Co je dělostřelectvo?

Jak funguje dělostřelectvo

Dělostřelectvo (zastarale artilerie, z latinského ars tollendi – umění v házení) je druh vojska zajišťující hlavní palebnou podporu na bojišti. Hlavňové dělostřelectvo představují děla (kanóny a houfnice) a minomety, zatímco raketové dělostřelectvo je vyzbrojeno raketami odpalovanými z raketometů.

Co je to samohybná houfnice

152 mm ShKH vz. 77 (DANA) je dělostřelecká zbraň s automatickým nabíjením, schopna zabezpečit účinnou palebnou podporu činnosti pozemních vojsk. Vyznačuje se velkým dostřelem, přesností a rychlostí střelby.

Jak zameruje dělostřelectvo

Podle expertů je jednou z možností, že dělostřelci použili data systému Space-Based Infrared System (SBIRS). Jde o satelitní síť, kterou provozuje americké letectvo, stejně jako síť satelitů GPS. Flotila satelitů SBIRS monitoruje zemských povrch a pátrá na něm po odpalech balistických střel.

Jak se zaměřuje houfnice

V porovnání s kanónem stejné ráže má houfnice menší teoretický maximální dostřel: To z důvodu tenčího pláště, umožňujícího použití menších limitních množství prachových náplní. Při přeplnění prachovou náplní o kanónovém množství by se mohla houfnici roztrhnout hlaveň nebo i komora.

Jak funguje raketomet

Neřízené raketové dělostřelectvo je ve srovnání s dělostřelectvem notoricky nepřesné a jeho nabíjení je pomalé. Salvový raketomet to kompenzuje schopností odpálit několik raket v rychlém sledu za sebou, což ve spojení s velkou zónou dopadu každé hlavice může snadno zajistit kobercovou palbu nad cílovou oblastí.

Jaký je rozdíl mezi tankem a houfnicí

Na rozdíl od kanónů, určených k přímé palbě, je houfnice určena k palbě nepřímé (tzv. po balistické křivce). Jde o hlavňovou zbraň dělostřelectva a jako taková slouží k palebné podpoře ostatních druhů vojsk.

Co to je minomet

Minomet (za první světové války bombomet) je dělostřelecká zbraň střílející horní skupinou úhlů, která je určena k ničení živé síly a vojenské techniky nepřítele, nacházející se na otevřeném terénu i v úkrytech, okopech, zákopech a na odvrácených svazích výšin. Také slouží k boření polních opevnění všech typů.

Co je to Mlrs

M270 MLRS (anglická zkratka znamená Multiple Launch Rocket System) je americký samohybný obrněný salvový raketomet. Americká armáda ho začala používat v roce 1980. Po dalších změnách na drahém MLRS ho zakoupily armády Spojeného království, Francie, Německa, Itálie, Nizozemska a Turecka.

Kdo vymyslel raketomet

Kaťuša (raketomet)

Kaťuša
Konstruktér Georgij Langemak
Výrobce Závod komiterny Voroněži
Vyrobeno kusů ~100 000
Varianty BM-13, BM-8, BM-31, BM-14, BM-21 Grad, BM-24, BM-25, BM-27, BM-30

Co to je stíhač tanků

Stíhač tanků je bojové vozidlo určené pro boj proti tankům, případně jiné obrněné technice nepřítele.

Co je to dělo

Dělo je dělostřelecká hlavňová zbraň ráže alespoň 20 mm. Pro velkou hmotnost a silný zpětný ráz se umisťuje na lafetu. Ve výzbroji jsou zavedena děla jakožto palné zbraně.

Jak vypadá minomet

Lehké minomety mají ráži 51 nebo 60 mm a jsou obvykle používány na úrovni čety. Mají poměrně malý dostřel v rozmezí od 1 do 3 kilometrů, takže cíl je většinou viditelný. Nejjednodušší lehké minomety, které se často globálně označují jako typ Commando, jsou tvořeny pouze hlavní a nevelkým ložištěm.

