Co se hodí k Muškátům
Muškáty, petúnie a surfinie k sobě krásně ladí, když je doplníte nižší zelenou rostlinkou s drobnými kvítky, jako jsou lobelky všelichy. Krásně vypadá, když jsou v truhlíku nakombinujete rostliny různé velikosti. Zkuste třeba vzpřímené květiny nakombinovat s těmi převislými s drobnými květy.
Co kombinovat s muškáty
Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).
Čím zalévat muškáty
Zálivka na muškáty
Zálivku zkrátka vždy přizpůsobte aktuální teplotě a intenzitě slunečního svitu. Nejvhodnější dobou pro zalévání je ráno, nebo naopak večer, když už slunce nepálí. Vodu lijte přímo ke kořenům, nikdy ne na listy a květy. Jen v parných letních dnech můžete muškáty na noc rosit rozprašovačem.
Čím hnojit muškáty aby kvetly
Hnojení pelargónií
Hlavním předpokladem bohatě kvetoucích balkónovek, muškáty nevyjímaje, je pravidelné přihnojování. Vybírejte hnojiva s vysokým obsahem fosforu, který má na kvetení příznivé účinky. Pozor ale na obsah dusíku, který by měl být co nejnižší, protože jinak může zastavit tvorbu nových květů.
Jak se Zaštipují muškáty
Velice důležité je zaštipování. Konec každého výhonu zaštípneme, a donutíme tak rostlinku, aby se rozvětvila. Sotva narostou nové dva až tři lístky, zase zaštípneme a tak dál, dokud nedáváme muškáty ven. Postupně je pak necháme přivyknout venkovním teplotám i sluníčku a v květnu už zdobí náš balkon.
Kdy dát muškáty do truhliku
Kdy a jak dát muškáty ven Během dubna a května můžete sazeničky přesadit již do venkovních truhlíků. V případě, že by venku ještě hrozily mrazíky, muškáty raději schovejte nebo s jejich přemístěním ven vyčkejte, než se teplota ustálí. Pro truhlíky s muškáty volte světlé a slunné místo.
Kam umístit muškáty
Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).
Jak moc Zalevat muškáty
Málokdo tomu věnuje pozornost, ale díky tomu se muškátům bude lépe dařit. Muškáty zalévejte jednou denně. A to buď ráno, anebo večer. Když teplota přesáhne třicet stupňů Celsia, můžete je zalévat klidně dvakrát denně.
Jak na Korkovitost muškátů
Pomůže drenáž a vhodný substrát
Ochrana je preventivní, vyplatí se používat kvalitní, propustné substráty a zalévat rovnoměrně, bez zbytečného přelévání. Pokud jsou rostliny vystaveny povětrnostním podmínkám, tedy dešťovým srážkám, je nutné mít na dně pěstebních nádob keramzitovou drenáž silnou alespoň 5–10 cm.
Jaké hnojivo použít na muškáty
Pokud se vám bude zdát, že muškáty nestíhají pít vodu, zálivku můžete omezit a zalévat jen jednou měsíčně. Při zalévání lze použít Hnojík, který je vhodný jako hnojivo na muškáty v každé fázi vegetace.
Co dělat aby muškáty kvetly
Během vegetačního období muškáty pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny – je podmínkou bohatého kvetení, ideální je zakomponovat zásobní hnojivo do substrátu už při výsadbě a po rozrostu rostliny ještě dodatečně přihnojovat.
Jak zastřihnout muškáty po zimě
Odstraníme pouze suché a zažloutlé listy, uschlé výhonky a odkvetlé květy. Odřežeme rovněž zjevně nemocné, neduživé a zasychající konce. Na přezimování volíme prostory s dostatkem světla avšak s teplotou pouze okolo 10–12 °C. Přezimující muškáty seřízneme až koncem února, a to na 3 až 4 očka.
Jak daleko od sebe sazet Previsle muškáty
Při pěstování muškátů dodržte ideální vzdálenost
V ideálním případě by měly být sazenice od sebe vzdáleny alespoň 20 cm. To znamená, že v balkonovém truhlíku o rozměrech 60 cm na délku a 20 cm na šířku se vejdou maximálně tři rostliny, zatímco do truhlíku o rozměrech 100 cm bude dostatek místa pro čtyři až pět muškátů.
