Co dovézt z Norska?

Co přivézt z Norska

10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě
Archiv

Co se nesmi dovazet do Norska

Hlavní omezení se týkají pochopitelně alkoholu a cigaret, ale i některých potravin o čemž se ví podstatně méně. Pokud jde o alkohol, je trestné dovážet do Norska alkohol za účelem dalšího prodeje, což platí i pro zájezdové autobusy a jejich pasažéry, kteří od řidičů obvykle očekávají nevysychající zásoby piva.
Archiv

Co můžu vést do Norska

Množství alkoholu a tabáku, které lze do Norska bezcelně dovézt: 1 litr lihovin a 1,5 litru vína a 2 litry piva a 200 ks cigaret nebo 250g tabáku a 200 ks tabákového papíru. Kvóta pro tabák nemůže být měněna za jakékoliv alkoholické nápoje.
Archiv

Co se jí v Norsku

Oblíbené jsou raspeball, bramborové knedlíky. Ze zeleniny nejčastěji používají zelí, tuřín, mrkev, květák či brokolici. Mezi oblíbená dochucovadla patří kopr, hořčice a různé majonézy. Norové hodně používají jídlo v tubě, například tresčí kaviár nebo smetanové sýry.

Co si s sebou vzít do Norska

Pro cestu do Norska a pobyt v chatě doporučujeme pohodlnou sportovní obuv, dlouhé kalhoty, košili nebo mikinu a nepromokavou, ale prodyšnou sportovní bundu (gore-tex a pod). Dále nezapomeňte: Osobní hygienické potřeby. Krém proti sluníčku s ochranným faktorem nejméně 25 (nejlépe Daylong)

Kde vidět losa v Norsku

Artefakt vytvořený norskou umělkyní Linda Bakke se nachází u odpočivadla Bjøråa a svou velikostí překonává i dosud největšího světového losa Mac the Moose postaveného v roce 1984 v kanadském městečku Moose Jaw.

Co si vzít s sebou do Norska

Potřeby na cestu autemPohodlné oblečeníPlatný pas (občanský průkaz)Platební karta (nebo hotovost v € a NOK)Hotovost (pro případ nouze)Sluneční brýle (polarizační na rybolov)ObčerstveníEnergetické nápoje pro jízdu v noci GPS (autoatlas Evropy)Zábava na cestu (hudební CD, filmové DVD)

Jak je to s alkoholem v Norsku

V pracovní dny se zavírá v šest hodin večer, v sobotu už ve tři odpoledne a v neděli je zavřeno celý den. Alkohol mohou v Norsku konzumovat občané starší 18 let. Pokud má však vybraný nápoj více než 22 % alkoholu, musí vám být alespoň 20 let.

Kdo nosí dárky v Norsko

Nejčastěji ve světě naděluje Santa Claus, v takovém Norsku dárečky nosí koza krále Olafa II. Ta rozdává dárky i zlobivým dětem.

Co je typické pro Švédsko

Švédská kuchyně: Tradičně selská a vydatná aneb Co musíteMasové kuličky a brusinková omáčka jsou nejznámějším švédským pokrmem.Bramborový lívanec (raggmunk)Kanelbullar, velice oblíbené kynuté těsto se skořicíJanssons frestelse.Masové kuličky.Pohřbený (marinovaný) losos (gravad lax)

Jakou Pletenku do Norska

Pletenky o průměru do 0,3 mm zakončené monofilním návazcem o průměru 0,5-1 mm jsou tou nejlepší kombinací pro chytání v Norsku. Kupte si více šňůr a vlasců, protože i v Norsku se hodně trhá! Obratlíky a karabinky pak používejte o nosnosti kolem 50 kg a to co nejkvalitnější!

Kdy nejlépe do Norska

Kdy nejlépe jet:

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Norska je červen nebo čerenec.

Jak nejlépe do Norska

Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö).