Co je to Kaťuša

Kaťuša je typ lafetovaného raketometu vyráběného a nasazeného Sovětským svazem za druhé světové války. Lafetované raketomety tohoto typu odpalovaly výbušniny do cílové oblasti rychleji než běžné dělostřelecké zbraně, ale s nižší přesností a vyžadovaly delší čas na opětovné nabití.

Jak funguje dělo

Běžné dělo funguje tak, že pomocí trysek rozstřikuje vodu na malinké částečky, která je do nich pod tlakem vháněna. Trysky máme nukleační, kterými proudí dohromady voda a vzduch, a železné, kterými proudí samotná voda.

Kdy se vynalezlo dělo

Nejstarším dokladem je vyobrazení šípového děla v anglickém rukopisu z r. 1326 od Waltera z Millemete. Zprvu to byly pouhé moždíře bronzové, později železné. Z počátku se střílelo železnými šípy, potom kamennými koulemi a teprve později železnými.

Co je katyusha

Kaťuša je typ lafetovaného raketometu vyráběného a nasazeného Sovětským svazem za druhé světové války.

Jak daleko dostřelí dělo

Jisté bylo, že běžná polní děla byla nejúčinnější právě v mezích dostřelu, který si nyní osobovala rýhovaná puška; kartáč zřídka působil na vzdálenost větší než 600 či 700 yardů; koule vystřelená ze šestiliberního nebo devítiliberního děla nedávala příliš uspokojivé výsledky na vzdálenost přes 1000 yardů; a šrapnel ( …

Co je dostřel

Dostřel je fyzikální veličina charakterizující (horizontální) vzdálenost, na kterou je určitá zbraň schopna dopravit daný projektil. Udává se v délkových jednotkách, nejčastěji v metrech (základní jednotka SI) a jeho násobcích, případně v anglosaských délkových jednotkách (yardy, míle).

Jak daleko dostřelí pistole

Pro pistoli s mechanickými miřidly se uvádí účinná vzdálenost střelby mezi 50ti a 200 metry, maximální (tedy největší vzdálenost, na kterou střela doletí při 20ti °C při výstřelu pod ideálním úhlem) a u pistolí v 9mm Luger se uvádí do 1500 metrů.

Jak daleko letí kulka pod vodou

Sledujte, jak daleko doletí ve vodě kulka, jejíž účinný dostřel je ve vzdušném prostředí téměř kilometr.

Co dělá plynová pistole

Plynovky jsou zbraně konstruované pro speciální střelivo, které neobsahuje projektil. K mání jsou akustické (blank) náboje, a pak celá řada nábojů s dráždivými látkami – slzné (CS), pepřové (PV, PV-S) nebo nervově paralyzující (CN). Ve zbrani je vhodné je kombinovat.

Jak daleko letí kulka

1377 z vás zajímá, jak vysoko vyletí vystřelená kulka. Střelba do vzduchu je poměrně nebezpečná zábava. Přibližně 10 % kulek vystřelených do vzduchu totiž zabíjí. Podle balistiky u nejoblíbenějších ráží zbraní opouští střela hlaveň rychlostí kolem 840 metrů za vteřinu a za zhruba 17 sekund dosáhne výšky 2400 metrů.

Co se stane s kulkou vystřelenou do vzduchu

Podle lékařů kulka vystřelená do vzduchu padá zpět k zemi rychlostí 90 – 180 metrů za vteřinu. Kulka, letící menší rychlostí než 60 metrů za vteřinu, může způsobit smrtelné zranění lebky.

Jaká je rychlost kulky

Úsťová rychlost je smluvní údaj používaný v balistice. Je definována jako rychlost, kterou by měl projektil v okamžiku, kdy opouští ústí hlavně, pokud by nebyl urychlován jevy přechodové balistiky. Pohybuje se od cca 170 m/s do 380 m/s u vzduchovek až po více než 1800 m/s u tankových kanónů.

Kdo může mít plynovou pistoli

Plynové zbraně z hlediska legislativy. Plynové zbraně řadíme do kategorie D. Zbraň si může koupit pouze osoba starší 18 let.