Co dělá astronom?

Co používají astronomové

Pro pozorování se používají zrcadla, čočky, fotografické filmy a CCD detektory. Omezujícími faktory pro pozorování jsou citlivost lidského oka, propustnost zemské atmosféry a na delších vlnových délkách infračervené záření atmosféry a vlastního dalekohledu.

Kde pracuje astronom

Astronom je odborný pracovník, který zkoumá vesmír a vesmírná tělesa. Během pozorování pořizuje snímky vesmíru, měří vesmírné objekty a následně zaznamenává a vyhodnocuje nově získávaná data. Může pracovat v astronomickém ústavu nebo v observatoři (hvězdárně).
Archiv

Co je to astronom

Astronom je osoba, vědec, který se zabývá hvězdářstvím – astronomií, tedy vědou o vesmíru, jeho složením a strukturou, fyzikálních vlastnostech, pohybech těles a jeho vývoji.

Jak se stát Astrofyzikem

Magisterské studium oboru Astronomie a astrofyzika zdokonaluje základní znalosti z fyziky, matematiky a programování. Studenti jsou vedeni k porozumění základům klasické astronomie, tj. astrometrie a nebeské mechaniky, a základům klasické astrofyziky, tj.

Jak pozorovat vesmír

Čím sledovat vesmír Úplně základní zařízení, ze kterého lze sledovat vesmír, je dalekohled. Jedním z nejsnadněji pozorovatelných úkazů ve vesmíru je právě Měsíc. Ten je pozorovatelný již pouhým okem, s použitím dalekohledu, může být ale pozorování mnohem zajímavější.

Čím se dá pozorovat vesmír

Dalekohled je optický přístroj určený zejména pro pozorování vesmírných objektů, jako jsou hvězdy, mlhoviny, planety, Měsíc nebo Slunce.

Kde studovat vesmír

Studovat astronomii můžete v Praze i Opavě Až do konce srpna můžete na obloze pouhým okem spatřit kometu NEOWISE. Takto jasnou kometu můžeme vidět poprvé po 13 letech.

Jak začít s astronomií

S prvními kroky po hvězdné obloze vám přitom pomůže internetový kurz základů astronomie, který vytvořili pracovníci Hvězdárny a planetária Brno. Stačí navštívit adresu http://www.hvezdarna.cz/astrokurz a dle návodu se během pár desítek sekund ponořit do tajů astronomického světa kolem nás.

Jaký je rozdíl mezi astronomií a astrologií

Věda, která se zabývá Vesmírem se nazývá astronomie. Oproti tomu se astrologie snaží vysvětlit chování, povahu a budoucnost člověka na základě data narození. Jeden z nástrojů, který využívá, je právě horoskop, což je tabulka nebo diagram, který má zachycovat postavení nebeských těles v daném okamžiku na Zemi.

Co dělá astrofyzik

Zabývá se fyzikou vesmíru, včetně fyzikálních vlastností (svítivost, hustota, teplota, chemické složení) astronomických objektů jako jsou hvězdy, galaxie a mezihvězdná hmota, jakož i jejich vzájemné působení.

Jak sledovat vesmír

Čím sledovat vesmír Úplně základní zařízení, ze kterého lze sledovat vesmír, je dalekohled. Jedním z nejsnadněji pozorovatelných úkazů ve vesmíru je právě Měsíc. Ten je pozorovatelný již pouhým okem, s použitím dalekohledu, může být ale pozorování mnohem zajímavější.

Jaké jsou souhvězdí

Souhvězdí můžeme z hlediska své geografické viditelnosti rozdělit na souhvězdí severní oblohy, rovníková souhvězdí a souhvězdí jižní oblohy. Zvláštní postavení mají tzv. zvířetníková souhvězdí.

Kdy začíná vesmír

Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).

Co je po vesmíru

Za přibližně 10 miliard let budou většinu hmoty vesmíru tvořit černé díry, vyhaslí bílí trpaslíci a neutronové hvězdy padající do černých děr v centrech galaxií. Za 1032 let se začnou protony rozpadat na fotony, elektrony, pozitrony a neutrina. Veškerá hmota mimo černé díry se rozpadne.

Jaké jsou střední školy

Střední školy v Česku poskytují buď všeobecné střední vzdělání (gymnázium) nebo střední odborné vzdělání (střední odborné učiliště, střední odborná škola) nebo úplné střední odborné vzdělání (střední škola určitého směru, např. Střední průmyslová škola).

Kde vznikla astronomie

Astronomie se podobně jako další vědy začala rozvíjet ve starověku. Na území Babylonie však nebylo k popisu používáno již vynalezené geometrie (grafy). První se z astronomie rozvíjela astrometrie, zabývající se měřením poloh hvězd a planet na obloze. Tato oblast astronomie měla velký význam pro navigaci.

Kdo vymyslel znamení zvěrokruhu

Babylónští kněží-astrologové jsou považováni za první, kdo rozdělili roční pouť Slunce zvěrokruhem mezi dvanáct souhvězdí, či spíše astrologická znamení po 30°. Je jim připisováno také sestavení prvních horoskopů. Nejstarší dochovaný horoskop je diagram z r. 410 př.

Jak funguje astrologie

Astrologie je kombinací vědy a umění. Na základě dokonale logických, precizních a racionálních faktů získaných empiricky a za použití statistických metod dokáže interpretovat realitu pomocí intuice, symbolického myšlení, vhledu a napojení na rovinu osobního i kolektivního nevědomí.

Co jsou hvezdy na nebi

Hvězda nebo zastarale stálice je plazmové (plynné), přibližně kulovité těleso ve vesmíru, které má vlastní zdroj viditelného záření, drží ho pohromadě jeho vlastní gravitace a má hmotnost 0,08 až 300 hmotností Slunce. Ve hvězdách je soustředěna většina viditelné hmoty vesmíru.

Čím se pozoruje vesmír

Dalekohled je optický přístroj určený zejména pro pozorování vesmírných objektů, jako jsou hvězdy, mlhoviny, planety, Měsíc nebo Slunce.

Čím pozorovat Měsíc

Měsíc, zatmění Měsíce

Sledovat jej můžete samozřejmě i bez dalekohledu, ale i malý triedr vám přinese mnohem lepší zážitek. Přestože Měsíce je „stále stejný“ při pomalé změně fází můžete většími dalekohledy pozorovat detaily na takzvaném terminátoru, rozhraní mezi světlem a stínem.

Co je dnes vidět na noční obloze

večer nízko nad západem spatříme seskupení Měsíce, Merkuru, Venuše a Marsu.

Která planeta je dnes vidět

Planeta Saturn je pozorovatelná po půlnoci a nad ránem je vysoko nad jihovýchodem. Planetu Jupiter najdeme o něco níž a později na ranní obloze nad východem. Viditelnost obou planet se bude až do konce roku stále zlepšovat a postupně se obě dostanou i na večerní oblohu.

Jaká je zima ve vesmíru

Teplota (zde spíše ve smyslu vnitřní energie fotonového záření) vesmírného prostoru se díky reliktnímu záření udržuje na přibližně 3 K, tj. –270 °C. Tlak je díky téměř dokonalé absenci okolního hmotného prostředí roven nule.

Co je to galaxie

Galaxie je gravitačně vázaný systém hvězd, hvězdných zbytků, mezihvězdné hmoty, kosmického prachu a temné hmoty. Slovo galaxie bylo odvozeno z řeckého názvu naší vlastní galaxie Mléčné dráhy Κύκλος γαλακτικός (Kýklos galaktikós).