Co se dělá na Vánoce
K našim vánočním svátkům patří ozdobený vánoční stromek, svíčky a prskavky (a někdy také ohořelé záclony či propálený koberec), smažený kapr s bramborovým salátem, cukroví a domácí vánočka plná mandlí a rozinek, a samozřejmě dárky, které pod stromeček nosí Ježíšek.
Jaká vánoční tradice přináší hojnost
Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod talíř. Rybí šupina by měla přinášet peníze a hojnost. Následně by se měla šupina z vánočního kapra nosit v peněžence pro dostatek peněz v příštím roce.
Archiv
Co je za den 26 prosince
Svátek svatého Štěpána (též 2. svátek vánoční) připomíná prvomučedníka sv. Štěpána a slaví se 26. prosince.
Co se dělá na Boží hod
První svátek vánoční nebo také Slavnost Narození Páně či Boží hod připadá na 25. prosince. V tento den by nikdo neměl pracovat, všichni by měli jen odpočívat a rozjímat. Dnes se tento slavnostní den nese v duchu rodinných návštěv a hodování.
Jak oslavit Vánoce
K Vánocům se pojí množství lidových zvyků jako koleda, jesličky (betlém), vánoční cukroví a vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek. V 19. století se v Česku začal rozšiřovat také původně protestanský zvyk zdobení vánočního stromku.
Jak popsat Vánoce
Vánoce (z něm. Weihnachten svaté noci) jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista. Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům, slaví od 25. prosince do první neděle po 6.
Kdy se Rozkrajuje jablko na Vanoce
Rozkrajování jablka
Jablko se rozkrajuje napříč po štědrovečerní večeři.
Kdy se nesmí prát prádlo
Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.
Co se nesmí na 2 svátek vánoční
Co se týče pověr, je svátek svatého Štěpána mnohem poklidnější. Takže zatímco se například na Štědrý den nemá prát ani věšet prádlo, stejně jako se musí dodržovat lichý počet talířů u štědrovečerního jídla, na 26. prosince žádná omezení nepřipadají.
Co se dělá na 2 svátek vanocni
Lidové tradice na druhý svátek vánoční: na svatého Štěpána by na stole neměla chybět pernatá drůbež Svátkem svatého Štěpána vrcholí Vánoce. I s tímto dnem jsou spojené některé lidové tradice. Děti chodily koledovat, chasa mohla odejít ze služby a na světcovu počest se pekla pernatá drůbež.
Kdy se nesmi Veset pradlo na Vanoce
Na Boží hod se nemá stlát postel ani věšet prádlo.
Kdy nesmí viset prádlo na Vánoce
Tak nejdříve, co by se mělo a nemělo. Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.
Kdy se davaji dárky na Vánoce
Přichází na Štědrý den – 24. prosince a naděluje nepozorovaně dárky otevřeným oknem.
Kdo dává dárky
V České republice nosí dárky Ježíšek.
Proč se na Vánoce Rozkrajuje jablko
V Česku jsou zakořeněné vánoční zvyky, podle kterých dokázali staří Češi nahlédnout do budoucnosti. Nejznámějším vánočním zvykem je rozkrajování jablíček. Pokud se uvnitř rozkrojeného jablka objevila hvězdička znamenalo to štěstí, kříž ale přináší smrt nebo vážnou nemoc. Podobně se věštilo i z vlašských ořechů.
Co se dělá pod Jmelim
V adventu si lidé zdobí svůj dům nebo byt jmelím, protože podle tradice nese štěstí. Jmelí by mělo viset tak, aby pod ním lidé mohli chodit. Políbit se pod jmelím znamená lásku až do příštích Vánoc.
Co se nesmi 1 ledna
Rozhodně byste se měli vyvarovat praní a věšení prádla, neboť tyto činnosti mohou přinést neštěstí či dokonce smrt do rodiny. Nedoporučuje se také nic vynášet z domu či bytu – daná věc by vám mohla celý příští rok chybět. Zametání by se také nemuselo vyplatit, mohli byste si vymést štěstí z domu.
Co se nesmí na Velký pátek
Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.
Co uvařit na druhý svátek vánoční
Tradičně se v tento den podává hovězí pečeně zvaná štěpánská. Jí se nejčastěji s rýží, skvělá je ale také s knedlíkem nebo s vařeným bramborem. Toto v porovnání se svými svátečními předchůdci relativně dietní jídlo uzavírá třídenní vánoční hodování. Jak na nejlepší štěpánskou pečeni
Co to znamená Na Štěpána není pána
Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce.
Co se vaří na Štěpána
Podle tradice bychom měli na Štěpána připravit pernatou drůbež. Obvykle se podává pečený krocan, krůta, husa anebo kachna, případně pokrmy z jiných druhů masa. Oblíbené je zejména hovězí. Jako příloha je nejčastěji zelí (bílé kysané či dušené červené) a knedlík (houskový či chlupatý).
Proč se nesmí prát na Vánoce
Tak nejdříve, co by se mělo a nemělo. Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.
Proč nesmí viset prádlo
Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu
Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.
Kdo nosí dárky na Vánoce
Ježíšek v Evropě a Santa Claus v Americe, Asii nebo Austrálii nepochybně dominují. Nejsou to však zdaleka jediné vánoční postavy. Například na Islandu se o nadílku stará celkem 13 postav a v Argentině naděluje dárky kůň.
Kdy se má líbat pod jmelím
Líbání pod jmelím
Líbat se může pouze na Štědrý den. Muž pak v ten den může políbit každou ženu, která bude procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém políbení pár uzme ze jmelí jednu bobulku pro štěstí.