Jak levné cestovat po Norsku

Na větší vzdálenosti lze cestovat autobusy, které vyjdou asi nejlevněji (ale pořád řádově dráž než v ČR). Autobusovou dopravu poskytuje několik společností, např. NOR-WAY Bussekspress, Lavprisekspressen a Nettbuss. Právě druhá zmiňovaná nabízí akční jízdenky už od 49 NOK, pokud jsou koupeny s předstihem přes internet.

Kde koupit alkohol v Norsku

V Česku žádný problém, zajdete do nejbližšího obchodu a koupíte, na co máte chuť. V Norsku máte ale smůlu, tzv. Vinmonopolet, kde si můžete alkohol koupit, je zavřený. Vinmonopolet je státní společnost založená v roce 1922, která má monopol na prodej alkoholu.

Co se jí v Norsku na Vánoce

Nejpopulárnějším chodem je ribbe, což je vepřový bůček servírovaný s nakládaným zelím, bramborami a vánoční klobásou. Jí se v šesti z deseti domácností. Jeho pevností je východní Norsko a Trøndelag. Dalším oblíbeným chodem jsou jehněčí žebírka (pinnekjøtt), pomalu dušená v páře nad břízovými větvičkami.

Jak se jmenuje nejužší Norský Fjord

Přírodní skvost a nejužší fjord světa

Před námi se nyní rozprostírá Nærøyfjord, nejužší a nejznámější část Sognefjordu a jeden z nejpozoruhodnějších přírodních úkazů Norska. Fjord je 20 km dlouhý, v nejužším místě jen 250 metrů široký, zatímco okolní hory dosahují do výšky až 1 600 metrů.

Co jíst ve Švédsku

Švédská kuchyně hojně využívá hovězího, kuřecího, vepřového, jehněčího i skopového masa, ryb, mořských plodů, mléčných výrobků a vajec. Jako přílohu nejčastěji podávají vařené brambory, ale i rýži, těstoviny a chléb. Švédská kuchyně má chleba různých tvarů a velikostí, vyráběných z žita, pšenice a ovsa.

Co si dovézt ze Švédska

Koník.Švédský kaviár.Sušené sobí maso.Udělejte si radost svetrem nebo čepicíLékořice.

Co se chytá v Norsku

V norských jezerech se loví trofejní štiky a okouni, pstruhové a lipanové řeky se dají počítat na stovky, lososí pooly patří k nejdražším na světě a pobřeží Norska od Bergenu po Nordkapp je stále oblíbenějším cílem příznivců mořské rybařiny ze všech koutů naší planety.

Jak nejrychleji do Norska

Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö).

Jak je to s Rybarenim v Norsku

Zahraniční návštěvníci Norska mohou rybařit pouze na udici (nikoli do sítí nebo košů na kraby apod.), ulovené ryby si mohou ponechat pouze pro vlastní potřebu, nesmějí je prodávat. Pro lov ryb udicí na norském pobřeží nejsou zavedena žádná časová omezení, pouze v období od 1.9. do 31.5. je zakázán cílený lov okouníků.

Kde se dá spát v Norsku

✔Místa na spaní

V Norsku můžete nocovat kdekoliv, kde to je 150 metrů od obytného domu, farmy či chaty. Vzhledem k malé hustotě osídlení to není až takový problém. A samozřejmě nemůžete kempovat tam, kde jsou cedule se zákazem nebo tam, kde je soukromí pozemek (s nápise PRIVAT se párkrát setkáte .)

Jaké jsou ceny v Norsku

Norsko je několikanásobně dražší ve srovnání s tuzemskými cenami. Potraviny jsou přibližně třikrát dražší (to se však projevuje na jejich kvalitě). Velmi drahé jsou taxi, hotely a výlety. Ceny za dopravu jsou také poměrně vysoké, ale u studentů a mladistvých do 26 let (youth) lze využít slevy.

Kdo nosí dárky v Itálii

Dárky nosí Babbo Natale (který se podobá Santa Clausovi) nebo Gesú bambino (Ježíšek). V předvečer Vánoc děti připraví na stůl sklenici mléka a sušenky (někdo i trochu vody pro soby). Ráno 25. prosince najdou na stole prázdnou sklenici a talíř a pod stromkem dárky.