Čím se dá platit ve Švýcarsku
Ve Švýcarsku se platí švýcarským frankem, který se označuje buď mezinárodně jako CHF, častěji však Sfr. Každý frank se dělí na 100 Rappen (Rp). V obchodech se dá platit eury, ale jen bankovkami. Prodejní nebo jízdenkové automaty také přijímají eura.
Na co si dát pozor ve Švýcarsku
Osm věcí, které nikdy nesmíte udělat ve ŠvýcarskuNedojíst jídlo.Smát se krávám.Ptát se na celebrity.Nedodržovat pravidla.Nezeptat se ve vlaku, zda je místo volnéNepozdravit.Chodit pozděPtát se, jestli je voda pitná
Jak si najít práci ve Švýcarsku
Práci si můžete ve Švýcarsku hledat několika způsoby. Využít Evropský portál pracovní mobility, oslovit místní agentury, procházet inzeráty nebo přímo oslovit konkrétní zaměstnavatele.
Jak se domluvit ve Švýcarsku
Švýcaři by mohli napodobování jejich mluvy brát jako zesměšňování jejich řeči. Držte se raději spisovné němčiny a domluvíte se bez problémů. Německy i francouzsky mluvící obyvatelé pravděpodobně hovoří také anglicky. V mnoha turistických oblastech se mohou návštěvníci často dorozumět anglicky.
Jakou měnou se platí ve Švédsku
Švédská koruna (švédsky krona, množné číslo kronor) je zákonným platidlem skandinávského státu Švédsko. ISO 4217 kód měny je SEK. Jedna setina koruny se nazývá „öre“, avšak mince nejnižší nominální hodnoty je 1 koruna.
Co dělat ve Švýcarsku
11 tipů na výlet ve ŠvýcarskuLEDOVCOVÝ EXPRES. Jedinečný železniční výlet úzkokolejkou po jižních svazích švýcarských Alp.ZERMATT. Zub Matterhornu, tyčící se nad Zermattem, je ikonou Švýcarska.JUNGFRAUJOCH.ŽENEVSKÉ JEZERO.ALPAMARE.JESKYNĚ V LEDU.LUZERN.LEDOVEC ALETSCH.
Jak pozdravit ve Švýcarsku
Lidé se tu zdraví Grüezi – což znamená "Bůh vás zdraví". Pokud zdravíme skupinu lidí, přidáme "mitenand". Grüezi wohl! Grüezi mitenand !
Kde stanovat ve Švýcarsku
Nouzové bivakování je v zásadě povoleno. K bivakování / stanování pokud možno volit spíše odlehlá místa, neboť všeobecně platí, že: "Kde není žalobce, není ani soudce". Zároveň je doporučováno se pro vlastní bezpečí zdržovat na bezpečných místech a pokud možno v určité vzdálenosti od tekoucích zdrojů vody.
Jak dlouho můžu být ve Švýcarsku
Ve Švýcarsku je možno přechodně pobývat bez povolení k pobytu max. 90 dnů v průběhu 180 kalendářních dnů.
Jaký je průměrný plat ve Švýcarsku
Průměrná hrubá měsíční mzda ve Švýcarsku dosahuje přibližně 6 526 eur, což přepočteno na české koruny představuje zhruba 166 983 Kč. Tato vysoká úroveň mzdových příjmů odráží silnou ekonomiku a vysokou hodnotu práce ve Švýcarsku. Německo, Francie a Rakousko se také řadí mezi země s relativně vysokými průměrnými mzdami.
Jak mluví Švýcaři
Švýcarsko je křižovatkou germánské a románské kultury, většina obyvatel mluví německy, ale významnou roli sehrávají i tři další, románské, jazyky: francouzština, italština a rétorománština.
Na co si dát pozor ve Švédsku
Švédsko je obecně bezpečnou zemí. Tamní obyvatelé jsou velice mírumilovní, poctiví a důvěřiví, takže z jejich strany se kriminálních činností dočkáte jenom výjimečně. To spíše mezi zahraničními turisty si dávejte větší pozor na to, aby při větší koncentraci osob nedošlo k odcizení vašich osobních věcí.
Co potřebuji na cestu do Švédska
Občanům České republiky k cestě do Švédska plně postačí platný pas či občanský průkaz. Na švédském velvyslanectví vám rádi poskytneme základní informace a obecné informační brožury o Švédsku.
