Co pomaha na svilušky?

Jak se zbavit svilušky

Mezi chemické přípravky, které se postarají o likvidaci svilušek snadno a rychle, patří například postřiky Omite, Talstar či Vertimec. Dále pak existuje účinný insekticid s názvem Agro sviluška STOP, jenž efektivně zneškodní vajíčka, larvy, nymfy i dospělé jedince.
Archiv

Jak na svilušky bez chemie

Cibulový odvar na svilušky

S nezvanými hosty si skvěle poradí slupky z cibule. Ty zalijte vroucí vodou a nechte alespoň tři dny louhovat. Hotový výluh přeceďte přes plátýnko nebo punčochu a přelijte do postřikovače. V postřikovači neřeďte, jednoduše odvarem postříkejte postižené rostliny a po několika dnech opakujte.
Archiv

Jak dlouho zije Sviluska

Biologický cyklus svilušek

Každá samice svilušky chmelové klade 10-20 vajíček denně a 80-120 celkem za celý svůj životní cyklus, který trvá až 4 týdny. Vajíčka jsou většinou přichycena k hedvábné pavučině. Po 3-15 dnech se vylíhnou šestinohé larvy.

Jak na svilušky na okurkách

Proti sviluškám můžeme použít i biologickou ochranu dravým roztočem Phytoseiulus persimilis. Při prvních náznacích napadení a při opakovaném použití pomáhají i ekologické postřiky na bázi olejů a lecitinu.

Jak vypadá molice

Jsou světlé mušky menší než mšice, avšak také okem viditelné, velké 1 a ž 2 mm. Stejně jako mšice sají tekutinu ze spodní strany listů. Také přenášejí rostlinám nebezpečná virová onemocnění.

Jak vypadají svilušky

Svilušky a jak je poznat. Sviluška, latinsky tetranychus, je rod roztočů, který čítá více než 140 druhů. Průměrně se svilušky dožívají 2 až 4 týdnů a dorůstají zhruba 0,5 – 0,7 mm. Pod lupou vypadají jako pavoučci a stejně jako oni, i svilušky si tvoří na spodních stranách listů pavučiny.

Co na svilušky ve skleniku

Účinným domácím postřikem na venkovní rostliny je nevábný odvar z cibule. Zalijte slupky z cibulí vroucí vodou a nechte alespoň 3 dny louhovat. Po uplynutí doby výluh sceďte přes síto nebo punčochu a aplikujte postřikem na rostlinu. Postup za pár dní opakujte.

Jak se zbavit škůdců ve skleniku

Včasný a opakovaný zásah ekologickými přípravky Neudosan nebo NeemAzal zbaví rostliny těchto škůdců. Prostředí skleníků vyhovuje i sviluškám, které vysávají listovou čepel. Ta žloutne a zasychá. Zejména na spodní straně listů se nacházejí drobní pavoučci, asi 0,5 mm velcí, zbarvení žlutobíle až červeně.

Jak vypadá kousnutí od svilušky

Pupínky se dají snadno zaměnit za štípnutí od komára či lehkou kožní kopřivku. Ale většinou trvá mnohem déle, než to odezní. U citlivé kůže klidně i týdny! Larvy se zavrtávají do kůže nejenom člověka, ale i psů a vytvářejí pupínky, které šíleně svědí.

Jak na molice

Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan). Vzhledem k biologii molic je třeba, aby se jakékoliv ošetření proti molicím opakovalo třikrát po sobě v intervalech pěti až sedmi dnů.

Co na svilušky ve skleníku

Účinným domácím postřikem na venkovní rostliny je nevábný odvar z cibule. Zalijte slupky z cibulí vroucí vodou a nechte alespoň 3 dny louhovat. Po uplynutí doby výluh sceďte přes síto nebo punčochu a aplikujte postřikem na rostlinu. Postup za pár dní opakujte.

Jak poznat svilušky

Jak poznat napadení sviluškami

V první fázi napadení jsou svilušky pouhým okem obtížně odhalitelné, doporučujeme si proto vzít lupu a při podezření pečlivě prozkoumat spodní stranu listů. Kolonie svilušek nejčastěji sídli právě zde. Svilušky propichují pletivo rostliny a vysávají z ní mízu.

Kde se berou molice

Nejčastěji je to molice bavlníková a molice skleníková, které se nejčastěji vyskytují na rajčatech, okurkách a paprikách, v posledních letech se pak zde začala rychle šířit i molice vlaštovičníková, která se zaměřuje především na brukvovitou zeleninu.

Jak přezimují molice

Molice přezimují na brukvovitých rostlinách, mléčích, aj. Samice klade až 100 vajíček, z nichž se líhnou pohyblivé larvy prvního instaru, druhý a třetí instar je nepohyblivá nymfa, která se mění v pupárium. V průběhu roku vytváří molice několik generací v závislosti na teplotě a hostitelské rostlině.

Jak se zbavit Sametky v bytě

Nejlepší je postříkat i pelíšek a další části bytu, kde se pes nejvíce zdržuje. Sametky se dají jednoduše zaměnit s osinami, které se zabodnou do meziprstí a způsobují abscesy. Lidově se sametkám nesprávně říká svilušky. Tyto drobné organizmy patří mezi roztoče.

Co je to sametka

Sametka patří mezi roztoče.

Dospělci žijí v půdě, kde nakladou vajíčka, ze kterých se koncem léta a začátkem podzimu při teplém a vlhkém počasí líhnou larvy. Larvy sametek parazitují především na drobných savcích, ale nepohrdnou ani větším savcem jako je kočka, pes a napaden může být taky člověk.

Co nesnáší molice

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Co žere molice

Molice napadají rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny. Jsou přenašeči virových chorob rostlin. Jak je poznám a čím škodí Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech a paprikách.

Co proti sametkám

Pokud se chystáte do oblastí s podezřením na výskyt sametek, noste ochranný oděv a používejte repelenty. Účinné repelenty proti sametkám jsou diethyltoluamid (DEET), dimethylftalát a ethylhexandiol.

Jak vyzrát na molice

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.