Co do truhlíku na jižní stranu?

Co zasadit na jižní stranu

Je ale potřeba myslet zejména na to, že na jižní straně bývá slunce nejsilnější a veškeré rostlinky musíme chránit před poledním sluncem a hodně je zalévat. Výborně se bude na jižním balkoně dařit bylinkám, jako jsou levandule, rozmarýn, tymián či oregano. Jsou velmi nenáročné a snesou i hodně slunce.

Co zasadit do truhlíku

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Co do truhlíku na západní stranu

Na západní straně můžete zkusit pěstovat okrasné papričky, balzamíny, tlustice, voskovky, petúnie a fuchsie. Snadno si je opatříte na jaře jako mladé rostliny a později je nasázíte do truhlíků, misek nebo okrasných květináčů. Nezapomeňte na drenáž pro odtok přebytečné vody.

Co pestovat na jizni strane

Na jižní stranu, kde bývá slunce naopak nejsilnější, patří rostlinky, které snesou hodně sluníčka a tepla. Nejvhodnějšími bylinkami jsou tymián, levandule, oregano či rozmarýn. Ze zeleniny tu můžete vypěstovat rajčata, lilek a papriky, které teplo přímo milují. Jih prospívá také vinné révě, citrusům a olivovníku.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co vysadit na slunné místo

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Jak kombinovat Truhliky

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Co na jižní balkon

Slunný jižní balkon preferuje rostliny, které jsou vystaveny celodennímu i přímému slunci. Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca).

Co do truhlíku na přímé slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jaké trvalky do truhlíku

Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.

Co dát do truhliku na slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jak osadit truhlík

Mnoho živin také spotřebují na založení a udržení bohatých květů. Z tohoto důvodu je přihnojujte v pravidelných intervalech, nezapomínejte na pravidelnou a vydatnou zálivku. Do truhlíku nasypte vrstvičku substrátu, vložte sazenice (do 60cm truhlíku většinou 3 rostliny), dosypte substrátem, lehce přitlačte a zalijte.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Jak udělat díru do truhlíku

Výroba zavlažovacího truhlíku vám zebere maximálně deset minut. Menší truhlík otočte dnem vzhůru a opatrně do něho vrtačkou vyvrtejte otvory. Pokud nemáte vrtačku, je možné díry prohloubit například šroubovákem.

Jakou zeminu do truhlíku

Pro rostliny pěstované v nádobách, tedy nejen v truhlících, ale také v květináčích, se nejlépe hodí zemina, která dobře zadržuje vodu. Měla by ji jen postupně odevzdávat rostlinám a přebytek nechat vytéct. Zemina by kořenům měla poskytovat dobré růstové podmínky, ale zároveň by měla zůstat kyprá.