Co je pod sklovinou
Sklovina je tvrdá nejsvrchnější vrstva zubu. Přestože je tvrdší než jakákoli jiná látka v těle, časem se může postupně opotřebovat a může dojít k obnažení dentinu, který se nachází pod sklovinou, což může vést k citlivosti zubů.
Archiv
Co je na povrchu skloviny
Sklovina (latinsky: enamelum) je tvrdá (stupeň 5 podle Mohsovy stupnice tvrdosti) vnější vrstva korunky zubů. Kryje a chrání níže umístěné části zubu. Je asi z 98 % tvořená z anorganických solí (zejména fosforečnan vápenatý, resp. spíše hydroxyapatit) a jen z 2 % z organických látek (amelogeniny a enameliny) a vody.
Co posiluje zubní sklovinu
Nejdůležitějším způsobem doplňování fluoridů je způsob lokální, prostřednictvím zubní pasty, ústních vod nebo tzv. fluoridových gelů. Druhou, doplňkovou, možností je systémové doplňování fluoridů skrze konzumaci soli s vysokým obsahem fluoridů, fluoridových tablet apod.
Jak si opravit sklovinu
Bohužel ztrátu skloviny již plnohodnotně nahradit nelze. Pro domácí péči lze v lékárně pořídit přípravek Elmex Gelee, který díky zvýšenému obsahu fluoridů povrch zubu remineralizuje a zároveň pomáhá snížit citlivost. Tento přípravek je na doporučení zubnho lékaře.
Jak poznat Poskozenou sklovinu
„Prvním příznakem poškození zubní skloviny jsou zuby citlivé na různé podněty. Nejčastěji studené anebo teplé. Později tím může být sklovina oslabena a prosvítat dentin, zuby jsou proto nažloutlé. Také mohou být zuby popraskané nebo prosvítat u kousací hrany,“ popisuje postupné oslabování skloviny Lucie Hronková.
Co na spatnou sklovinu
pro zpevnění skloviny můžete sáhnout po přípravku Elmex gelée s vysokým obsahem fluoridů, které remineralizují dekalcifikovanou zubní sklovinu. Přípravek užívejte jednou týdně. Tento úkon nenahrazuje pravidelné čištění zubů. Při přetrvávajících potížích kontaktujte zubního lékaře.
Jak poznat zničenou sklovinu
„Prvním příznakem poškození zubní skloviny jsou zuby citlivé na různé podněty. Nejčastěji studené anebo teplé. Později tím může být sklovina oslabena a prosvítat dentin, zuby jsou proto nažloutlé. Také mohou být zuby popraskané nebo prosvítat u kousací hrany,“ popisuje postupné oslabování skloviny Lucie Hronková.
Co na popraskanou sklovinu
Pro remineralizaci a obnovu struktury zubní skloviny jsou určeny remineralizační zubní pasty s fluoridy, zubní pasty Apadent/Apagard Premio s hydroxyapatitem nebo Swissdent Crystal.
Co poškozuje zubní sklovinu
Velký škůdce – sladké a kyselé nápoje
Asi k největším škůdcům zubní skloviny patří sladké, kyselé a bublinkové nápoje (cola, ovocné džusy), Ty díky vysokému obsahu cukru či kyselin velmi leptají zubní sklovinu. Ohroženou skupinou bývají proto nejčastěji mladí lidé, kteří tyto nápoje konzumují velmi často.
Co nejvíce ničí zuby
Obecně škodlivé je podle stomatologů zkrátka to, co obsahuje hodně sacharidů a má tendenci ulpívat na zubech, například pečivo, chipsy, karamely, turecký med a podobně. „Za prospěšné zubům považuji hlavně tvrdé sýry, ale i jiné mléčné výrobky, zeleninu, tvrdší druhy ovoce a neslazené nápoje," uvádí Lucie Hronková.
Jak vypada znicena sklovina
Nicméně, když se sklovina začne oslabovat, budete mít zuby nažloutlé, nehledě na barvu vaší skloviny. Zubovina je totiž normálně žlutá a má pórovitou strukturu. Během stárnutí se může zabarvovat až do žlutohněda. A přes oslabenou sklovinu začne prosvítat právě tato nelibě vypadající část zubu.
Co oslabuje sklovinu
Škodí limonády, sladké čaje i červené víno
U limonád je v první řadě problém, že obsahují cukry, které, jak jsme již uvedli, sklovině příliš nesvědčí. Sycené druhy jsou navíc často dochucovány kyselinou citronovou, která demineralizuje zubní sklovinu. Krom limonád jsou problémem i čaje, zvláště pak slazené.