Jak sázet muškáty do truhlíku
Při pěstování muškátů dodržte ideální vzdálenost
V ideálním případě by měly být sazenice od sebe vzdáleny alespoň 20 cm. To znamená, že v balkonovém truhlíku o rozměrech 60 cm na délku a 20 cm na šířku se vejdou maximálně tři rostliny, zatímco do truhlíku o rozměrech 100 cm bude dostatek místa pro čtyři až pět muškátů.
Kdy muškáty za okno
Všechny druhy si můžeme zakoupit v jarních měsících, ven je však umístíme až začátkem května. Jako první můžeme vysadit ven (často už ke konci dubna) muškáty štítnaté, jimž chladné noci neublíží.
Co dělat s muškáty po zimě
Je proto třeba muškáty seříznout a odlomit květy, zároveň však ke každé rostlině dáme cedulku s označením druhu a barvy květů. Podle toho pak budeme muškáty přesazovat. Právě díky seříznutí získají rostliny příští rok krásný tvar, navíc nám v zimě nezaberou na místě uskladnění mnoho místa.
Proč červenají u muškátů listy
Zpomalený či nedostatečný růst, žlutozelené zbarvení, načervenalý okraj nejstarších listů a postupné odumírání – to jsou symptomy celkového nedostatku živin. Přestože nedostatek dusíku nepatří mezi nejčastější poruchy, občas je zaznamenán u rostlin v lehkých substrátech.
Proč žloutnou listy u muškátů
Muškáty si obecně nepotrpí na příliš vydatnou zálivku, a právě na přemokření mohou reagovat zežloutnutím listů. Vodu však samozřejmě potřebují, ale raději méně než více. Pokud je žloutnutí způsobeno nedostatek vody, jde o projev zkombinovaný také s přílišným sluncem.
Kdy začít hnojit muškáty
První přihnojení a zároveň mírné zvýšení zálivky aplikujeme až na konci února, do konce března pak zálivku postupně zvyšujeme na jednou týdně. Od začátku dubna též jednou týdně přihnojujeme. Nové výhony zkrátíme, načež si z řízků vypěstujeme nové sazenice.
Jak se hnojí muškáty
Na jaře, když přesazujete muškáty, přimíchejte do substrátu hnojivo Hnojík a promíchejte je. Dopomůže k výživě muškátů na další období. Od jara do podzimu hnojte pravidelně přidáním hnojiva do vody, se kterou budete zalévat jednou za 1 až 2 týdny, podle potřeby. Zaléváme ke kořenům.
Co s muškáty v zimě
Muškátům se ale nebude dařit ani ve vytápěném bytě. Přes zimu potřebují teplotu mezi 6 až 10 °C. Umístit je můžete kdekoli, kde je chladno, ale nemrzne, a je zde i zároveň dostatek světla. V paneláku bývá ideálním stanovištěm prosvětlené místo poblíž okna na chodbě, přežijí i mezi skly oken v bytě.
Kdy přesadit muškáty do truhliku
Teplota u výsevů by měla být asi 20–24 °C. Během jednoho až dvou týdnů rostlinky vzejdou. Přepícháme je samostatně do květináčků a až povyrostou, přesadíme je do větších květináčů, zpravidla koncem března.
Kdy Presadit muškáty do truhliku
Teplota u výsevů by měla být asi 20–24 °C. Během jednoho až dvou týdnů rostlinky vzejdou. Přepícháme je samostatně do květináčků a až povyrostou, přesadíme je do větších květináčů, zpravidla koncem března.
Jak hluboko sázet muškáty
Sázíme jen tak hluboko, jak byly rostliny zasazené v původních zakoupených sadbovačích. Zasazené rostliny zalijeme a truhlík umístíme na pár dní do stínu, aby nám rostliny nespálilo slunce.
Jak zachránit zmrzlé muškáty
Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí. Zkrátit je třeba i muškáty, které přečkaly zimu v dobré kondici. Muškáty vyndejte z květináčů a přesaďte je do větších nádob.