Kam zajet ve Švýcarsku
11 tipů na výlet ve ŠvýcarskuLEDOVCOVÝ EXPRES. Jedinečný železniční výlet úzkokolejkou po jižních svazích švýcarských Alp.ZERMATT. Zub Matterhornu, tyčící se nad Zermattem, je ikonou Švýcarska.JUNGFRAUJOCH.ŽENEVSKÉ JEZERO.ALPAMARE.JESKYNĚ V LEDU.LUZERN.LEDOVEC ALETSCH.
Kam po Švýcarsku
Aktivity ve Švýcarsku – v létě koupání i hory
Můžete si tam užít koupání, horskou turistiku, muzea, zámky i adrenalinové sporty. Nejznámější jezera na koupání jsou Curyšské, Ženevské, Lucernské, Lago Maggiore, Lago Lugano, Bodamské jezero, Neuchâtelské a Murtensee. Koupat se dá i v bazénech nebo v termálních lázních.
Co je typické pro Švýcarsko
Nedotčený přírodní ráj. Hory a údolí, ledovce a lesy, jezera a řeky – je úžasné, jaká rozmanitost a krása je vtěsnána na tak malém prostoru. Švýcarsko má pro každého něco, jak pro aktivní dovolenou, …
Jak se žije ve Švýcarsku
Život ve Švýcarsku má mnoho výhod. Je a stále je jednou z nejvyhledávanějších zemí pro život na světě. Je to bezpečná a neutrální země, má vysokou životní úroveň a vzdělání, je zde řada multikulturních měst a je to všestranně krásná země s nedotčenými jezery a kulisou Alp. Je také vynikající pro podniky.
Jak kempovat ve Švýcarsku
Nouzové bivakování je v zásadě povoleno. K bivakování / stanování pokud možno volit spíše odlehlá místa, neboť všeobecně platí, že: "Kde není žalobce, není ani soudce". Zároveň je doporučováno se pro vlastní bezpečí zdržovat na bezpečných místech a pokud možno v určité vzdálenosti od tekoucích zdrojů vody.
Jaký je průměrný důchod ve Švýcarsku
Za každý neplacený rok je odečteno 2,3%10, to platí i u minimální mzdy. Ve Švýcarsku pobírá 90% důchodců plný důchod. Minimální roční důchod činil ve Švýcarsku v roce 2011 13 920 CHF (1160 CHF/m) a maximální důchod je 27 840 CHF (2320 CHF/m).
Jak volat ve Švýcarsku
Důležitá telefonní čísla
Je dobré vědět, že pokud je švýcarské telefonní číslo zadané bez mezinárodní předvolby +41, je nutné před ním doplnit nulu – např.: +41 76 12 345 67, ale 076 12 345 67.
Jaká práce je nejlépe placená
Nejlépe placené profese:Řídící pracovníci letového provozu (192 130 Kč)Ředitelé velkých společností (139 385 Kč)Piloti (109 667 Kč)Techničtí a vědečtí náměstci (104 632 Kč)Ředitelé advokátních kanceláří (104 298 Kč)Primáři ve státních nemocnicích (98 004 Kč)Ředitelé (náměstci) v oblasti ICT (97 764 Kč)
Proč cestovat do Švédska
Švédové jsou velmi přátelští, srdeční, pohostinní, otevření vůči jiným kulturám a navíc mají velký smysl pro humor. Švédsko také platí za jednu z nejliberálnějších zemí v Evropě i ve světě. Švédové se o vás budou zajímat, rádi s vámi prohodí pár slov a seznámí vás se svou zemí a kulturou.
Co se nesmí vozit do Švédska
„nebezpečné předměty“ (slzný plyn, pepřový sprej, výbušniny, vystřelovací nože, vrhací hvězdice, obušky, kolty, hole s hroty, radioaktivní, explodující a hořlavé látky, atd.).
Jak dlouho trvá cesta do Švýcarska
Východní Švýcarsko: Trasa Praha – St. Moritz má 660 km a zabere téměř 8 hodin. Z Rozvadova vede trasa přes Regensburg, Mnichov, Garmish, Landeck a Scuol. Západní Švýcarsko: Trasa Praha – Bern má 800 km a trvá zhruba 8 hodin.
Proč jet do Švýcarska
Od horolezectví přes pěší turistiku, jízdu na horských kolech po surfování a canyoning. Spojení vody a hor, které naše země nabízí je bezkonkurenční. Ne nadarmo se Švýcarsku často říká vodní hrad Evropy. Čtyřicet procent všech evropských toků pramení ve Švýcarsku, průzračná voda v řekách a jezerech je prakticky pitná.