Co dělat když jahody nekvetou?

Proč usychají listy jahod

Příčinou může být kořenová a krčková hniloba. Příčinou může být špatná půda, nevhodná lokalita či napadení škůdci a chorobami. V posledních letech se například poměrně často vyskytovalo napadení jahodníku houbami z rodu Phytophora, v němž odborná literatura rozlišuje dva původce onemocnění s poněkud odlišnými příznaky.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Jak omladit jahody

Vezměte ostrý nůž a listy kromě srdíčka ušmikněte. Porost se omladí a ozdraví. Jahodám nakypřete zem, vytrhejte plevel, přidejte kompostovanou zeminu a hnůj. Nezapomeňte je vydatně zalít a těšte se na příští rok.

Jak hnojit Stáleplodící jahody

Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.

Jak zachranit Uschle jahody

Ostříhejte uschlé listy – je potřeba zbavit rostlinky všech uschlých listů, ale také listů poškozených nebo jinak napadených. Právě v suchých listech mohou přebývat nejrůznější houbové choroby či škůdci. Listy vždy stříhejte zahradnickými nůžkami, nikdy se je nesnažte trhat. Poškodili byste celou rostlinku.

Proč hnědnou listy jahodníku

Zejména roztočíku jahodovému nebo háďátku. Ve skutečnosti bývá téměř jedinou příčinou této tzv. okrajové spály listů jahod nadměrné hnojení rostlin průmyslovými hnojivy na jaře.

Kdy odstranit šlahouny z jahod

Šlahouny jahod

Pokud je nyní máte u dozrávajících jahod, odstříhejte je, a to z jednoduchého důvodu. Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu.

Kdy hnojit Stáleplodící jahody

Živiny pro jahody

Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem. Z přírodních hnojiv obsahuje draslík a fosfor slepičinec. Můžete ho střídmě přidat do zálivky na jahody.

Kdy obnovit jahody

V červenci a srpnu je nejvhodnější doba pro výsadbu nových sazenic – do zimy stihnou zesílit, neohrozí je mrazy a v příštím roce již budou bohatě plodit. Sadbu jahod můžete zakoupit a vyzkoušet nové odrůdy.

Jak dlouho plodí jahodník

Připomeňme, že klasický jahodník plodí od konce května do začátku července v závislosti na ranosti odrůdy.

Co skodi Jahodam

Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.

Jak se zbavit plísně na jahodách

Agro Plíseň šedá na jahodách Stop je fungicid (postřik Signum) se systémovým účinkem ve formě granulí s 2 novými účinnými látkami (minimální riziko vytvoření rezistence). Slouží k ochraně proti plísni šedé na jahodách. Chrání rostlinu před napadením (prevence), ale také po infekci (kurativní účinek).

Co žere listy jahod

Velké škody zejména na dozrávajících jahodách způsobují žírem slimáci a plzáci. Vyžírají oválné otvory do listů, nebo je ožírají od okraje. Sviluška chmelová (Tetranychus urticae) saje obvykle na spodní straně listů, které opřádá jemnou pavučinkou. Na listech vznikají žlutavé difuzní skvrny, které později hnědnou.

Čím hnojit jahody po sklizni

Co s půdou po sklizni

Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.

Jaké hnojivo použít na jahody

Jak připravit záhon pro jahodníky

Můžeme též použít kompost (ten je ideální, dávky 6 – 8 kg/m2) a z minerálních hnojiv Kristalon, Agria na jahody, Cererit a jiné, síran draselný (30 g/m2), superfosfát (60 g/m2). Hned na jaře podnítíme růst jahod dusičnatými hnojivy (kravský hnůj, ledek amonný, močovina apod.)

Čím Na jaře pohnojit jahody

Hned na jaře podnítíme růst jahod dusičnatými hnojivy (kravský hnůj, ledek amonný, močovina apod.) v dávce 30 g/m2, případně vhodnými minerálními hnojivy (Kristalon, Agria na jahody, Cererit).

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Jak na jahody v truhlíku

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Co sázet po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Jak často se zalévají jahody

Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.

Jak vypadá plíseň na jahodách

Plíseň šedá je nejškodlivějším onemocněním jahodníku. Napadá plody ve všech fázích vývoje, řapíky listů, stopky květů a květy. Napadené nezralé plody hnědnou, zralé plody tmavnou, měknou a hnijí. Na čepelích listů jsou viditelné šedohnědé, koncentrické skvrny, které postupně nekrotizují.

Jaký postřik na jahody

Preventivně na začátku kvetení do první sklizně. Další pak po sklizni. Pro ošetření jsou vhodné tyto přípravky: Dagonis, Topas 100 EC, PROTI PADLÍ (Kumulus) a z fungicidů na přírodní bázi ViTisan.

Proč vadnou jahody

Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky.

Jak často se hnojí jahody

Jestliže jste i tak pro pěstování v nádobě, jahody budete muset hnojit každý týden po celou dobu vegetace. Proto se používá kapalné hnojivo s okamžitým účinkem.

Kdy hnojit jahod

Kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží. Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.