Co je černá jeřabina?

Na co je dobrý černý jeřáb

Železo, fluor, mangan a jód podporují vitalitu a upevňují naše zdraví. Aronie odstraňuje těžké kovy z těla, zmírňuje migrény, posiluje imunitu, pomáhá zlepšení zraku, udržuje pružnost pokožky, pomáhá při léčbě chronických onemocnění a příznivě ovlivňuje organismus po chemoterapii.
Archiv

Co obsahuje černá jeřabina

Co obsahuje arónie

Kromě velkého množství vitamínu C je v černých plodech obsažen také vitamín E, K, B1, B2, B6 , B9, A a P. Tělo ke správné funkci potřebuje kromě vitamínů také minerály a stopové prvky. I těch obsahují bobule celou řadu.
Archiv

Co je černý jeřáb

Arónie (Aronia melanocarpa) – „černý jeřáb“, malý stromek nebo keř příbuzný jeřábům.. Původně pocháí ze severní Ameriky. Ovoce,velice podobné jeřabinám, je příjemné aromatické sladko kyselé natrpklé chuti, obsahuje vitaminy C, B, A, rutin atd.
Archiv

Kdy se stříhá černý jeřáb

Ideální je prořezávat agónii brzy na jaře (v dubnu). Ošetření by mělo probíhat, když výhony ještě neraší a nevidíte vyvinutá poupata. Pokud bychom řezali později, mohlo by se to nepříznivě projevit na množství plodů.

Jak se pozná zralá aronie

Opravdu zralé plody mají nakyslou, trochu trpkou, ale příjemnou chuť. Méně zralé plody jsou velmi trpké a nedají se za syrova jíst ve větším množství.

Jak užívat šťávu z aronie

Dávkování Užívejte 25 ml 1-2x denně, minimálně 30 minut před jídlem. Maximální denní dávka 50 ml obsahuje 50 ml šťávy z plodů aronie černoplodé.

Na co je zdravá aronie

Arónie (Černý jeřáb) – často kladené otázky FAQ

Chrání před zápaly v těle a nachlazením, podporují imunitu. Mají antioxidační účinek. Chrání srdce a cévy před ucpáváním (ateroskleróza) a působí proti vysokému krevnímu tlaku.

Kde roste černý jeřáb

Aronii můžeme znát pod českým názvem černý jeřáb nebo také temnoplodec. Černou jeřabinu můžete najít v zahradách, parcích nebo na okrajích lesů. Aronie je nenáročný keř, který je vhodný na zahrady i s méně bohatou půdou na živiny. Rostlinu můžeme pěstovat jako keř nebo strom, je vhodná i do polostínu.

Na co je dobrá aronie

Aronii lze použít především jako výborný zdroj vitaminů B, C, E, P, PP. Dále harmonizuje činnost štítné žlázy. Zpružňuje cévy (ovlivňuje fragilitu /křehkost/ kapilár). Detoxikuje organismus.

Co se dá udělat z aronie

Plody aronie si můžete vypěstovat na vlastní zahradě, ale dají se sehnat také ve specializovaných obchodech se zdravou výživou či na internetu. Používají se pak pro přípravu marmelády, kompotů nebo želé a slouží také jako základ chutných sirupů, čajů, za studena lisovaných šťáv, ovocných džusů, vína nebo brandy.

Jak jíst Aronii

Můžete jíst čerstvé nebo sušené plody arónie, ale jejich svíravá chuť vám nemusí být zrovna moc příjemná. Když si přidáte trochu medu nebo nějakého kvalitního sirupu, stane se určitě poživatelnější. Nejvhodnější je však připravit si z plodů jeřábu odvar nebo macerát.

Kde v Česku roste Aronia

Černou jeřabinu můžete najít v zahradách, parcích nebo na okrajích lesů. Aronie je nenáročný keř, který je vhodný na zahrady i s méně bohatou půdou na živiny. Rostlinu můžeme pěstovat jako keř nebo strom, je vhodná i do polostínu. Za domovinu aronie je považována Severní Amerika, kde stále divoce roste.

