Co je monetární?

Co je monetární expanze

Monetární expanze (zvýšení peněžní nabídky) vyvolá nerovnováhu na trhu peněz – při stávající úrokové míře (i0) je peněžní nabídka vyšší než poptávka po penězích. Úroková míra klesá a vyčistí trh peněz. Pokles úrokové míry vyvolá růst výdajů citlivých na úrokovou míru (investic a spotřeby) a růst agregátní poptávky.
Archiv

Co to je Monetarni politika

Monetární politika je nástrojem hospodářské politiky. Monetární politiku tvoří souhrn opatření a zásad, které mají prostřednictvím měnových nástrojů prosazovat plnění měnových cílů. Monetární politika je nástroj centrální banky a jejím základním cílem je hlídání a aktivní ovlivňování míry znehodnocení peněz – inflace.

Co patří do měnové politiky

Měnová politika znamená ovlivňování ekonomiky prostřednictvím peněžního trhu. Provádí ji zpravidla téměř vždy centrální banka konkrétní země, a to většinou nezávisle na vládě. Základním cílem centrálních bank, a tedy i měnové politiky, bývá udržovat cenovou stabilitu, neboli nízkou míru inflace.
ArchivPodobné

Co je to restriktivní měnová politika

Restriktivní měnová politika snižuje peněžní zásobu a zvyšuje úrokovou míru. Tím dosáhne snížení inflace, zvýšení nezaměstnanosti a zhoršení obchodní bilance. a zlepšení obchodní bilance. Expanzivní měnová politika sníží nezaměstnanost a zlepší obchodní bilanci jen krátkodobě.

Co to je fiskální

Slovo fiskální pochází z lat. fiscus, původně košík, později státní pokladna, a vyjadřuje spojitost s daněmi. Daně původně sloužily k pokrytí potřeb panovnického dvora a armády, později i pro financování veřejně prospěšných staveb (silnice, průplavy, železnice, školy atd.)

Jak se tvoří peníze

Peníze vznikají jako závazky mezi bankou a dalším subjektem. Motorem tvorby peněz jsou komerční banky, které poskytují úvěry. Centrální banky se pouze mohou snažit ovlivnit množství tištěných peněz, role např. České národní banky je tak poměrně omezená.

Co je fiskální a monetární

Fiskální a monetární politika

V západních demokraciích je za vedení fiskální politiky typicky zodpovědná vláda pod dohledem legislativy. Je zde tedy velmi patrné rozhodování na základě politiky a vliv voličů. Monetární politika se naopak zabývá výškou inflace a stabilitou měny.

Co je Vytesnovaci efekt

Vytěsňovací efekt znamená, že vládní výdaje prostřednictvím zvýšení úrokové míry vytlačují soukromé investice. Časové zpoždění je dobou od rozpoznání potřeby přijmout určité fiskální opatření až do doby, kdy toto opatření začne v ekonomice působit.

Jak dostat peníze do oběhu

Česká národní banka vydává peníze do oběhu v množství a struktuře, které požadují především obchodními bankami (podíl obchodních bank na objemu pokladních operací České národní banky přesahuje 95 %). Prostřednictvím obchodních bank se peníze dále dostávají ke všem subjektům v ekonomice včetně veřejnosti.

Jak zanikají peníze

Zánik peněz je spjat s opačnými činnostmi. Největší objem peněžní zásoby se stahuje, když nebankovní jednotky splácí bankám úvěry a úroky z nich. V menší míře nastává zánik peněz při prodeji majetku a služeb bankami nebankovním subjektům.

Co je cílem fiskální politiky

Cíle fiskální politiky: Bezprostřední: regulace agregátní nabídky a agregátní poptávky, hlavně se záměrem tlumit výkyvy hospodářského cyklu; Konečné: udržovat ekonomický růst a vysokou zaměstnanost, napomáhat zachování cenové stability.

Co to je multiplikační efekt

Zjednodušeně řečeno, multiplikační efekt vyjadřuje provázanost jednoho odvětví s dalšími odvětvími celé ekonomiky. Když však půjdeme dál, zjistíme, že tato provázanost není lehce měřitelná a že ji navíc můžeme pozorovat z různých úhlů.

