Co je Blasirovani?

Co je to Blanšírovat

Blanšírování (z francouzského blanchir „zbělit“; někdy nesprávně blanžírování) je kuchařská technika spočívající v ponoření plodu do horké vody (krátkém spaření) a jeho následném ochlazení. Díky tomu se slupka snadněji sloupne.

Jak dlouho Blansirovat

Do vroucí vody vhazujte zeleninu po menších várkách. V ideálním případě by vám po přidání zeleniny voda neměla vůbec přestat vřít. Doba vaření závisí na druhu a velikosti kousků zeleniny, mladému hrášku stačí sotva 30 vteřin, zatímco blanšírování mrkve potrvá 2 až 3 minuty. Zkrátka jednou je to tak, podruhé zase onak.
Archiv

Jak Blanšírovat mrkev

Do vroucí vody vhoďte nakrájenou mrkev a nezakryté vařte asi tři minuty, dokud nebude měkká tak akorát na skus, tedy ani syrová, ani příliš měkká.
ArchivPodobné

Jak se Blanšíruje cibule

Přivést k varu větší množství osolené vody (na 1 litr vody cca 30 g soli). Vody by mělo být dost na to, aby se po vhození potraviny nepřerušil var. Po zchlazení nechat okapat a je možné vložit do lednice (až na 2 dny), případně osušit a zamrazit.

Jak Blanšírovat maso

„Blanchir“ znamená čistit nebo bělit. Jemné maso, krátce ponořené do horké vody, zbělá a zůstane šťavnatější při dalším tepelném zpracování. Dále se tento způsob spaření používá pro snadnější odstraňování membrán a blán.

Jak dlouho Blansirovat fazolky

Vždy odkrojte oba konce lusků, dobře to jde i nůžkami. Povařte fazolky krátce a rychle, pro další tepelné zpracování asi 3 minuty, do měkka 5 – 6 minut. Zchlaďte je šokově v ledové vodě až do úplného vychlazení. Po vychlazení nechte lusky okapat na utěrce, nebo je osušte.

Jak se Blanšírují mandle

V hrnci přivedeme k varu vodu. Mandle rovnou z pytlíku vysypeme do vroucí vody, povaříme 2–3 minuty, vypneme plamen a necháme ještě 1 minutu v horké vodě. Slupka se pěkně oddělí od jádra a mandle se lehce „nafoukne“. Mandle přendáme do studené vody a ještě teplé „vymáčkneme“ ze slupky.

Jak uchovat zeleninu v mrazáku

Nejpohodlnější je zmrazit zeleninu rozloženou na nějakém tácku a teprve potom ji překládat do sáčků – díky tomu se nám neslepí do jedné obrovské koule a později se s ní lépe pracuje. Každý sáček či misku bychom měli označit datem, kdy byl připraven.

Jak dlouho Blansirovat houby

Blanšírování a zamražení

Nakrájené plodnice dobře propláchneme vodou. Do vyššího hrnce dáme vařit vodu se solí (na litr vody jedna zarovnaná čajová lžička soli). Jakmile voda začne vřít, vhodíme do ní houby a povaříme je asi 5 minut. Houby vydrží až do dalšího roku, nesmí ovšem rozmrznout.

Proč spařit cibuli

salátu dávat nakrájenou cibuli kterou přelije v cedníku vroucí vodou. Prý to zaručuje delší trvanlivost salátu,ve kterém jsou jinak všechny ingredience vařené nebo sterilované. Syrová cibule má tendenci kvasit a tím se salát znehodnotí.

Co to znamená spařit

Spaření je postup používaný k úpravě surovin pro přípravu pokrmů. Spočívá v krátkodobém zahřátí na 100 °C ve vroucí vodě. Suroviny bývají spařovány z nejrůznějších důvodů – pro snazší zpracovatelnost, pro zlepšení chutí, konzistence, odstranění termolabilních jedů, likvidaci choroboplodných zárodků a podobně.