Co škodí zubní sklovině
Na oslabení skloviny má vliv především kyselé prostředí v ústech. Kyselé prostředí může být způsobeno konzumací kyselých potravin a nápojů, což vyústí v rozpouštění povrchu zubu s následným úbytkem tvrdých zubních tkání, především v oblasti zubních hrbolků a velkých ploch zubů.
Proč si nečistit zuby hned po jídle
Gamble, prezident Akademie obecného zubního lékařství. Výzkum týmu doktora Gambleho odhaluje, že zubní sklovina koroduje mnohem rychleji, je-li čištěna kartáčkem do půl hodiny po jídle. Demineralizace zubu je v takovém případě mnohem rychlejší, než když si člověk nečistí zuby vůbec.
Co poškozuje sklovinu
Velký škůdce – sladké a kyselé nápoje
Asi k největším škůdcům zubní skloviny patří sladké, kyselé a bublinkové nápoje (cola, ovocné džusy), Ty díky vysokému obsahu cukru či kyselin velmi leptají zubní sklovinu. Ohroženou skupinou bývají proto nejčastěji mladí lidé, kteří tyto nápoje konzumují velmi často.
Co nejvíc kazí zuby
Sladké a kyselé nápoje
Zubní sklovinu, a obecně zuby, ovlivňuje mimo jiné i strava a její skladba. Velice škodlivé je působení cukru, protože cukr je vlastně lepkavý sacharid, který se hravě usadí ve všech koutech zubů a dutiny ústní. Nejhorší jsou nápoje typu cola, energetické nápoje a ovocné šťávy.
Kdy si čistit zuby před nebo po snídani
Pravidlo čištění zubů: 20 minut po jídle
Jestliže patříte k těm, kdo si zuby čistí až po snídani, je správné dodržet jednu zásadní podmínku, a to věnovat se čištění zubů až s časovým prodlením. Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup.
Kdy si myt zuby
Vědecké studie prokázaly, že zubní plak stačí odstranit jednou za 24 hodin. Nejlepší je to večer. Absolutním základem a nutností je pečlivost a vyčistění každého jednotlivého zubu zvlášť. Většina lidí nevěnuje čištění zubů takovou péči a důslednost, jakou potřebují a proto odborníci doporučují čistit si zuby 2x denně.
Proč se mi rychle kazí zuby
Kromě nesprávné a nepravidelné zubní hygieny může zvýšená kazivost zubů souviset se špatnými stravovacími návyky, sníženou tvorbou slin nebo s refluxní chorobou jícnu. Plak bývá podkladem i pro rozvoj zánětu dásní, parodontózy nebo nepříjemného zápachu z úst.
Jak dlouho nejíst po vyčištění zubů
Čištění zubů před spaním je zásadní
Ve spánku nefunguje přirozené čištění jazykem a slinou, takže zuby během noci ochranu potřebují. Samozřejmostí je po vyčištění už nic nejíst. Ráno už není očista zubů tak důležitá, ale kvůli dobrému pocitu v ústní dutině, je také vhodná.
Proč si ráno čistit zuby
„Už ráno tedy čekají na zubech připravené bakterie. Pokud se najíme bez vyčištění zubů, dodáme „hladovým“ bakteriím potravu a ty hned začnou tvořit na povrchu zubů kyseliny. “ Z tohoto důvodu neobstojí argument, že není potřeba čistit si chrup po probuzení v případě, kdy jsme si ho pečlivě vyčistili před spaním.
Po čem se nejvíc kazí zuby
Mezi nejhorší sladkosti pro zuby tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti. Tyto měkké bonbony se přilepí na zuby a do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak bakteriím v ústech hodovat na dodaném cukru.
Proč z cukru bolí zuby
Pokud se ke konzumaci cukru přidá nedůsledná ústní hygiena, riziko vzniku zubních kazů se několikanásobně zvyšuje. Ztenčování zubní skloviny má kromě toho za následek také zvýšenou citlivost zubů. Formování plaku v okolí dásní zase vede k jejich zánětu. Potraviny obsahující cukr se navíc v ústech velmi snadno usazují.
Co kdyz si Cistim zuby jednou denně
Pokud si ale čistíte zuby pouze jednou denně nebo ještě méně, začnou bakterie postupně narušovat zubní sklovinu a oslabovat kořeny našich zubů. V takovém případě je vytvořena živná půda pro zubní kaz a další onemocnění. Již zmíněné bakterie mají za příčinu i další nepříjemnou věc – zápach z úst.
Co nejvíce kazí zuby
Obecně škodlivé je to, co obsahuje hodně sacharidů a má tendenci ulpívat na zubech, např. pečivo, chipsy, karamely, turecký med apod. Za prospěšné zubům považuji hlavně tvrdé sýry, ale i jiné mléčné výrobky, zeleninu, tvrdší druhy ovoce a neslazené nápoje.