Co delat aby se těstoviny nelepily
Po slití vody těstoviny propláchněte studenou vodou, čímž okamžitě zastavíte proces vaření uvnitř a těstoviny nebudou dál měknout, a nakonec k nim přilijte trošku olivového oleje. Vyhnete se tak slepeným těstovinám.
Archiv
Jak se soli těstoviny
Vodu osolte
Jakmile začne voda v hrnci vřít, přidejte velkou lžíci soli. Nemusíte se bát, že by těstoviny byly přesolené, naopak krásně změknou. Voda se má správně blížit slanosti mořské vody.
Kdy se soli voda na těstoviny
Voda by měla být opravdu slaná, aby příjemně ovlivnila chuť těstovin. Doporučené množství je 10 gramů soli na 100 gramů těstovin. Důležité však je, přidat sůl až do vroucí vody těsně před vložením těstovin. Dřívější, nebo naopak pozdější přidání soli, nemá dobrý vliv na konzistenci těstovin.
Jak uvařit těstoviny al dente
Vodu přivedeme k varu a mírně osolíme, vložíme těstoviny a přidáme 1 lžíci olivového oleje. Pak vodu uvedeme do prudkého varu. Sundeáme poklici a vaříme tak, aby těstoviny sice změkly, ale uvnitř zůstaly tvrdé. Takto připravené těstoviny se nazývají al dente (na skus).
Jak dlouho se vaří čerstvé těstoviny
Doba vaření čerstvých špaget, raviol nebo třeba makaronů záleží na tloušťce konkrétních těstovin. Průměrně je to 3–10 minut. Ideální je stát celou dobu u hrnce a průběžně ochutnávat, protože čerstvé těstoviny jsou oproti těm sušeným vždy rychleji hotové.
Jak dlouho se vaří těstoviny
Výhodou čerstvých těstovin je i to, že není nutné je tak dlouho vařit jako sušené. Doba varu těstovin samozřejmě záleží i na velikosti těstovin, obecně ale platí, že čerstvé těstoviny se vaří kolem 2-3 minut, ty sušené až 9 a více minut. Kratší a silnější těstoviny se samozřejmě vaří o trochu déle.
Proč proplachovat těstoviny
Kvůli proplachování studenou vodou ztratí těstoviny svou přirozenou chuť a také svou jemnou strukturu.
Jak poznat že jsou těstoviny hotové
Kolik minut těstoviny ke svému změknutí potřebují, je obvykle uvedeno na obale, i tak ale těstoviny průběžně ochutnávejte už dvě tři minutky "před termínem". Hotové jsou ve chvíli, kdy při skousnutí lehce pruží, jakoby odolávají stisku zubů.
Jak dlouho se vaří voda na těstoviny
Průměrně je to 3–10 minut. Ideální je stát celou dobu u hrnce a průběžně ochutnávat, protože čerstvé těstoviny jsou oproti těm sušeným vždy rychleji hotové. Před scezením nalijte do hrnce trochu studené vody a následně těstoviny neproplachujte pod tekoucí vodou. Bývají křehčí a mohly by se porušit.
Jak dlouho vařit těstoviny al dente
Pokud je na obalu uvedena doba přípravy 9–11 minut, budou po devíti minutách vaření těstoviny „al dente“ neboli tak akorát „na skus“. Čím doba vaření bude delší, tím budou těstoviny měkčí. Nutričně jsou pro tělo hodnotnější těstoviny „al dente“.
Jak udělat dobře těstoviny
Těstoviny se nemusí vařit ve vroucí vodě! Stačím jim pouhých 80 °C, protože už tato teplota vyvolá želatinizaci škrobů obsažených v těstě. Toho využívá tzv. metoda pasivního vaření – jakmile začne osolená voda vřít, zhasne se plamen a těstoviny se do ní vloží na 8 minut.
Jak se dělá omáčka na špagety
Cibuli nakrájíme na drobno a zpěníme na oleji, po chvíli přidáme i rozetřený česnek. Poté vložíme na kostičky nakrájenou sekanou a osmahneme, zaprášíme sladkou paprikou a pepřem. Poté přidáme rajčatový protlak a podle množství také kečup, můžeme zředit vodou. Nakonec dochutíme 1-2 lžičkami sójové a worchestrové omáčky.