Jak něco spařit

Blanšírování – spařování – je rychlá tepelná úprava některých potravin pro usnadnění jejich další přípravy nebo vylepšení vlastností. Potraviny se prudce spaří horkou nebo vařící vodou, případně se na velmi krátkou dobu do vařící vody ponoří.

Proč jíst zelené fazolky

Nejdůležitějším zdrojem tohoto prvku je mléko, fazole ovšem mohou být zdrojem rovnocenným, ocení je především rodiče dětí s alergií na mléčnou laktózu. Fazole jsou ceněny i pro vysoký obsah vlákniny. Nerozpustná vláknina usnadňuje zažívání, ta rozpustná zase snižuje obsah cukru a cholesterolu v krvi.

Jak se vaří fazolové lusky

Vody použijeme tolik, aby byly fazolové lusky úplně potopené, až je do vody hodíme, vodu přivedeme k varu, osolíme, nasypeme fazolové lusky, jakmile začne voda opět naplno vařit, snížíme teplotu zdroje tepla tak, aby voda jen mírně bublala, lusky vaříme 5-6 minut, tedy jen tak dlouho, aby lusky zůstaly křupavé.

Proč oloupat mandle

Pro někoho může být slupka kvůli vysokému obsahu vlákniny hůře stravitelná, ořechům však dodává jejich charakteristickou chuť a vůni. Loupané mandle bez slupky jsou zase vhodnější pro další zpracování a využití v kuchyni.

Jak jsou zdravé mandle

Nicméně mandle nejsou nejen plné zdravých tuků a bílkovin, ale jsou také bohaté na antioxidanty. Tyto rostlinné sloučeniny mohou chránit buňky před oxidací a předčasným stárnutím. Kromě toho jsou zdrojem minerálů jako je hořčík, fosfor, měď, zinek, draslík nebo mangan a z ořechů mají nejmenší obsah kalorií.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Jak zmrazit zeleninu na polévku

Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

Proč se nesmí dávat houby do mrazáku

Houby dobře očistěte a buď zpracujte jako jídlo k okamžité konzumaci, nebo připravte na sušení či zmrazení. Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají.

Jak vařit houby do mrazáku

V podstatě je tedy potřeba u hub zastavit rozklad ještě před tím, než je strčíte do mrazáku. Spolehlivě a rychle toho dosáhnete spařením vroucí vodou. "Stačí trocha vroucí vody na dno kastrolku a pokrájené houby v ní zhruba 5 minut podusit, jako když připravujete smaženici," vysvětluje Baier.

Jak zjemnit chuť cibule

Na zjemnění cibule rovněž pomůže, když ji nasolíte. Nakrájenou cibuli jen jednoduše posypete trochou soli a necháte asi 15 minut odstát. Nasolení vytáhne z cibule vlhkost i látky, které ji činí pikantní. Bude mít rovněž jemnější texturu.

Jak udělat cibuli aby Nenadýmala

Aby si cibule ponechala své léčivé vlastnosti, nenadýmala a nezapáchala, je vhodné ji lehce „zesklovatět“ na kousku másla nebo nakrájenou spařit vařící vodou.

Jak se Sparí Jahly

Jáhly nasypeme do cedníku s přiměřenými otvory a asi třikrát je přelijeme horkou vodou (např. z rychlovarné konvice). Nebo je můžeme zalít horkou vodou v hrnci, promíchat a po chvíli vodu slít. Postup opakujeme.

Jak Blanšírovat pistácie

Do kastrolu s vařící vodou nasypu pistácie a nechám je 2–3 minuty blanšírovat čili spařit. Pak je scedím, stáhnu z nich slupku, rozložím je na plech vyložený pečicím papírem a peču je 8 minut, aby se vysušily.

Jaké fazole jsou jedovaté

Ne každý ale ví, že se můžeme otrávit i špatně uvařenými fazolemi. Všechny fazole až na fazole Mungo a Adzuki jsou jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části.