Co je stín a polostín
Stín je prostor za tělesem, do něhož neproniká světlo ze zdroje. Prostor, do kterého proniká světlo pouze z části zdroje, se nazývá polostín.
Jakou zeleninu zasadit do polostínu
Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu. Dařit se tu bude také trvalkám.
Archiv
Co do truhlíků do stínu
Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná
Jaké Trvalky do stínu
Kvetoucí trvalky do stínuČechrava Arendsova (Astilbe arendsii) Na stinných a polostinných zahradách se budou krásně vyjímat oblíbené čechravy.Čemeřice (Helleborus)Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)Liriope (Liriope)Plamenka rozkladitá (Phlox divaricata)Rodgersie (Rodgersia)Srdcovka (Dicentra)Bohyška (hosta)
Jaké keře do stínů
10 nejkrásnějších keřů do stínuBez černý (Sambucus nigra)Aukuba japonská (Aucuba japonica)Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)Pěnišník (Rhododendron)Tis červený (Taxus baccata)Azalky (Azalea)
Jak vznika Vrzeny stín
Stín je element šerosvitu – neosvětlený nebo špatně osvětlený prostor objektu. Stín na odvrácené straně objektu se nazývá vlastní stín a stín vržený na ostatní plochy se nazývá vržený stín. Vznik stínů je důsledek přímočarého šíření světla.
Co zasadit do polostínu
Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)Bohyška (Hosta spec.)Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)Čechrava (Astilbe spec.)Zvonek (Campanula spec.)Sasanky (Anemone)
Jaké ovoce do polostínu
Na slunce i do polostínu
Například maliny a ostružiny snesou i úpal. Borůvky, brusinky a klikva uvítají lehký polostín, v polostínu dobře poroste i rybíz.
Jaké letničky do polostínu
Letničky do stínu Terasa nebo balkon ve stínu, parapet okna na sever nebo posezení chráněné pergolou, to jsou místa, kde mají truhlíky s letničkami své místo. Vysaďte si neodolatelné fuchsie, nenáročné netýkavky, barevné pokojové kopřivy a kouzelné lobelky.
Jaké bylinky do stínu
pažitka, oregano, anýz, majoránka, máta, petržel. Na výplň záhonu šalvěj, kopr, citrónový tymián, stříbrný citronový tymián, kerblík, mateřídouška. A na střed záhonu rozmarýn, kozlík, libeček, šalvěj. Tento samý postup můžeme použít i na výsev do truhlíku, či jiné nádoby určené na výsadbu bylinek.
Jaké bylinky do polostínu
pažitka, oregano, anýz, majoránka, máta, petržel. Na výplň záhonu šalvěj, kopr, citrónový tymián, stříbrný citronový tymián, kerblík, mateřídouška. A na střed záhonu rozmarýn, kozlík, libeček, šalvěj. Tento samý postup můžeme použít i na výsev do truhlíku, či jiné nádoby určené na výsadbu bylinek.
Co zasadit na stinné místo
Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.
Jaký je rozdíl mezi plným stínem a Polostínem
Polostínem nazýváme stín, který je vytvořen pouze jedním z použitých zdrojů. V místě, kde se polostíny překrývají, je plný stín.
Kdy je nejdelší stín v roce
Nejdelší den a nejkratší noc
Slunovrat, který ohlašuje první den astronomického léta, přichází vždy 20. nebo 21. června. Slunce v tento den stráví na obloze nejdelší dobu, stojí nejvýše nad obzorem a stíny jsou v poledne nejkratší v celém roce.
Co pěstovat spolu
Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.
Co do truhlíku na přímé slunce
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Co do truhlíků k Muškátům
Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).
Jaký keř do polostínu
Nejvíce však bude stinné místo prozářeno výběrem bohatě olistěných keřů s dlouhým obdobím kvetení. Zvolit můžeme například hortenzie a pěnišníky. Na méně stinná stanoviště se hodí třeba kalina, tavolník, fuchsie, pustoryl. A pokud si také chceme pochutnat na něčem dobrém, sáhneme po borůvkách a brusinkách.
Kdy je Slunce nejvýš na obloze
poledníku, kdy je Slunce nejvýše, nepřipadá na našich hodinách přesně na 12:00 SEČ, resp. v létě 13:00 SELČ. Někdy nastává dříve, jindy později. V praxi je tato odchylka mezi časem, který ukazují sluneční hodiny, a naším atomovým časem i více než čtvrt hodiny.
Co Nesázet spolu
Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.
Které rostliny se spolu nesnáší
Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.
Čím osadit truhlíky na léto
Volíme tedy především břečťan (Hedera), převislé begonie (Begonia 'Illumination White'), popence (Glechoma) a třeba dobromysl zlatolistou (Origanum vulgare 'Goldtaler'). Při výsadbě okrasných rostlin do truhlíků je třeba brát ohled též na konkurenční schopnosti rostlin.
Jaké květiny na slunce
Sázkou na jistotu budou zmíněné petúnie, ale také surfinie a pelargónie, levandule nebo růže. Krásně vám porostou na jižně orientovaných balkonech a místech, kam celý den půjde hodně světla, potažmo slunce!
Jak daleko od sebe sadit muškáty
Při pěstování muškátů dodržte ideální vzdálenost
V ideálním případě by měly být sazenice od sebe vzdáleny alespoň 20 cm. To znamená, že v balkonovém truhlíku o rozměrech 60 cm na délku a 20 cm na šířku se vejdou maximálně tři rostliny, zatímco do truhlíku o rozměrech 100 cm bude dostatek místa pro čtyři až pět muškátů.
Jaké hnojivo na muškáty
Kávová sedlina
Díky svému vysokému obsahu dusíku, fosforu, minerálů a draslíku je totiž považována za velmi kvalitní přírodní hnojivo. Tento typ hnojení ani nevyžaduje mnoho úsilí. Jednoduše sbírejte starou kávovou sedlinu, rozložte ji na staré noviny a nechejte ji vyschnout, aby se pak snadněji rozptylovala.