Co udělat s vodou po vaření těstovin
Voda z uvařených těstovin může být vynikajícím prostředkem k čištění mastnoty. Škrob, který obsahuje, má schopnost absorbovat mastnotu a nečistoty. Pokud máte doma nádobí, nebo předměty, které jsou znečištěné mastnotou, můžete je opláchnout vodou z těstovin. Tato voda také pomáhá odstraňovat zápach z nádobí.
Jakou vodou proplachovat těstoviny
Těstoviny dejte do hrnce s osolenou vodou až ve chvíli, kdy bude voda skutečně vřít. V opačném případě nezvládnete dost dobře uhlídat ideální čas vaření a trefit tak, kdy budou vaše těstoviny al dente, může být opravdový oříšek.
Co dělat s vodou z těstovin
Voda z uvařených těstovin je bohatá na škrob a sacharidy, které jsou pro rostliny velmi prospěšné. Pokud máte doma zahrádku nebo rostliny v květináči, můžete použít vodu z těstovin jako hnojivo. Stačí ji nechat vychladnout a poté ji nalít k rostlinám.
Jak poznat že už se voda vaří
Když zahřejeme vodu na takovou teplotu, že vzniklá vodní pára má stejný tlak jako je tlak okolního vzduchu, dochází k varu – voda se vypařuje nejen na hladině, ale bubliny páry vznikají i uvnitř kapaliny, na stěnách a dně nádoby.
Co to je al dente
Al dente je italský termín, který se používá k označení těstovin, občas také rýže nebo fazolí, které jsou uvařeny ne zcela do měkka, ale už nejsou tvrdé. Termín "al dente" může také popisovat zeleninu, která je uvařena do poloměkka: při skousnutí jemně křupne, ale už prošla varem.
Co na oběd s Testovinama
Velmi oblíbené jsou také vynikající zapékané lasagne nebo plněný druh těstovin zvaný tortellini. Pro známé české jídlo šunkofleky se pak nejčastěji používá druh těstovin se zvláštním jménem flíčky. Stále větší oblibu získávají také gnocchi podávané se smetanovou či rajčatovou omáčkou.
Co na rychlý oběd
30 tipů na rychlý oběd do 30 minutTortilla s kuřecím masem.Těstoviny se špenátem.Filet z candáta se zeleninou.Cizrnový salát.Kuřecí steak.Salát z kuskusu.Losos na másle s bylinkami.Vepřová panenka s rajčaty.
Jakou omáčku k těstovinám
Nejlepší recepty na omáčky k masu nebo těstovinámRajská omáčka. 8 receptůSvíčková omáčka. 6 receptůSegedínský guláš 16 receptůBuřtguláš 3 receptůKoprová omáčka. 9 receptůHovězí guláš 15 receptůSyrová omáčka. 11 receptůHoubová omáčka. 10 receptů
Jak udělat sýrovou omáčku na těstoviny
Do hrnce nalijeme šlehačku, zahřejeme a přidáme nastrouhaný tvrdý sýr a kousky nakrájeného taveného sýra. Podle chuti přisolíme, opepříme a přidáme bylinky. Mícháme do úplného rozpuštění sýrů. Pokud je omáčka hodně řídká, zahustíme ji lžičkou mouky rozmíchanou v troše mléka.
Kdy dát sůl do vody
1. Sůl zvyšuje bod varu. Solit bychom měli až po začátku varu, aby se zbytečně neprodlužovala doba vaření. Pravdou je, že zvýšení bodu varu je nepatrné (1 g soli v 1 l vody zvedá bod varu o 1°C) a v běžné domácnosti nás tento fakt příliš trápit nemusí.
Jak poznat 80 stupnu
1. Matematicky60°C – když smícháš vroucí s kohoutkovou půl na půl.70°C – když dáš 2 díly vroucí a 1 díl kohoutkový80°C – 3 díly vroucí a 1 díl kohoutkový90°C – je spíš lepší nechat vychladnout vroucí vodu těch pár vteřin, viz níže.
Jak poznat al dente
Dojdou totiž i po slití vody, případně přidání omáčky. Pokud chcete mít těstoviny uvařené správně al dente, při skousnutí či překrojení vidličkou byste měli cítit lehký odpor těstoviny a na řezu by měl být vidět tenký světlejší proužek, u špaget pak bílá tečka uprostřed.
Co si dát k jídlu když doma nic není
A i když doma nic není, můžete si během několika minut pochutnat na kuřeti na smetaně, guláši nebo třeba na kuřecí kapse. Pokud máte rádi asijská jídla, vybavte se kuřecí čínou, ke které stačí uvařit rýži.