednostkę i zapewnić, że firmy poważnie podchodzą do swoich obowiązków wobec klientów / inwestorów.

Regulacja giełd to nie to samo, co regulacja kryptowalut. Jednak regulując giełdy, można je mierzyć w odniesieniu do wspólnego standardu, do którego muszą się stosować, który może chronić klientów, a także podnosić standardy w branży i ułatwiać dostęp do rynku. Regulacja giełd może również pomóc w zapobieganiu manipulacjom na rynku. Chociaż nie ma pewności, że manipulacja rynkowa ma miejsce na rynku kryptowalut, oznacza to, że nie ma możliwości, aby do niej doszło. Branża kryptowalut to ekscytujący obszar, w którym wielu przypadkowych inwestorów ma bezpośredni kontakt z doświadczonymi traderami. Bez regulacji handlowcy mogliby stosunkowo łatwo wykorzystać swoje doświadczenie do manipulowania rynkiem.