Co se děje s penězi v bance

Co se děje s penězi, které uložíme do banky Banka je půjčí někomu, kdo ji o to požádá, získá úvěr a ten následně splácí. Úvěr může získat jen ten, u koho banka usoudí, že bude schopen jej splácet. Za to, že mu půjčí peníze, získá odměnu v podobě úroku.

Kdo vydava eura

ECB a centrální banky zemí eurozóny mají právní nárok na vydávání eurobankovek. V praxi mohou eurobankovky (a mince) fyzicky vydávat a stahovat z oběhu pouze národní centrální banky (NCB).

Jak banky vytvareji peníze

Jenže banka ty peníze nepůjčuje z rezerv, ona je prostě vytvoří. Peníze pro bankovní obchody či pro platby zaměstnancům a dodavatelům bank mohou také vznikat tímto způsobem, ale drtivá většina peněz vzniká jako půjčka (dluh). Naopak splácením půjček peníze zanikají.

Co je to fiskální

Fiskální neboli rozpočtová politika je nástroj hospodářské politiky vlády, která takto ovlivňuje ekonomiku skrze vládní výdaje a daně.

Co je to vytěsňovací efekt

Vytěsňovací efekt znamená, že vládní výdaje prostřednictvím zvýšení úrokové míry vytlačují soukromé investice. Časové zpoždění je dobou od rozpoznání potřeby přijmout určité fiskální opatření až do doby, kdy toto opatření začne v ekonomice působit.

Co je to Dvousektorová ekonomika

Model dvousektorove ekonomiky

Model dvousektorové ekonomiky je keynesiánský model zjednodušené ekonomiky, který popisuje mechanismus formování rovnovážného produktu na trhu statků a služeb prostřednictvím agregátní poptávky. Předpoklady modelu jsou existence produkční mezery a fixní cenová hladina.

Co se stane s účtem po smrti

Po smrti majitele jeho účty nezablokujeme ani nezrušíme. Ve zvláštním režimu fungují dál, a to až do konce dědického řízení. Už během této doby se můžete k penězům a platebním příkazům dostat. Záleží na tom, zda máte jako blízký zesnulého k účtu dispoziční práva.

Kdy se zablokuje účet po smrti

Podle ustanovení § 2666 občanského zákoníku totiž zastaví banka v den následující po dni, kdy jí byla smrt majitele účtu doložena, pouze ty výplaty hotovosti a převody peněžních prostředků z účtu, o kterých majitel účtu určil, že se v nich po jeho smrti pokračovat nemá. Ostatní platební příkazy či inkasa pokračují.

Kdy bylo euro nejlevnější

Při vzniku eurozóny v lednu 1999 stálo euro 37 korun a nejlevněji jej Češi mohli pořídit dvakrát v historii. V lednu 2008 stálo 24 korun při blížící se finanční krizi a pak ve "druhém dnu hospodářské recese" v roce 2011. Tehdy bylo euro v první polovině roku opět okolo 24 korun.

Kde se dá koupit nejlevnější euro

Kam pro eura

Kurz Poplatek
MONETA Money Bank 25,09 2 % min. 30 Kč
Komerční banka 24,923 2,5 %, min. 50 Kč
Expobank 24,793 2 %, min. 50 Kč
UniCredit Bank 24,311 2 %, min. 55 Kč

Co je to úspora

V ekonomii se spoření definuje jako rozdíl mezi disponibilními příjmy a výdaji na spotřebu a měří se objemem peněz za nějakou dobu (měsíc, rok). Podíl spoření na celkovém příjmu za určitou dobu se nazývá míra úspor.

Co zařídit před smrti

Kromě úklidu hmotných statků může pozůstalým ulevit také pořádek v osobních záležitostech. „Jako mnohem důležitější vnímám otázku vypořádání finančních věcí, závěti a také vztahových problémů, které někdy dělají lidem nepořádek v duši,“ vysvětluje svůj pohled na úklid před smrtí Martin Loučka.

Co s účtem po smrti

BĚŽNÉ A SPOŘICÍ ÚČTY

Po smrti majitele jeho účty nezablokujeme ani nezrušíme. Ve zvláštním režimu fungují dál, a to až do konce dědického řízení. Už během této doby se můžete k penězům a platebním příkazům dostat. Záleží na tom, zda máte jako blízký zesnulého k účtu dispoziční práva.