Jak pěstovat černý jeřáb

Nejlépe se jí daří v dobře propustné, vlhčí a neutrální až mírně kyselé půdě, ale není to naprostou nutností. Většinou se přitom aronie pěstuje jako keř, který dorůstá zhruba do výšky 2 metrů a do šířky 1,5 metru, ale může být také naroubovaná na jeřáb ptačí, kde vytváří menší koruny.

Jak zavařit černé jeřabiny

Plody černého jeřábu dejte do pekáče bez vody a na 1 kg jeřabin nasypte 1/2 kg cukru. V troubě je pomalu v mírném žáru pečte, dokud nepustí šťávu. Občas je zamíchejte, a jsou-li příliš suché, podlijte je troškou vody, aby se nepřipálily. Poté jimi naplňte sklenice a zavařte je.

Jak vypadá černá jeřabina

Vypadají jako jeřabiny s tmavou barvou borůvek. Zajímavý je jejich vysoký obsah prospěšných vitamínů (hlavně Céčko), antioxidantů a tříslovin. Právě obsažené třísloviny plodům dodávají charakteristickou chuť, kterou znáte z různých bobulí (trnky, brusinky a pod.).

Jak poznat zralou Aronii

Bobule arónií dozrávají od srpna do září. Ideální je nechat je na stromě či keři co nejdéle, protože se tím zlepšuje jejich chuť. Opravdu zralé plody mají nakyslou, trochu trpkou, ale příjemnou chuť. Méně zralé plody jsou velmi trpké a nedají se za syrova jíst ve větším množství.

Kdy se sklízí jeřabiny

Jak jeřabiny sklízet a zpracovávat Plody sklízíme co nejpozději, až po změknutí malviček, koncem srpna a v září. Pak teprve budou vyzrálé a sladké, a také nejhodnotnější co do obsahových látek. Promeškáme–li však přesný čas sklizně, postarají se o ni hejna ptáků.

Kdy se sází jeřáb

Výsadba se pak provádí ideálně na podzim. Oskeruše můžete vypěstovat přímo ze semen, ale dají se také roubovat na jiné jeřáby nebo třeba na hrušeň.

Jak dlouho zavařovat jeřabiny

Nálev povaříme, necháme rozpustit cukr a skleničky s jeřabinami zalijeme asi 1 cm pod okraj skleničky. Pevně uzavřeme a ve vodní lázni sterilujeme cca 20-25 minut. Jeřebiny můžeme také v cukerném roztoku předvařit, vaříme do té doby, než ztratí svou tuhost a začnou být pružné.

Jak zpracovat jeřabiny

Plody jeřábu se dají sbírat od srpna do listopadu a kromě omáček k masu, džemů nebo kompotů z nich můžete uvařit čaj, připravit víno či vypálit destilát.

Jaký je rozdíl mezi jedlou a nejedlou Jeřabinou

Podle bylinkářky Radky Svatošové jsou jedlé všechny druhy jeřabin. Jen se musí povařit, aby nezpůsobily žaludeční problémy. Přesto jsou jeřabiny, které jsou sladší, tedy jedlejší. To jsou ty sladkoplodé, které mají vroubkaté lístky jen v jedné třetině.

Který jeřáb je jedlý

Plody jsou jedlé až po přemrznutí nebo usušení a následném přelití horkou vodou, či jako kompot, kdy ztrácejí svoji trpkou chuť. Jeřáb ptačí moravský, někdy označovaný jako jedlý jeřáb, má lístky mělce pilovité jen v horní třetině a jeho sladké plody lze jíst přímo.

Jak stříhat Aronií

Řez arónie jako živého plotu

Keříky stříhejte na jaře. Zkraťte větve na 10 až 15 cm od země. Nové větve také zkraťte na stejnou míru, jakmile budou mít délku kolem 25 cm. Postup opakujte i na znovu vyrostlých větvích.

Co se dá udělat z jeřabin

Plody jeřábu se dají sbírat od srpna do listopadu a kromě omáček k masu, džemů nebo kompotů z nich můžete uvařit čaj, připravit víno či vypálit destilát.

Jak se poznají jedlé jeřabiny

Ty, které mají svíravou chuť, mají listy vroubkované celé. „Další rozdíl je, že jedlé jeřabiny mají hvězdičku na plodech a nejedlé křížek. Nicméně já bych je takhle nerozdělovala. Jeřabiny jsou jedlé všechny, jen by se neměly jíst syrové.